Tabletki antykoncepcyjne - dlaczego 21+7 nie równa się 24+4

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Na rynku dostęp do środków antykoncepcyjnych jest bardzo szeroki. Preparaty coraz doskonalej dopasowują się do konkretnej pacjentki, do jej naturalnego cyklu miesiączkowego i do oczekiwań co do wygody i komfortu stosowania. Z czego wynikają różnice w schematach przyjmowania leków? Czy płyną z tych różnic jakieś korzyści dla pacjentki? Dla której z nich lekarz dobierze tabletki w schemacie 21+7, a którym zaproponuje inny lek?

28 tabletek bez przerwy

Schemat 28-tabletkowy w terapii ciągłej dotyczy najczęściej antykoncepcji zawierającej jedynie gestagen. Są to preparaty proponowane pacjentkom po porodzie, karmiącym piersią (preparat jednoskładnikowy nie szkodzi noworodkowi) oraz kobietom palącym, zwłaszcza po 35. roku życia (nie zwiększają ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych). Zakłada on przyjmowanie codziennie, bez żadnej przerwy jednej tabletki antykoncepcyjnej. W czasie stosowania pacjentki najczęściej zgłaszają brak miesiączek. Rzadziej sygnalizują pojawienie się nieznacznych plamień.

21 tabletek +7 dni przerwy w braniu

Najbardziej rozpowszechniony schemat stosowania tabletek antykoncepcyjnych zakłada przyjęcie 21 tabletek z opakowania, po czym następuje 7 dni przerwy. Kolejnego dnia po 7-dniowej przerwie rozpoczyna się stosowanie nowego opakowania preparatu. W czasie tej przerwy następuje tzw. krwawienie z odstawienia – „miesiączka”, której przyczyną jest zaprzestanie działania hormonów zawartych w tabletkach. Zmartwieniem użytkowniczek tego typu antykoncepcji, zwłaszcza na początku, jest wątpliwość, czy zachowana zostaje ochrona przed zajściem w ciążę w trakcie okresu, w którym nie przyjmuje się tabletek. Obawy te są nieuzasadnione, dlatego że preparat zawiera taką ilość hormonu, żeby jego skuteczność w tej 7-dniowej przerwie nie zmalała.

21+7 ≠ 21+7 - schemat z tabletkami placebo

Wychodząc naprzeciw tej grupie użytkowniczek, które dodatkowo cenią sobie komfort i łatwy sposób przyjmowania leku, stworzono produkt opierający się na systemie 21+7, przy czym 7 w tym schemacie oznacza nie siedem dni beztabletkowych, tylko siedem tabletek placebo. Sprawia to, że preparat stosujemy bez przerwy – najpierw 21 tabletek hormonalnych, a po nich siedem tabletek bez hormonu. Ułatwia to bardzo sposób użytkowania – bez przerwy jedna tabletka na dzień, bez strachu, kiedy zacząć kolejne opakowanie (rozpoczynamy je od razu po ostatniej tabletce z poprzedniego zestawu). Ciągłe przyjmowanie jednej tabletki na dzień minimalizuje ryzyko popełnienia błędu związanego z rozpoczęciem przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania w odpowiednim terminie. Jest to system wygodny i komfortowy, który znajduje szeroką grupę zwolenniczek.

Zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych 24+4

Schemat, który przebojem wszedł na rynek i znalazł dużą grupę entuzjastek, zakłada przyjmowanie 24 tabletek z hormonem i 4 tabletek „pustych” (placebo), niezawierających substancji hormonalnej. Czy taki preparat faktycznie różni się czymś od powszechnie stosowanego wcześniej preparatu w schemacie 21+7? Różnice są ogromne. W świetle badań i statystyki większość błędów popełnianych przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję polega na zapomnieniu, pomyleniu lub nieodpowiedniemu zastosowaniu tabletek w trakcie ich stosowania. Dodatkowo błędy te nakładają się z kłopotliwym rozpoczynaniem następnego opakowania – czy zastosować pierwszą tabletkę po 7-dniowej przerwie? W 7. dniu przerwy? W pierwszym dniu krwawienia? Szereg wątpliwości nasuwała tygodniowa przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych, która była źródłem ciągłych obaw o utrzymanie odpowiedniego bezpieczeństwa przed zajściem w ciążę. Wychodząc naprzeciw potrzebom i proponując większy komfort stosowania preparatu, stworzono produkt, który oferuje ciągły schemat przyjmowania – 24 tabletki hormonalne + 4 tabletki bez hormonów, które umożliwiają rozpoczęcie następnego opakowania po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego. Pozwala to ominąć długą i kłopotliwą 7-dniową przerwę. Taki preparat przyjmujemy więc bez przerwy, a krwawienie występuje w momencie przyjmowania „pustych” tabletek. Wykazano dodatkowo, że dłuższy czas utrzymywania podawania hormonów (24 dni w stosunku do 21 dni) powoduje łagodniejsze, bardziej znośne i akceptowalne krwawienia „z odstawienia”. Ułatwienie, którym jest ciągłość przyjmowania preparatu (1 tabletka na dobę), zyskuje uznanie i szereg pacjentek skłania się ku temu prostszemu i wygodniejszemu rozwiązaniu.

Zarówno pacjentka, jak i lekarz są obecnie w bardzo dogodnej sytuacji. Szeroki wybór metod antykoncepcji, różne schematy stosowania, dopasowane do konkretnej sytuacji klinicznej preparaty, różne drogi podania środka antykoncepcyjnego powodują, że dla każdej kobiety uda się dobrać najbardziej odpowiedni dla niej preparat.  

VIB/207/02-2018

Skomentuj artykuł

Szczepionka przeciw HPV Testy prenatalne w ciąży