Jaka antykoncepcja będzie dla mnie najlepsza?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Wybór antykoncepcji, która będzie najbardziej zbliżona do oczekiwań i potrzeb pacjentki, to niełatwe zadanie. Wypisywanie recept na tzw. „nosa” przestaje być praktykowane. Różnorodność preparatów pozwala ginekologom tak dostosować lek, żeby zapewnić pacjentce bezpieczne, pozbawione szeregu nieprzyjemnych działań ubocznych, dające wysoki komfort stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli po dokładnym wywiadzie i badaniu lekarskim (cytologia, USG, badanie piersi, badanie ciśnienia tętniczego, badania laboratoryjne – kontrola układu krzepnięcia i wskaźników pracy wątroby) nie stwierdza się przeciwwskazań do antykoncepcji, warto razem z pacjentką zastanowić się nad wyborem formy leku. Na czym zależy pacjentce najbardziej? Na ograniczeniu kosztów, wygodzie stosowania, codziennym przyjmowaniu leku, długotrwałym działaniu raz podanego preparatu?

Znakomita większość pacjentek wybiera tabletkę antykoncepcyjną. Cały szereg zalet stosowania antykoncepcji w tej formie jest przyczyną jej ogromnej popularności. Dla większości kobiet przyjęcie każdego dnia tabletki o stałej porze może być wygodnym i pewnym rozwiązaniem. Dodatkowo lekarz może wykorzystać działanie pozaantykoncepcyjne niektórych tabletek i wspomóc pacjentkę np. w leczeniu zmian trądzikowych. Może także odpowiednio dobrać preparat, żeby pomóc tym pacjentkom, które skarżą się na niski poziom libido. W sytuacji nadmiernych krwawień miesiączkowych, wykluczających pacjentkę z codziennych czynności, preparaty o odpowiednim składzie działają regulująco i hamująco na tak obfite miesiączkowanie. W razie wystąpienia działań ubocznych, tj. najczęściej pojawiający się wzrost masy ciała po antykoncepcji, ginekolog może dobrać inny skład preparatu hormonalnego, omijający ten nieprzyjemny skutek uboczny.

Czasem jednak zalecana systematyczność stosowania leku antykoncepcyjnego i dyskomfort w sytuacji pominięcia tabletki powodują, że pacjentka szuka innej metody antykoncepcyjnej, bardziej dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Wybrać może wtedy np. plaster antykoncepcyjny lub krążek dopochwowy. Metody te, w których antykoncepcję stosuje się  1 raz na tydzień (plaster) lub 1 raz na 3 tygodnie (krążek), zaleca się szczególnie tym pacjentkom, które nie godzą się na bycie więźniem budzika w telefonie przypominającego o zażyciu tabletki. Wygodny i bezpieczny plaster lub równie wygodny i łatwy w zastosowaniu krążek dopochwowy zyskują popularność w grupie młodych, aktywnych pacjentek. Dodatkowo u tych, u których występuje suchość w pochwie, zbawienny wpływ będzie miał krążek dopochwowy, traktowany przez śluzówki narządu rodnego jak ciało obce, czego wynikiem będzie większa ilość wydzieliny z pochwy. Wątpliwości co do ich skuteczności są nieuzasadnione i powinny zostać szybko rozwiane podczas rozmowy z ginekologiem. Odklejenie plastra czy wypadnięcie krążka dopochwowego np. w trakcie stosunku na krótki, kilkuminutowy okres nie wpływa na spadek ochrony przed zajściem w ciążę – należy plaster nakleić ponownie lub umieścić krążek z powrotem w pochwie. Również brak konieczności przyjmowania ich każdego dnia (tak jak tabletki antykoncepcyjnej) nie zmniejsza skuteczności ochrony przed ciążą, gdyż hormony uwalniają się z tych systemów w trybie ciągłym.

Metody antykoncepcyjne opierające się na długotrwałym działaniu (zastrzyk domięśniowy – 3 miesiące, implant podskórny – 3 lata, wkładki domaciczne – 3-5 lat) są polecane kobietom zainteresowanym stałym zabezpieczeniem przed ciążą. Tak długie działanie, które z jednej strony jest zaletą, może stać się również i wadą tej formy antykoncepcji. Ze względu na cenę tych preparatów są one odpowiednie dla kobiet, którym zależy na jednokrotnym zastosowaniu antykoncepcji na długi czas. Planowanie ich stosowania musi być rozważne o tyle, że w ciągu 3-5 lat może zaistnieć chęć zajścia w ciążę, a więc konieczność usunięcia wkładki szybciej niż wynikałoby to z wcześniejszych planów. Natomiast w przypadku kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi doskonale sprawdzą się w terapii wkładki domaciczne uwalniające hormon, który spowoduje znaczne zmniejszenie krwawień miesiączkowych.

 

Szeroki dostęp do różnych form leków antykoncepcyjnych powoduje, że każda pacjentka znajdzie wśród nich preparat spełniający wszystkie jej oczekiwania. Będzie on wygodny w stosowaniu, dopasowany do jej stylu życia, uwzględniający ewentualne dalsze plany prokreacyjne. Będzie możliwie najskuteczniej zabezpieczał przed zajściem w ciążę, powodował możliwie najmniej działań ubocznych i dawał maksymalnie wysoki komfort pacjentce. Stwierdzenie, że dla każdego istnieje idealna antykoncepcja jest zapewne nieco przesadzone, ale przy odrobinie wysiłku uda się razem z ginekologiem do tego ideału zbliżyć.

 

Skomentuj artykuł

Jak powinna wyglądać gra wstępna Jakie badania robi się w ciąży?