Krwawienie podczas i po stosunku

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Krwawienie podczas i po stosunku

Współżycie najczęściej kojarzy się z czymś przyjemnym. Rzadko kiedy na zadane pytanie o seks kręcimy głową, wyrażamy brak zainteresowania czy wstręt. W przeważającej większości przypadków dostarcza on sporo satysfakcji i zadowolenia. Zdarza się jednak, że może być  przyczyną również nieprzyjemnych dolegliwości. Czy w każdym takim przypadku należy się martwić? Czy w każdej takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem?

Komplikacje współżycia

Najistotniejszymi i jednocześnie najczęściej spotykanymi niepokojącymi doznaniami związanymi z kontaktem seksualnym są bóle i krwawienie. Ich przyczyny mogą być błahe – ot, zwykłe bóle i plamienie podczas stosunku – po bardzo poważne, które wymagają leczenia, a niejednokrotnie nawet hospitalizacji. Spróbujmy prześledzić, co może partnerom skutecznie zmniejszyć radość ze zbliżenia.

Ból i krwawienie podczas stosunku

Dolegliwości bólowe, często połączone z krwawieniem, to najczęściej efekt skracanej do minimum gry wstępnej. Wyjaśnień należy szukać w zbyt porywczych partnerach. Nie jest tajemnicą, że mężczyzna potrafi „przygotować się” do współżycia w parę sekund, jednak partnerce zajmie to zdecydowanie więcej czasu. Brak takiego „przygotowania” może się wiązać zatem z brakiem odpowiednich warunków w pochwie. Gruczoły wydzielające śluz i substancje  nawilżające przy znikomym, początkowym podnieceniu nie wykonają należytej pracy – pochwa nie będzie odpowiednio wilgotna, co sprawi, że tarcie ciała o ciało, penisa o śluzówki pochwy będzie powodować dolegliwości. Mogą być one na tyle silne, że wręcz przeszkodzą w osiągnięciu orgazmu. Dodatkowo, w zależności od wieku pacjentki, wytrzymałość śluzówek może okazać się niewystarczająca i otarcia te mogą być przyczyną szczypania, a nawet lekkiego krwawienia z pochwy. Brak poślizgu w pochwie zamiast przyjemności daje uczucie dyskomfortu, a pieczenie po stosunku wydaje się naturalnym następstwem. Lekiem na całe zło jest więc w tym przypadku właściwa i odpowiednio długa gra wstępna, w trakcie której środowisko pochwy przygotuje się przed zbliżającym się stosunkiem. Należy mieć na uwadze, że brak wiedzy dotyczącej tych mechanizmów w długofalowej perspektywie doprowadzić może do wykształcenia dyspaurenii (medyczne określenie na bolesne współżycie), które wymagać może wielospecjalistycznego postępowania, by te nieprzyjemne dolegliwości nie blokowały kobiety i jej podejścia do współżycia.

Sekrety pierwszego razu

Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej powszechnych dolegliwościach i krwawieniu podczas stosunku odbywanego pierwszy raz w życiu. Często nieostrożni pierwsi kochankowie zapominają, że przerwanie błony dziewiczej może być nieprzyjemne. Może spowodować przejmujące bóle wiążące się z napięciem tkanek w przedsionku pochwy. Jeśli wraz z błoną dziewiczą pękło nawet niewielkie naczynie krwionośne, pojawi się krew z pochwy po stosunku. Przerażenie niespełnionych kochanków to jedno, jednak ważniejsza niż komfort psychiczny jest pomoc lekarska.

Przyczyny pojawienia się krwi z pochwy po stosunku

Przyczyny krwawienia podczas stosunku, włączając w to zarówno lekkie plamienia, jak i silne sączenie krwi z pochwy, nie powinny być bagatelizowane. Nie musi to oznaczać nic złego, ale dowiedzieć się tego można jedynie po specjalistycznym badaniu ginekologicznym. Rozpoczynając od najbardziej prozaicznych przyczyn, nie sposób nie wspomnieć o nadżerkach. To nadużywane pojęcie oznacza stan nierównowagi pomiędzy nabłonkami na szyjce macicy i określa najczęściej spotykane zaburzenie, które może wywołać po stosunku plamienie. Problem wynika z faktu, że nabłonek gruczołowy, normalnie obecny głównie w kanale szyjki macicy, przedostaje się na jej tarczę i zajmuje miejsce nabłonka wielowarstwowego. Przypomina on „mięsko”, które może podkrwawiać w razie podrażnienia przez członek w trakcie zbliżenia. W takiej sytuacji konieczne jest badanie ginekologiczne wziernikiem i uwidocznienie takiej zmiany na szyjce macicy. Na szczęście leczenie nie trwa długo i łączy się jedynie ze stosowaniem leków dopochwowych mających na celu ułatwienie gojenia się, czyli spowodowanie powrotu nabłonków na swoje pierwotne miejsce.

            Na szyjce macicy czyha więcej niebezpieczeństw. Często stwierdza się tu przypominający „glutowaty” twór polip szyjki macicy. Dobrze ukrwiony, przy podrażnieniu powodujący krwawienia, powinien być usunięty z szyjki macicy. Łatwo go znaleźć, gdy ginekolog wykonuje badanie wziernikiem pochwowym. Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest zabieg wykonywany w znieczuleniu, polegający na ukręceniu polipa. Szyjka macicy po zabiegu zagoi się bardzo szybko, a kłopotliwe krwawienia ustąpią.

            Pochwa mimo swej elastyczności i objętości jest ograniczoną przestrzenią. W przypadku tzw. „niedopasowanych kochanków”, gdy pomiędzy poszczególnymi wymiarami ciała kochanków widać sporą różnicę w wielkości, może dojść w skrajnych przypadkach do uszkodzenia ścian pochwy czy sklepień pochwy. Rozdarcia te wymagają szybkiej pomocy lekarskiej z powodu najczęściej silnego krwawienia z pochwy. Pacjentka przed zaopatrzeniem chirurgicznym takich uszkodzeń poddawana jest znieczuleniu ogólnemu, zatem musi być również hospitalizowana.

            Anatomia narządu rodnego niezaprzeczalnie wyznacza kolejne z możliwych zmian powodujących krwawienia podczas stosunku. Takie nieprzyjemne dolegliwości mogą dawać zmiany zlokalizowane w macicy. Ocena budowy macicy i przypuszczalnych powodów krwawień wymaga badania USG, przy czym najlepiej wykonać je zaraz po miesiączce. W szczególnych przypadkach do krwawień w trakcie lub po stosunku mogą doprowadzić obecne w macicy polipy endometrialne (wywodzące się z błony śluzowej) czy mięśniaki podśluzówkowe (sąsiadujące ze światłem jamy macicy). Wiele zależy od typu współżycia – wszelkie dolegliwości częściej towarzyszą współżyciu „sportowemu” niż „poetyckiemu”. 

Seks mimo obiektywnych zalet może stanowić przyczynę kontroli ginekologicznej, gdy wystąpią niespodziewane komplikacje. Zaburzenia skutkujące krwawieniami i wymagające porady nie muszą oznaczać nic złego. Odpowiednia kontrola i drobiazgowe badania pozwolą szybko przywrócić zdrowie i komfort współżycia.

VIB/248/12-2018

Skomentuj artykuł

Kontrola nad własnym cyklem miesiączkowym Kto nie powinien stosować antykoncepcji hormonalnej?