Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Zdrowie

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?

Wróć do listy artykułów

Ewa Michalska-Kocerba

mgr

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Zdrowie

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa u wielu kobiet budzi strach i niepewność. To naturalny lęk przed nieznanym. Istotne jest to, żeby wybrać ginekologa, do którego będziemy mieć zaufanie, u którego podczas badania będziemy się czuć komfortowo. Badanie ginekologiczne, uznawane za jedno z najbardziej intymnych, powinno zawsze odbywać się w miłej, spokojnej atmosferze, kameralnych warunkach, budzących poczucie bezpieczeństwa. Lekarz, do którego się wybieramy, powinien kierować się profesjonalizmem i wyczuciem, mając na uwadze to, z jak wielkim stresem może łączyć się wizyta ginekologiczna.

Autor: Katarzyna Rojek

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to czy wybrać ginekologa kobietę czy mężczyznę. Większość pacjentek na swoje pierwsze wizyty w życiu wybiera ginekologa kobietę, przed którą strach i wstyd będzie na pewno mniejszy. Z czasem jednak, podkreślając większą delikatność i wyczucie, wybierają one jako swojego lekarza prowadzącego mężczyznę.

Kolejne pytanie dotyczy tego, w jaki sposób pacjentka powinna się przygotować do wizyty. Zawsze warto udać się na wizytę w z pozytywnym nastawieniem, unikać kontroli w okresie dużych stresów. Warto ubrać się wygodnie, sukienka czy spódnica ułatwi przygotowanie się do badania i nie będzie zmuszać do całkowitego rozebrania. Depilacja miejsc intymnych jest w gestii każdej pacjentki w zależności od jej komfortu. Nie jest ona bezwzględnie konieczna. Pamiętać należy o tym, żeby zabrać ze sobą wszystkie dokumenty medyczne dotyczące zdrowia – pozwoli to lekarzowi szybko zorientować się w stanie zdrowia pacjentki.

Przygotowanie do badania ułatwi przebieralnia, w której znaleźć można flizelinowe jednorazowe spódniczki, sanitariaty, dzięki którym zadbamy o higienę i toaletę.

Badanie lekarskie obejmować będzie:

  • badanie podmiotowe – czyli wywiad lekarski – wszelkie informacje, które potrzebne będą do dalszego leczenia;
  • badanie przedmiotowe – czyli badanie ginekologiczne (we wzierniku i palpacyjne);
  • dodatkowe badania – USG narządu rodnego (przezpochwowe, przezbrzuszne, ewentualnie przezodbytnicze), cytologia, posiewy z pochwy itd.;

Wizyta zakończy się zawsze jasnym i przystępnym wytłumaczeniem problemu czy schorzenia, z którym pacjentka zgłasza się do lekarza, ewentualnie wypisaniem recepty i dalszymi zaleceniami.

Ewa Michalska-Kocerba

mgr

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik