Budowa prącia męskiego

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Budowa męskich narządów rozrodczych

Budowa męskich narządów rozrodczych

Podstawowa wiedza dotycząca biologii i organizmu ludzkiego to wielka wartość. Człowiek to najbardziej skomplikowana „maszyna” – zbiór niezwykłych mechanizmów, reakcji, procesów, które sprawiają, że oddychamy, myślimy, żyjemy. Konia z rzędem temu, kto pilnie i bacznie śledził wszystkie te informacje płynące szerokim strumieniem na lekcjach przyrody czy biologii. Poznanie tajemnic ludzkiego ciała z pewnością stało się udziałem tych z nas, którzy wiązali swoje życie z biotechnologią, chemią czy medycyną, jednak umysł informatyka czy ekonomisty tych informacji posiada i przyswaja znacznie mniej. Nie zawsze niewiedza bywa zbawienna. Częściej, orientacja w podstawowym zakresie przynosi pozytywne skutki. Jak wielu z nas zna swoje ciało? Ile procesów biologicznych nie stanowi tajemnicy poliszynela? Jak wiele z tego, co się dzieje „w środku” nie jest zaskoczeniem? Poniżej przeczytasz o budowie narządów płciowych mężczyzny.

Narządy męskie – budowa

Męski narząd rozrodczy, podobnie jak żeński, składa się z zewnętrznych i wewnętrznych składowych. Rolą tego skomplikowanego układu jest między innymi podtrzymanie funkcji rozrodczych i co za tym idzie – zapłodnienie komórki jajowej w ciele kobiety. W efekcie kobieta zajdzie w ciążę i wyda na świat potomka.

Tak jak u kobiety, męskie narządy budują pewien ściśle ze sobą połączony układ. Pojedyncze części mają zapewnić spełnienie określonych funkcji. Podstawową z nich jest wytwarzanie plemników. Wytwarzanie komórek jajowych u kobiety ma miejsce w jajnikach, u mężczyzny dzieje się to w jądrach. Co ciekawe, u większości ssaków jądra występują poza jamą ciała – ich położenie jest wynikiem tego, że produkcja plemników jest wydajniejsza w temperaturze niższej niż 36,6°C. Ich umiejscowienie w mosznie zapewnia odpowiednie warunki do tworzenia i dojrzewania plemników. Funkcją zawieszonych w mosznie jąder jest przede wszystkim spermatogeneza, a zadanie nadzoru nad ich działaniem sprawują lutropina i folikulotropina – hormony przysadki mózgowej. Jądra mają wielkość śliwki węgierki i co nie powinno nikogo dziwić, umiejscowione są na różnej wysokości – zazwyczaj lewe jądro wisi niżej. Jądra zbudowane są z kanalików nasiennych, pomiędzy którymi znaleźć można te komórki, które odpowiedzialne są za produkcję hormonów męskich – przede wszystkim testosteronu. Kanaliki te mają warstwy komórek wyspecjalizowane w spermatogenezie i prowadzą wytworzone już plemniki przewodami do najądrzy – swoistych magazynów plemników, w których to zachodzi dalsze ich dojrzewanie. Tą drogą, poprzez nasieniowody trafiają one do odcinka łączącego z cewką moczową, gdzie przy orgazmie i wytrysku następuje ich wydostanie się z penisa. Co jeszcze składa się na budowę narządów płciowych męskich?

Podobnie ważną rolę w powstaniu nasienia gra prostata – narząd położony pod pęcherzem moczowym. Nasienie nigdy by nie powstało, gdyby nie produkowana przez prostatę wydzielina – gęsta, biała substancja o dość charakterystycznym zapachu. Jej rolą będzie przeniesienie plemników na odległość – zawieszone w tym płynie łatwiej będą się przemieszczać wprost do komórki jajowej. Jest to jeden z ważniejszych narządów miednicy mniejszej, również ze względu na uwagę onkologiczną, jaką należy mu poświęcić. Jednym z bardziej powszechnych nowotworów u mężczyzn jest właśnie rak stercza (prostaty). Ten podstępny przeciwnik, późno dający objawy chorobowe, często mylone z przerostem prostaty (zaburzenia oddawania moczu, krew w moczu, niespecyficzne bóle), to jedno z wyzwań nowoczesnej urologii onkologicznej. Coraz częściej, dzięki profilaktycznym badaniom przesiewowym (pobranie z krwi PSA – antygenu prostaty) jest możliwe szybkie stwierdzenie podejrzanych zmian tego narządu. Zachęca się mężczyzn powyżej 50. roku życia do corocznych badań tego hormonu stanowiącego marker schorzeń stercza.

