Czy mogę zajść w ciążę po… – mity i legendy

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

„Panie Doktorze, bo ja:

1. uprawiałam seks oralny/analny

2. współżyłam w czasie miesiączki

3. uprawiałam petting

4. współżyłam, ale partner nie miał wytrysku

5. miałam swój pierwszy raz

6. odbywam stosunki przerywane

…czy mogę zajść w ciążę?”

 

Wśród aktywnych seksualnie kobiet między 18. a 45. rokiem życia obawa o możliwość zajścia w ciążę jest ciągle wysoka. Co ciekawe, dotyczy to kobiet, które bardziej lub mniej świadomie z antykoncepcji rezygnują, ale także tych, które z niej korzystają. Fora internetowe toną w pytaniach o możliwość zajścia w ciążę po...

Omówmy kilka mitów i legend dotyczących współżycia i możliwości zajścia w ciążę. Wiele słyszy się stereotypów, zabobonów, dziwnych „rytuałów”, które kwestie koncepcji sprowadzają do niczym nieuzasadnionych czynności, które – nie gwarantując ochrony przed zajściem w ciąże – w zasadzie tylko potęgują możliwość, że dojdzie do zapłodnienia.

SEKS ORALNY/ANALNY MOŻE DOPROWADZIĆ DO CIĄŻY

Podczas uprawiania seksu oralnego/analnego zajście w ciążę jest niemożliwe. Wytrysk nasienia nie będzie miał miejsca w drogach rodnych kobiety, plemniki nie dotrą do jajowodu, by zapłodnić komórkę jajową. Mimo tego ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową jest identyczne jak przy stosunku pochwowym.

WSPÓŁŻYCIE W TRAKCIE MIESIĄCZKI GWARANTUJE „BEZPIECZNY SEKS”

Jakkolwiek czas krwawienia miesięcznego określa się okresem niepłodnym w cyklu miesiączkowym u kobiet, to jednak w bardzo rzadkich, sporadycznych sytuacjach w ciążę można zajść również w trakcie krwawienia (czasami krwawienie imitujące miesiączkę może wystąpić również okołoowulacyjnie). Należy pamiętać również o tym, że – pomijając aspekt higieniczny – seks w trakcie miesiączki może doprowadzić do cofania się krwi miesiączkowej do jamy brzusznej przez jajowody i powodować np. zapalenie przydatków.  

PETTING A CIĄŻA

W znakomitej większości przypadków uprawiając petting możemy być spokojni – w ciążę zajść w ten sposób nie można. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w razie wprowadzenia do pochwy palca, ręki czy  wibratora, na którym znajduje się nasienie partnera, i ich styczność z szyjką macicy, zajście w ciążę, mimo małego prawdopodobieństwa, może się zdarzyć. 

KONTAKT SEKSUALNY BEZ WYTRYSKU

W przypadku współżycia, w czasie którego nie dochodzi do wytrysku, zajście w ciążę jest niemożliwe, ponieważ plemniki zawarte w nasieniu nie napotkają komórki jajowej i nie zajdzie zapłodnienie. Istotne jest jednak to, że nawet przy braku wytrysku nasienia, w początkowej fazie zbliżenia powstaje preejakulat – wydzielina, w której znajdują się plemniki i która spełnia funkcję naturalnego lubrykantu. Kontakt tej wydzieliny z szyjką macicy może skutkować niepożądaną ciążą. 

TO BYŁ MÓJ PIERWSZY RAZ – NA PEWNO NIE ZAJDĘ W CIĄŻĘ!

Jest to jedno z najczęstszych nieporozumień i mitów dotyczących możliwości zajścia w ciążę. Każdy, nawet pierwszy kontakt seksualny w wieku reprodukcyjnym może doprowadzić do zapłodnienia. Przerwanie błony dziewiczej w czasie pierwszego kontaktu pozostaje tu bez znaczenia i nie wpływa w żaden sposób na zwiększenie lub zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłodnienia.   

STOSUNEK PRZERYWANY A ZAJŚCIE W CIĄŻĘ

Stosunek przerywany daje niezwykle niską ochronę antykoncepcyjną. Index Pearla dla tego sposobu antykoncepcji jest wysoki, co oznacza, że nawet 28 kobiet na 100 współżyjąc w ten sposób może zajść w ciągu roku w ciążę. Winien jest temu tzw. przedwytrysk (preejakulat) – wydzielina uwalniana mimowolnie z członka w początkowej fazie kontaktu seksualnego, zawierająca plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Mitów i legend dotyczących antykoncepcji, seksu i możliwości zajścia w ciążę jest wiele. W czasie wizyty ginekologicznej warto z lekarzem omówić te aspekty, żeby później bezpiecznie podjąć współżycie. Podstawowa wiedza na „te tematy” pozwoli bez stresu utrzymać kontrolę nad swoją płodnością.

 

 

Skomentuj artykuł

Cytologia Do kogo po antykoncepcję - jaki lekarz może wypisać receptę na tabletki?