Antykoncepcja barierowa

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Początki antykoncepcji sięgają starożytności, kiedy w powszechnym użyciu były takie środki jak odchody krokodyla, mieszanki potu wielbłąda z potem czy jądro wilka w zawiniątku z bawełny. Już w pismach egipskich bardzo wcześnie pojawiły się wzmianki o stosunku przerywanym. Wyobraźnia człowieka pchała go jednak dalej ku coraz bardziej wymyślnym metodom ochrony przed zajściem w ciążę. Casanova miał podobno korzystać ze skóry jagnięcej do zapobiegania ciąży, a w 1909 r. idący tym tropem Richard Richter opracował pierwszą dopochwową metodę antykoncepcji wykorzystującą jelita jedwabnika. Metody barierowe ewoluowały, stawały się coraz bardzie wytrzymałe, komfortowe i dające coraz wyższe bezpieczeństwo. Co zmieniło się w tej materii w XXI wieku? Barierowe środki antykoncepcyjne służą zapobieganiu ciąży poprzez fizyczne blokowanie dostępu nasienia do macicy. Należą do nich prezerwatywy męskie i kobiece, kapturek naszyjkowy i gąbka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym.

Prezerwatywa

Znana od początku XX wieku, jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod antykoncepcji. Jej popularność z pewnością zwiększa coraz doskonalszy materiał, z którego jest wykonana, szeroki wybór rodzajów i rozmiarów, bezpieczeństwo wynikające z coraz wyższej wytrzymałości i sam charakter zabezpieczenia – korzystamy z niej w razie potrzeby. Pamiętać należy o jeszcze jednym, zdaje się najważniejszym aspekcie – prezerwatywa nadal najlepiej zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Polskie Krajowe Centrum do spraw AIDS podaje, że skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu przenoszenia wirusa HIV wynosi obecnie ok. 90-95%. Inne dane są nieco mniej optymistyczne, choć i tak skuteczność prezerwatywy w tym względzie oscyluje w granicach 80%. Żadne badanie nie wskazuje na fakt, że prezerwatywy są skuteczne w 100% w zapobieganiu HIV, jednak podkreśla się, że daje większe bezpieczeństwo niż nieużycie żadnej ochrony.

Zarówno męska, jak i damska prezerwatywa nie są trudne w stosowaniu, choć wymagają uwagi i odpowiedniego postępowania, żeby bezpieczeństwo, które dają, było możliwie największe. Zdarza się często, że w przypadku konieczności stosowania podwójnego zabezpieczenia, np. przy zbyt późnym rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych w danym cyklu bądź przy zmianie rodzaju antykoncepcji, prezerwatywa wydaje się najbardziej naturalnym i preferowanym wyborem wśród użytkowników.

Jej skuteczność oceniana wskaźnikiem Pearla to 3-14 (pierwsza wartość odpowiada sytuacjom stosowania idealnego, druga stosowania typowego – obarczonego tzw. błędem ludzkim), co oznacza, że na 100 kobiet korzystających z tej metody antykoncepcji w ciągu roku zajdzie w ciążę od 3 do 14 kobiet. W porównaniu z innymi metodami barierowymi prezerwatywa wiedzie prym zarówno jeśli chodzi o skuteczność, jak i o cenę i dostępność na rynku. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ten sposób antykoncepcji barierowej powoduje stosunkowo bardzo niewiele skutków ubocznych.

Kapturek naszyjkowy i diafragma

Kapturek i diafragma obok prezerwatywy kobiecej to kolejny barierowy środek antykoncepcyjny. Pierwszy z nich, mający kształt kapturka (stąd nazwa) środek z tworzywa sztucznego zakłada się do pochwy na ok. 2 godziny przed stosunkiem, a usuwa po 6-12 godzinach od stosunku. Podobnie stosuje się diafragmę, czyli rozpiętą na elastycznym pierścieniu cienką błonę z tworzywa sztucznego. Początkowo ich stosowanie może wydawać się dość kłopotliwe, jednak pod okiem lekarza lub położnej prawidłowo dobrane pod względem rozmiaru kapturek lub diafragma nie powinny użytkowniczce sprawić większych problemów. Nie są one szczególnie rozpowszechnione, być może dlatego, że w temacie antykoncepcji barierowej prezerwatywa męska wydaje się prostszym i bardziej komfortowym wyborem. Istotnym czynnikiem zatem staje się tu wygoda i bezpieczeństwo współżyjących. Skuteczność kapturka według indeksu Pearla wynosi 9-20 u nieródki i 26-40 u kobiet uprzednio rodzących. Dla diafragmy indeks Pearla ustalono na 6-20.

Gąbka antykoncepcyjna

Ta metoda antykoncepcji wykonana jest z pianki poliuretanowej, ma niewielki rozmiar i okrągły kształt. Zakłada się ją głęboko do pochwy, żeby jak najbardziej przylegała do szyjki macicy. Z jednej strony ma zagłębienie, dzięki któremu lepiej dopasowuje się do szyjki macicy, zaś z drugiej strony ma tasiemkę umożliwiającą jej usunięcie po stosunku. Należy jednak pamiętać, że nie może być ona usunięta z narządów rodnych wcześniej niż przed upływem 12 godzin od ostatniego stosunku dopochwowego. Zaletą jest na pewno to, że prawidłowo założona nie jest w trakcie współżycia wyczuwalna przez żadnego z partnerów. Często nasączona jest ona środkiem plemnikobójczym, co dodatkowo podwyższa jej skuteczność antykoncepcyjną. Wskaźnik Pearla dla gąbki jest zbliżony do tego dla kapturka naszyjkowego.

Metody barierowe nadal pozostają korzystnym wyborem dla osób pragnących korzystać z antykoncepcji sporadycznie. Co warte podkreślenia i zapamiętania, to ochrona przed chorobami przenoszonymi poprzez kontakty seksualne. W wielu sytuacjach to właśnie ta właściwość powinna znaleźć się na pierwszymi miejscu – nawet przed skutecznością antykoncepcyjną.

Skomentuj artykuł

ANTYKONCEPCJA AWARYJNA Antykoncepcja dla nastolatków