Cewka moczowa będąca kanalikiem wyprowadzającym z pęcherza moczowego do szczytu żołędzi, to rurka długości ok. 15 – 20 cm. Poza moczem jest ona drogą dla nasienia podczas stosunku. Jej część sterczowa, przechodząca przez prostatę, to ważny punkt w budowie męskiego narządu płciowego. Każde schorzenie skutkujące jej zwężeniem w tym miejscu (przerost prostaty, rak), doprowadza szybko do objawów zaburzenia odpływu moczu. Skłania to do pilnej diagnostyki. Objaw ostrzegawczy nie musi w każdej sytuacji oznaczać nowotworu. Mimo to zdecydowanie częstsze, łagodne przerosty gruczołu krokowego, również wymagają leczenia.

Jak zbudowany jest penis?

Prącie, penis, członek to bardzo skomplikowany w budowie narząd męski. Wzajemne zależności między częściami mięśniowymi, naczyniowymi i kanalikowymi (cewka moczowa i przewody wyprowadzające nasienie) łączą w sobie funkcje wydzielnicze i kopulacyjne. Jak zbudowany jest penis? To połączenie trzech podłużnych składowych – dwóch ciał jamistych i ciała gąbczastego. Zwieńczeniem penisa jest żołądź. Skóra pokrywająca prącie, zwana napletkiem, ma chronić wrażliwy na uszkodzenia narząd. Ochrona i zapewnienie odpowiedniej wilgotności służyć ma zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa na co dzień. Zmusza to jednak do dokładnej higieny – zbierająca się pod napletkiem mastka (wydzielina, której składową są łój, pot, mocz i czasem sperma) może być przyczyną nadkażeń. Płyny ustrojowe, czyli mocz i nasienie, poprzez ujście cewki moczowej na szczycie żołędzi wydostają się na zewnątrz. Jedną z ważniejszych ról jaką spełnia penis jest erekcja – jego usztywnienie i powiększenie, wynikające ze zwiększonego dopływu i zmniejszonego odpływu krwi z organu ma ułatwić penetrację członka i dotarcie do sklepień pochwy. To tam, po wytrysku, zostanie zdeponowane nasienie.

Do legend przeszły opowieści o długości członka poszczególnych nacji i ras. Jest ona zawsze powodem do podkreślenia męskości i płodności, choć akurat ani z jednym ani z drugim nie ma żadnego związku. Średnia długość penisa wśród Europejczyków to ok. 13 cm w wzwodzie. Statystki podają, że u Azjatów średnia ta wypada nieco niższej, a u Afroamerykanów nieco wyżej. Jak podkreśla większość kobiet i seksuolodzy, o profesjonalizmie kochanka nie musi świadczyć długość jego prącia, lecz doświadczenie w ars amandi.

Genitalia męskie

Fascynująca budowa narządów płciowych mężczyzny oraz ich funkcje pokazują, jak człowiek został doskonale zaprojektowany. Skomplikowane mechanizmy rządzące tym ważnym narządem umożliwiają utrzymanie funkcji wydzielniczych, endokrynnych, i kopulacyjnych. Warto pamiętać o odpowiednim postępowaniu (miękka bielizna, higiena), jak i badaniach kontrolnych (badanie PSA, badania palpacyjne prostaty), by cieszyć się dobrym zdrowiem i długim okresem płodności.

VIB/241/11-2018

Skomentuj artykuł

Zakrzepica a antykoncepcja – która jest bezpieczna i skuteczna Cesarskie cięcie na życzenie – zagrożenia i możliwe powikłania