Fakty i mity dotyczące antykoncepcji

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z tych grup leków, wokół których krąży cała masa mitów. Trudno wśród nich wybrać te informacje, które z całą pewnością są prawdziwe. Najczęściej przekazywane z ust do ust informacje są na tyle niedokładne i merytorycznie bezpodstawne, że siłą rzeczy fakty i mity mieszają się ze sobą. Skutkować może to tylko powstaniem dezinformacji i często daleko idącym fałszem w opiniach o tych lekach. Postarajmy się skupić na pytaniach, które w gabinetach lekarskich nie padają, a na które użytkowniczki antykoncepcji z pewnością powinny znać odpowiedź.

Antykoncepcja jest szkodliwa

Fakt i mit. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy terapii hormonalnej posługują się szeregiem przykładów dotyczących wad i zalet tego leczenia. Podsumowanie ich wszystkich jest niemożliwe, ale skupiając się na rzeczywistych zaletach, można przyjąć, że działanie antykoncepcji jest bezpieczne, o ile użytkowniczka stosuje się do zasad terapii, pozostaje pod kontrolą swojego lekarza prowadzącego, świadoma jest tego, że leki, które przyjmuje, nie są obojętne dla jej organizmu. Zwiększeniu bezpieczeństwa służą na pewno badania kontrolne przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, nadzór nad leczeniem i reagowanie w momencie wystąpienia niepokojących objawów. Z wielu przyczyn tylko takie postępowanie gwarantować może i skuteczność, i bezpieczeństwo. Pozwoli także odpowiednio szybko zareagować w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. Z pewnością można założyć, że w przypadku przeciwwskazań żadna pacjentka nie otrzyma od lekarza recepty na antykoncepcję. Jeśli więc takowe nie występują, to prawidłowa terapia hormonalna – dobrana dla konkretnej pacjentki – nie jest dla niej zagrożeniem.

„Ja biorę preparat X, poproś lekarza o to samo” – czyli jaka antykoncepcja dla jakiej pacjentki

Mit. Częste prośby pacjentek o ten sam preparat, który przyjmuje koleżanka i nie obserwuje efektów ubocznych, to postępowanie nieuzasadnione. Oczywiście może się zdarzyć, że dany preparat tolerowany będzie równie dobrze u tych dwóch pacjentek, jednak decyzja o wyborze środka antykoncepcyjnego pozostaje w gestii lekarza. Należy wspomnieć chociażby o całym szeregu przeciwwskazań do stosowania terapii hormonalnej i bardzo szczególnych, osobniczych wskazaniach do konkretnego preparatu. Pacjentki wydają się zapominać, że każda z nich jest inna i mogą u nich wystąpić znaczne różnice w tolerancji preparatu antykoncepcyjnego. Szczegółowy wywiad lekarski i doświadczenie lekarza pozwolą podjąć decyzję co do postępowania antykoncepcyjnego.

„Wybieram antykoncepcję awaryjną zamiast ciągłego stosowania antykoncepcji hormonalnej”

Mit. Postępowanie opierające się na doraźnym przyjmowaniu antykoncepcji postkoitalnej (awaryjnej) w przypadku niezabezpieczonego lub zabezpieczonego nie w pełnym zakresie stosunku jest błędem i nie powinno być stosowane. Sama nazwa antykoncepcji „po” (ratunkowej) zakłada jej doraźny charakter, a jej skład opierający się na dużej dawce hormonów stwarza sytuację „burzy hormonalnej”, której częściej niż raz w miesiącu nie powinno się wywoływać w organizmie pacjentki. Mit dotyczący tego, że jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż ciągłe przyjmowanie antykoncepcji powinien przestać być powtarzany. Pacjentka powinna zostać przekonana przez swego lekarza do wprowadzenia stałej, systematycznej ochrony antykoncepcyjnej.

„Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne można przyjmować dowolnie w trakcie doby – mimo braku systematyczności na pewno jestem bezpieczna”

Fakt i mit. Preparaty antykoncepcyjne, złożone z coraz nowocześniejszych składników, pozwalają wydłużać czas pomiędzy przyjmowaniem tabletki, ale nigdy nie będzie to wydłużenie w nieskończoność. Przerwy rzędu 12 godzin nie powinny mieć wpływu na płodność, o ile pacjentka wdroży odpowiednie postępowanie w razie zapomnienia tabletki. Jednak pamiętać należy o tym, że preparaty hormonalne różnią się między sobą i nie każdy pozwala na taką tolerancję czasową. Dotyczy to zwłaszcza preparatów jednoskładnikowych (gestagennych), w których przypadku systematyczność i punktualność to podstawa skuteczności.

„Istnieją wkładki wewnątrzmaciczne dla tych kobiet, które jeszcze nie rodziły”

Fakt. W przeszłości wkładki wewnątrzmaciczne proponowane były kobietom, które zakończyły już etap prokreacji. Stosowane one były u nich z dużym powodzeniem i charakteryzowały się wysoką skutecznością antykoncepcyjną. Idąc tropem wygody w stosowaniu, bezpieczeństwa i dużego komfortu, opracowano wkładkę dla nieródek. Ma ona mniejsze wymiary (pozwalające łatwiej założyć ją pacjentce, która jeszcze nie rodziła) i stosuje się ją przez 3 lata. Po zakończeni jej stosowania można pacjentkę przygotować do zajścia w ciąże.

 

Pytań, faktów i mitów dotyczących antykoncepcji jest niezliczona ilość. Warto zachęcić wszystkie użytkowniczki do zasięgania opinii u specjalistów, którzy merytorycznie wyjaśnią wszystkie za i przeciw, wszystkie wady i zalety, a także ewentualne wskazania i przeciwwskazania do stosowania danego preparatu. Specjalistyczna porada pozwoli uniknąć niepotrzebnego strachu i oporu przed antykoncepcją, ustrzeże przed najczęstszymi błędami w jej stosowaniu i pozwoli bezpiecznie korzystać z terapii hormonalnej.

Skomentuj artykuł

Endometrioza – objawy i leczenie Golenie miejsc intymnych – czy powinno się golić miejsca intymne?