Antykoncepcja u mężczyzn – metody

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Początki antykoncepcji to wiele potknięć i porażek. To także wiele prób i błędów, mniej lub bardziej udanych wynalazków, mających na celu zapobiec niechcianej ciąży. Rewolucja i ewolucja metod antykoncepcyjnych trwa. Coraz to nowe substancje chemiczne, urządzenia lub przedmioty mają pomóc zapanować nad płodnością kobiety i mężczyzny. Wciąż rozwijająca się technologia stwarza zupełnie nowe możliwości. A przeszła ona długą i wyboistą drogę…

Dawniej  zabezpieczenie w formie barierowej było jedyną możliwą metodą antykoncepcji. Wymyślano wiele sposobów, by powstrzymać dotarcie plemników do komórki jajowej i nieuchronne zapłodnienie. Mieszanki ziół umieszczane w pochwie, gąbki i kapturki naszyjkowe działały lepiej lub gorzej, a wygoda ich stosowania i skuteczność była raczej wątpliwa. Wraz z rozwojem chemii i wynalezieniem gumy, można było pomyśleć o antykoncepcji dla mężczyzn. Do lamusa odeszły jelita zwierząt czy rybie pęcherze wykorzystywane jako prowizoryczna prezerwatywa już 3000 lat temu. Lateks pozwolił na stworzenie prezerwatyw – ponieważ są stale doskonalone, coraz lepiej zabezpieczają przed nieplanowanym „tacierzyństwem”. I tak w XXI wieku dostępne stały się nie tylko „zwykłe” prezerwatywy, ale i zapachowe, z wypustkami, ze środkami plemnikobójczymi.

Antykoncepcja u mężczyzn – czy może być tak skuteczna jak u kobiet?

Człowiek nie lubi stać w miejscu. Tym samym wciąż powstają nowe koncepcje antykoncepcji dla mężczyzn. Jeśli u kobiet tak dobrze sprawdza się terapia hormonalna, to czemu nie spróbować tego u płci przeciwnej? To pytanie zadaje sobie coraz więcej badaczy. Jaki skład powinien mieć taki preparat? Czy powinien być dostępny w tabletkach przyjmowanych doustnie, codziennie, co miesiąc? Może lepiej sprawdzi się lek długodziałający, np. w formie zastrzyku? Istotą sprawy jest tu kwestia mechanizmu, który zaburzy proces spermatogenezy, czyli tworzenia plemników. Ma to spowodować zatrzymanie rozwoju plemników zdolnych do zapłodnienia. Terapia hormonalna u mężczyzn, na razie w fazie badań i doświadczeń, opiera się na chemicznym wpływie na zdolność do zapłodnienia. Odpowiednio skonfigurowany skład leku ma czasowo zablokować możliwość wytworzenia plemników.

Metody antykoncepcji u mężczyzn

Zastrzyki hormonalne stosowane u mężczyzn mają jednak bardzo negatywne działanie uboczne – zmniejszają u nich popęd seksualny. Spadek stężenia naturalnego testosteronu sprawia, że jakkolwiek efekt antykoncepcyjny można uzyskać, to znaczne obniżone libido nie pozwala w wystarczający sposób cieszyć się ze współżycia. W badaniach nie do przejścia okazała się wiarygodna ocena liczby plemników zdolnych zapłodnić komórkę jajową. Zmniejszenie ich liczby dzięki lekom może skutkować czasową niepłodnością. Na razie brak jest wiarygodnych doniesień co do minimalnej liczby plemników koniecznych do zapłodnienia komórki jajowej, stąd też trudno ocenić skuteczność preparatów hormonalnych.

