Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Antykoncepcja

Jakie metody antykoncepcji wybieramy?

Wróć do listy artykułów

Ewa Michalska-Kocerba

mgr

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Antykoncepcja

Jakie metody antykoncepcji wybieramy?

Badania profesora Z. Izdebskiego („Seksualność Polaków na początku XXI wieku”) wykazały, że największą obawą Polaków w sferze seksualnej jest niepożądana ciąża. Ryzyko zapłodnienia minimalizujemy, wybierając odpowiednią dla siebie metodę antykoncepcji.

 

Autor: Katarzyna Rojek

 

Najczęściej stosowaną w Polsce formą zabezpieczenia przed ciążą są prezerwatywy. Niemal połowa z nas (45% populacji) używa ich jako podstawowego lub dodatkowego sposobu antykoncepcji. Ich istotnym atutem jest zabezpieczenie przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto dla wielu osób ważne jest, że nie wpływają one na organizm człowieka, chociażby na gospodarkę hormonalną.

Drugą w kolejności najchętniej wybieraną metodą antykoncepcji są doustne tabletki hormonalne. Niemal co czwarta para w Polsce (24%) zabezpiecza się w ten sposób, co wynika zapewne z ich bardzo wysokiej skuteczności. Możliwe, że tak wiele osób wybiera właśnie tabletki antykoncepcyjne, ponieważ nie zaburzają one przebiegu zbliżenia seksualnego, jak dzieje się w przypadku korzystania z prezerwatyw.

Na trzecim miejscu w rankingu najczęściej stosowanych sposobów zabezpieczenia się przed ciążą znajduje się stosunek przerywany. Na tej podstawie można wnioskować, że edukacja seksualna w Polsce jest na niewysokim poziomie. Prawie co szósty Polak (16%), wybierając stosunek przerywany jako formę antykoncepcji, prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z niezwykle niskiej skuteczności tej metody. Ryzyko zajścia w ciążę jest duże, ponieważ w czasie wprowadzania członka do pochwy dochodzi do zjawiska kropelkowania, czyli wydobywania się niewielkiej ilości wydzieliny (preejakulatu), w której mogą znajdować się plemniki zdolne do zapłodnienia.

Z kolei co ósmy Polak (12%) polega na tzw. kalendarzyku małżeńskim, który pomaga określić okres płodny kobiety i zdecydować się na czasowe zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Zaletą tej metody jest brak wpływu na organizm kobiecy, jednak jest ona niestety obarczona wysokim odsetkiem niepowodzeń – głównie ze względu na rozmaite czynniki, które mogą zakłócić przebieg cyklu.

Podsumowując, najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji są prezerwatywy. Rzadziej decydujemy się na tabletki hormonalne, stosunek przerywany czy metodę kalendarzykową. Warto zaznaczyć, że niewierzący Polacy częściej stosują antykoncepcję (70%) niż osoby wierzące i regularnie praktykujące (46%). Zatem stosunek Polaków do wiary ma istotne znaczenie w podejściu do stosowanych metod antykoncepcji.

UWAGA: wyniki większości badań zajmujących się próbą określenia popularności stosowania określonych metod antykoncepcyjnych mogą być obarczone dużym błędem. Np. w wielu opracowaniach pisze się, że z antykoncepcji hormonalnej korzysta w Polsce ponad 30% par aktywnych seksualnie. Ale liczba ta nie znajduje odzwierciedlenia w liczbie sprzedawanych opakowań tego typu preparatów.

Ewa Michalska-Kocerba

mgr

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik