Antykoncepcja w różnym wieku

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Antykoncepcja w różnym wieku

Okres prokreacyjny u kobiet to prawie 35 lat zmagań z dwoma problemami – jak zajść w upragnioną ciążę lub jak się przed nią zabezpieczyć. Przez ten czas wiele czynników dotyczących ogólnego stanu zdrowia ulega zmianie, powstają wciąż nowe „obciążenia”, a podlegający ciągłym transformacjom organizm zmienia zasady gry. Jaki jest przepis na to, by każdej kobiecie, w każdym wieku zaproponować bliską ideału terapię hormonalną?

To, jaka antykoncepcja będzie najlepsza w danym wieku, zależy od wielu kwestii.

Od tych bardzo podstawowych, czyli stan zdrowia, wskazania czy przeciwwskazania do stosowania danych środków, aż po te bardziej prozaiczne, ale nie mniej ważne – przyzwyczajenie do danego typu antykoncepcji, zaufanie do „swoich tabletek”, czy w końcu obawa przed wszelkiego rodzaju wadami antykoncepcji. Można do tego dodać to, co z pewnością jest niezmiernie istotne także dla lekarza – taki wybór preparatu, by pacjentka nie miała z nim problemów. To właśnie dokładność i sumienność w przyjmowaniu preparatu może wykluczyć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych u młodych kobiet. Te z nich, które nie potrafią sprostać regułom, którymi rządzi się antykoncepcja doustna, np. przez nieregularne zażywanie tabletek, powodują zakłócenia w jej działaniu, co finalnie kończy się niezadowoleniem z samej metody antykoncepcyjnej. Statystyka ukazuje realny problem – nawet do 50% pacjentek pomija przynajmniej jedną tabletkę na cykl. Ten bardzo niepokojący trend pokazuje, że u tych kobiet warto zdecydować się na metodę pozbawioną możliwości popełnienia aż tylu błędów (plaster/krążek dopochwowy). Co więcej, gdy wybór pada na preparaty krótko działające (tabletki), to główną zaletą jest fakt, że po ich odstawieniu można szybko starać się o ciążę. Stereotyp, że po zakończeniu antykoncepcji, dla dobra ciąży trzeba długo odczekać, nie znajduje uzasadnienia. Po odstawieniu preparatu w następnym cyklu zajście w ciążę znów jest możliwe.

Pomocy ginekologa często potrzebują kobiety zmagające się z trądzikiem i łojotokiem. W przypadkach skrajnych oraz pod kontrolą dermatologa, przyjmują one leki np. z grupy izotretynoin wymagające stosowania antykoncepcji z racji ich wysokiej teratogenności. Leki te podawane jako jedne z najsilniejszych w zaawansowanym stadium trądziku, miałyby bardzo negatywny wpływ na płód w przypadku zajścia w ciążę. Konieczne jest zatem pewne zabezpieczenie sięgające nawet do trzech miesięcy po zakończeniu leczenia.

Z wiekiem użytkowniczki antykoncepcji stają się bardziej sumienne, z większą atencją obserwują własne ciało i z większą uwagą podchodzą do własnego zdrowia. Zdecydowanie rzadziej decydują się na doustną antykoncepcję, będąc świadome jej ograniczeń. Zmiana metody antykoncepcji wśród kobiet powyżej 35 roku życia łączy się z zakończeniem planów prokreacyjnych i wyborem antykoncepcji długodziałającej (implant/wkładka). Wybranie innej formy antykoncepcji wiąże się również z obciążeniami zdrowotnymi, które nie pozwalają im przyjmować antykoncepcji doustnej – dotyczy to zwłaszcza osób palących. Palenie powyżej 15 papierosów na dzień, a także wiek pacjentek, stwarzają przeciwwskazanie do stosowania preparatów dwuskładnikowych. U tych kobiet korzystnym rozwiązaniem będzie wybór antykoncepcji jednoskładnikowej (gestagennej), implantu lub wkładki domacicznej. Zysk dla zdrowia w grupie kobiet decydujących się na schematy długoterminowe (implant, wkładka), a nie obciążające wątroby czy układu krzepnięcia będzie nie bez znaczenia.

Okres przejściowy pomiędzy preparatami antykoncepcyjnymi a hormonalną terapią zastępczą, to często burzliwy okres zmian i procesów wiodących do menopauzy. Przygotowanie do zmiany leku powinno przebiegać pod czujnym okiem ginekologa, jako że moment, kiedy taka zmiana powinna nastąpić, nie zawsze jest łatwy do zauważenia. Nowoczesne preparaty hormonalne dzięki swoim właściwościom umożliwiają najczęściej bezpieczne przejście na nowe, odpowiedniejsze dla wieku leczenie.

Terapia hormonalna krótkoterminowa czy długoterminowa może dostosować się i dopasować do każdej kobiety. Odpowiedzialny wybór podyktowany medycznymi i merytorycznymi przesłankami pozwoli cieszyć się komfortem, bezpieczeństwem i wygodą przez cały okres jej stosowania.

VIB/180/06-2017

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja niehormonalna – co nowego? DNA płodowe - diagnostyka prenatalna XXI wieku