Kontrola nad własnym cyklem miesiączkowym

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Cykl miesiączkowy, przy całej swojej misternej budowie, zasadach i porządku, reguluje życie kobiety w sposób stały i niezaburzony. W pierwszej połowie cyklu czuje się ona wspaniale, w drugiej połowie działa negatywnie na samopoczucie, libido i zadowolenie. Jest więc on swoistym katalizatorem codzienności. Mimo tego, że jego wpływ na codzienne funkcjonowanie jest ogromny, istnieją możliwości, żeby to kobieta zawładnęła swoim cyklem, a nie odwrotnie.

Z punktu widzenia biochemii przez 28 dni cyklu miesiączkowego zmiany hormonalne prowadzą do konkretnych przemian zachodzących w macicy i jajnikach, przygotowując narząd rodny na ewentualne zajście w ciążę. Kobieta musi radzić sobie z tymi zmianami, które mimo wszystko nie zawsze wywierają na nią tylko pozytywny wpływ. Jeśli więc chce, by regulacja cyklu przebiegała pod jej dyktando, jeśli chciałaby pozbyć się uciążliwych objawów towarzyszących chociażby samemu krwawieniu miesięcznemu czy występujących w drugiej połowie cyklu, może sięgnąć po hormony. Te środki, stosowane w przeróżnej postaci: od tabletek, przez plastry, krążki dopochwowe, implanty czy na końcu wkładki hormonalne domaciczne, powodują zmianę równowagi hormonalnej. Wprowadzają sztuczny, narzucony z zewnątrz porządek, ze ściśle określonymi regułami. Cykl regulowany hormonalnie jest sztywnie zaprogramowaną grą hormonalną. Im nowocześniejszy preparat, tym bardziej przypomina on naturalne przemiany zachodzące w ciele kobiety. Obecnie stosowane, niezwykle niskie dawki hormonów pozwalają na niewielką ingerencję w skład hormonalny kobiecego organizmu, przy zachowaniu wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej.

Czasem kobieta wolałaby, żeby miesiączka nie wystąpiła. Zdarza się, że niedogodności związane z samym krwawieniem są bardzo niepożądane. W końcu bywa też, że bóle głowy, podbrzusza, tkliwość i napięcie piersi, obniżenie nastroju, drażliwość przeszkadzać będą w ważnym wystąpieniu, egzaminie, wyjeździe wakacyjnym. W takich sytuacjach każda kobieta życzyłaby sobie móc „wyłączyć” miesiączkę. W takich przypadkach pomocą będzie terapia hormonalna. Zastosowanie w odpowiedni sposób preparatów hormonalnych doprowadzi do wydłużenia cyklu miesiączkowego, co pozwoli, by na przykład wakacje pod namiotem nie upłynęły na nerwowym poszukiwaniu toalety i problemach z higieną osobistą w czasie „tych dni”.

Większość preparatów hormonalnych dostępnych na rynku zaprojektowanych jest, by upodobnić sztuczny cykl miesiączkowy do naturalnego. Zatem z założenia jest to terapia przewidziana na miesiąc (z wyłączeniem zastrzyków antykoncepcyjnych, implantów i wkładek domacicznych). Jeśli spodziewana, dająca się przewidzieć miesiączka wypadnie wtedy, kiedy wypaść po prostu nie powinna, należy stosowanie preparatu wydłużyć. Przedłużenie cyklu przyjmowania preparatu hormonalnego brzmi dość banalnie, co sprawia, że pacjentki podchodzą do tego nie dość uważnie, każda taka sytuacja powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Podpowie on, jak, na jak długo i w jaki sposób należy zastosować dany preparat, żeby niepożądaną miesiączkę przesunąć.

Na ulotce większości leków hormonalnych znajduje się instrukcja postępowania w przypadku chęci przesunięcia miesiączki, co znacznie ułatwia pacjentce odpowiednie działanie. Najczęściej należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne bez 7-dniowej przerwy (w schemacie 21+7), czyli po ostatniej tabletce rozpoczynamy od razu następne opakowanie. W schemacie 21+7, w którym siedem ostatnich tabletek jest bez hormonów, należy rozpocząć następne opakowanie po zakończeniu przyjmowania 21 tabletek z hormonami. W schemacie 24+4 rozpoczynamy następne opakowanie po ukończeniu przyjmowania ostatniej, dwudziestej czwartej, hormonalnej tabletki (4 ostatnie tabletki są tabletkami placebo). Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy pacjentka korzysta z plastrów - po trzecim plastrze nie robi przerwy, tylko przykleja kolejny plaster z nowego opakowania. Jeśli kobieta używa krążków dopochwowych - po 21 dniach wymienia krążek na nowy, bez siedmiodniowej przerwy.

W ten właśnie sposób odpowiednie zastosowanie preparatu pozwala przejąć kontrolę nad własną miesiączką. Należy jednak wiedzieć, że takie postępowanie ma swoją cenę. Przedłużony cykl miesiączkowy, opóźnienie miesiączki może wiązać się z wystąpieniem plamienia w czasie spodziewanego krwawienia. Będzie ono najczęściej skąpe, dodatkowo nie będą towarzyszyć mu tak spektakularne objawy jak przy zwykłym krwawieniu. Konsultacja ginekologiczna pozwoli ustalić zasady przedłużenia cyklu, by ta ingerencja nie stanowiła niebezpieczeństwa dla zdrowia pacjentki.

Wygoda, komfort i dobre samopoczucie to dla każdej kobiety ważne cechy charakteryzujące jej codzienność. Możliwość, którą niesie za sobą odpowiednie użycie preparatów hormonalnych, pozwoli jej zaplanować własne działania w zgodzie z cyklem miesiączkowym, a w razie konieczności umożliwi taką jego modyfikację, by ominąć wszelkie niedogodności z nim związane.

Skomentuj artykuł

Know-how: dni płodne i niepłodne Krwawienie podczas i po stosunku