Tabletki hormonalne obiecują znacznie więcej. Te dla mężczyzn zawierają testosteron i progestagen, dzięki czemu skuteczniej ograniczają płodność. Przyjmowane co 24 godziny mają również zdecydowanie bardzie pozytywny wpływ na libido. Niestety, zaczynają działać po dość długim czasie. Według różnych źródeł mogą to być nawet 3 miesiące, zatem trudno będzie osiągnąć efekt „już”, natychmiastowy. Kontrowersje dotyczą także tego, że tabletki antykoncepcyjne mają większy wpływ na rozrodczość u mężczyzn niż u kobiet. Choć nie zostało to jeszcze zbadane, zmiana tej skomplikowanej zależności może w przyszłości destruktywnie wpływać na płodność. Niestety, stosowanie tych leków może na stałe zaburzyć liczbę prawidłowych plemników, a to skutecznie zniechęca zainteresowanych do tej formy antykoncepcji u mężczyzn.

Jedną z częściej stosowanych metod antykoncepcji dla mężczyzn jest stosunek przerywany. Metoda polegająca na osiągnięciu wytrysku poza pochwą, w oczach wielu kochanków jest rozwiązaniem idealnym. Po pierwsze nie wymaga stosowania hormonów, po drugie jest zawsze dostępna i nie wymaga nakładów finansowych. Czegóż chcieć więcej? Otóż analizując wszystkie „za i przeciw”, okazuje się, że stosunek przerywany to raczej sposób na ułatwienie zajścia w ciążę niż na zapobieganie przed nią. W skład tzw. preejakulatu (wydzielina, która sprawia, że członek mężczyzny staje się wilgotniejszy przed wytryskiem) wchodzą także plemniki i to właśnie one będą winne zapłodnienia w trakcie stosunku przerywanego. Brak wiedzy o tych zagadnieniach może się okazać kardynalnym błędem. „Wytrawnym” kochankom może to popsuć romantyczne plany. Pojawia się tu pytanie, czy ars amandi warto łączyć z takimi rozterkami. Dodatkowo wpływ stosunku przerywanego na libido i potencję mężczyzny w przyszłości stawia pod znakiem zapytania słuszność wyboru tej formy antykoncepcji dla faceta. Długotrwały, wiążący się z każdym zbliżeniem stres związany z niechcianą ciążą bywa katastroficzny dla potencji. 

Największe kontrowersje dotyczą wazektomii. Ten krótki, wykonywany w znieczuleniu zabieg chirurgiczny, polega na podwiązaniu nasieniowodów i ma zapewnić stałe zabezpieczenie antykoncepcyjne dla mężczyzn. Pacjent szybko wraca do zdrowia i do pełnej aktywności. Wart jest polecenia zwłaszcza tym partnerom, którzy nie planując już potomstwa, chcą zdecydować się na pewne i skuteczne postępowanie. Te kobiety, u których występują przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej, bądź odrzucają np. wkładki domaciczne, mogą przesunąć obowiązek zabezpieczenia na swojego mężczyznę. Należy jeszcze wspomnieć o jednej, bardzo poważnej wadzie tej metody – zabieg jest nieodwracalny. Doniesienia naukowe podają, że w ok. 5% przypadków istnieje możliwość odwrócenia tego działania, ale u pozostałej części, próba udrożnienia nasieniowodów będzie nieskuteczna. To, co podkreślają lekarze specjaliści – nie ma ona żadnego wpływu na zdolności seksualne, libido czy potencję. Ma przede wszystkim dawać poczucie najwyższej skuteczności, komfortu i wygody oraz pozwolić cieszyć się nieskrępowanym współżyciem. Dzięki wielu zaletom ta metoda antykoncepcji dla mężczyzn stale zyskuje na popularności.

Przyszłość antykoncepcji dla mężczyzn

Dokąd zmierzamy? Z pewnością w stronę naturalnej, bezpiecznej i komfortowej antykoncepcji. Chcemy się cieszyć zbliżeniem i nie obawiać, że trafimy za jakiś czas na porodówkę. Celem nadrzędnym ma być jednak zdrowie i temu ma właśnie służyć nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn.  

 

VIB/213/05-2018

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja totalna, czyli podwiązanie jajowodów lub wazektomia - czy to dobry pomysł? Antykoncepcja, a otyłość