Antykoncepcja niehormonalna – co nowego?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Antykoncepcja niehormonalna – co nowego?

Leczenie hormonalne jakim jest antykoncepcja ma dać komfort i bezpieczeństwo kobiecie. Nie pozostaje jednak bez wpływu na organizm. Rozsądnie prowadzona antykoncepcja nie powinna być przyczyną komplikacji jeśli użytkowniczka pozostaje pod stałym nadzorem lekarskim. Zdarza się, że indywidualna diagnostyka ujawnia obciążenia internistyczne, hematologiczne, onkologiczne lub inne, w przypadku których wybór antykoncepcji hormonalnej staje się niemożliwy. Czy w razie wykrycia nieprawidłowości będących bezwzględnymi przeciwwskazaniami do terapii hormonalnej nadal można dobrać odpowiednią, komfortową i skuteczną metodę?

Wybór hormonalnej terapii antykoncepcyjnej musi być dokładnie przemyślany, by zagrożenia nie były większe niż korzyści. Powstały całe listy schorzeń, w przypadku, których antykoncepcja staje się zdecydowanie nie wskazana. Jej wpływ na zdrowie kobiety może być czasami tak znaczący, że pacjentka powinna unikać jakiejkolwiek terapii hormonalnej. Pozostaje jej jednak całkiem szeroki wybór metod, które ofiarują niezmąconą radość ze współżycia. Często pierwszym wyborem młodego pokolenia jest prezerwatywa lub stosunek przerywany. Żadna z tych metod zapobiegania ciąży nie jest doskonała. Zależy od umiejętności partnerów, a odsetek niepowodzeń przy nieprawidłowym stosowaniu jest spory. Zaletą może być brak wpływu na organizm oraz brak dodatkowych kosztów w przypadku stosunku przerywanego. Kobieta, która nie może stosować antykoncepcji hormonalnej ma jednak dużo większy wybór metod zapobiegania ciąży.

Każdej kobiecie potrzebującej antykoncepcji powinno udać się dobrać odpowiedni środek. Warto przemyśleć każdy ruch - na jak długo jest planowana, czy polegać ma na doraźnym stosowaniu (np. prezerwatywa), czy działaniu długofalowym? Dobrym wyborem w razie przeciwwskazań do hormonów, przy jednoczesnej chęci wdrożenia metody na lata, jest wkładka domaciczna. Potocznie zwana spiralą, zabezpiecza antykoncepcyjnie do pięciu lat. Takie rozwiązanie może stać się dobrym wyborem w przypadku kobiet powyżej 35 roku życia i z obciążeniami zdrowotnymi, które nie pozwolą na wybór środków hormonalnych. Także te z nich, które zakończyły plany macierzyńskie mogą stać się beneficjentkami wkładek wewnątrzmacicznych.  Po odpowiednim przygotowaniu i badaniach kontrolnych, zwłaszcza cytologii, można założyć wkładkę.

Trend jaki da się zauważyć polega na zastosowaniu coraz to nowocześniejszych materiałów, bezpieczniejszych, dających mniej odczynów alergicznych, zmniejszających ryzyko wytworzenia stanów zapalnych skutkujących zapaleniem miednicy mniejszej. Wstępnie miedziane wkładki wydzielające do endometrium jony miedzi i powodujące miejscowy stan zapalny utrudniający implantację, zastępowane są obecnie srebrem, co ma zwiększyć bezpieczeństwo.

Prawdziwy kalejdoskop możliwości widać także w przeróżnych kształtach wkładki. W przypadku spirali bez hormonu można bardzo dokładnie zaplanować jej formę, by jak najlepiej „pasowała” do macicy. Niekorzystne byłoby z pewnością to, gdyby zmieniała ona swą lokalizację w macicy. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przypadku wkładek niehormonalnych ich położenie jest kluczowe dla skuteczności ich działania – im dalej od dna macicy tym gorzej i tym bardziej prawdopodobne może stać się zajście w ciążę. Stąd też jej właściwe umiejscowienie w macicy to główne i najważniejsze zadanie dla ginekologa. W przypadku prawidłowej budowy narządu rodnego każda wkładka powinna spełniać swoje zadanie. Problemy zaczynają się, gdy trzeba zastosować ją u kobiet po operacji np. mięśniaków, z wadami anatomicznymi (np. macica dwurożna), u nieródek (mała objętość macicy) lub wieloródek (bardzo szeroka jama macicy). Jeszcze więcej komplikacji może wystąpić u kobiet po licznych cięciach cesarskich (wąski kanał szyjki macicy), u których łatwiej, w przypadku braku ostrożności, o przebicie mięśnia macicy. Choć te komplikacje zdarzają się stosunkowo rzadko, warto odpowiednio wcześniej ocenić warunki anatomiczne. Dobór formy wkładki w takich przypadkach to sprawa kluczowa, często pociągająca za sobą poważne konsekwencje.

Wizyta ginekologiczna w celu dobrania wkładki antykoncepcyjnej jest jedną z ważniejszych. Łączy się z koniecznością podjęcia decyzji na 5 lat i nie powinna być bagatelizowana. Jeśli cały proces doboru i zakładania wkładki zostanie przeprowadzony starannie to da użytkowniczce zadowolenie i komfort na długi czas.

VIB/279/08-2019

Skomentuj artykuł

Preparaty witaminowe w ciąży - hit, czy kit? Antykoncepcja w różnym wieku