Muszę iść do ginekologa

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Muszę iść do ginekologa – pomiędzy strachem a wstydem

Nieubłaganie zbliża się czas wizyty ginekologicznej. Strach jest zrozumiały, można go oswoić, a każdy ma własne wypróbowane sposoby.  Ale co zrobić ze wstydem, który przez wiele lat powstrzymuje pacjentki przed udaniem się do ginekologa? Jak sobie z nim radzić?  

Lekarz jest profesjonalistą, interesuje go przede wszystkim stan zdrowia pacjentki. Rozumie obawy, strach i wstyd  pacjentki, szanuje jej godność, jest delikatny podczas badania. Na swoją pierwszą wizytę ginekologiczną można wybrać się do ginekologa kobiety. Panie poddające się kolejnym badaniom twierdzą, że wybierają ginekologów mężczyzn ze względu na ich większą delikatność. Pomijając subiektywne oceny, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że u ginekologa należy badać się regularnie.

Komfort podczas badania zapewniają coraz częściej spotykane w gabinetach specjalne przebieralnie, dostępność flizelinowych, jednorazowych spódniczek, możliwość skorzystania z toalety, odświeżenia się przed badaniem. Gabinety wyposażone są w delikatne oświetlenie, ponieważ kameralne warunki badania znacznie ułatwiają przełamanie wstydu.

Przygotowanie

Warto pamiętać o tym, że wizyta kontrolna powinna odbyć się po zakończeniu miesiączki i najlepiej do połowy cyklu miesiączkowego (ok. 14 dni od rozpoczęcia miesiączki). Zdarza się, że badanie wskazane jest w czasie miesiączki, np. przy zakładaniu wkładki domacicznej. Do takiego badania również należy się odpowiednio przygotować. Częstym dylematem jest kwestia depilacji okolic intymnych. Nie jest ona konieczna i zazwyczaj zależy od woli pacjentki, jednak podkreślić trzeba, że owłosienie łonowe może czasem przeszkodzić w diagnostyce chorób sromu czy przedsionka pochwy, jeśli chcemy się przebadać pod tym kątem. Na pewno warto odświeżyć się przed samym badaniem – dostępność przebieralni z sanitariatami ułatwi te czynności, nawet jeśli do lekarza udajemy się prosto z pracy. Podmycie nie powinno jednak usuwać wydzieliny z wnętrza pochwy – jej pozostawienie jest wskazane, gdy w pochwie toczy się stan zapalny, który musi zostać zdiagnozowany przez lekarza. Warto pamiętać również o dobraniu odpowiedniego stroju – najwygodniejsze będą: zapinana na guziki bluzka, która ułatwi badanie piersi, oraz luźna, wygodna spódnica, zapewniająca maksymalny komfort podczas badania ginekologicznego.

Co się dzieje za drzwiami gabinetu?

W czasie wizyty ginekologicznej przeprowadzany jest wywiad lekarski i badanie ginekologiczne połączone zwykle z badaniem piersi. Badanie najczęściej nie jest bolesne, dyskomfort łatwo zniwelować poprzez rozluźnienie się i współpracę z lekarzem – nastawienie psychiczne gra znamienną rolę w przygotowaniu się do badania. Badanie manualne przez pochwę , USG dopochwowe lub przezodbytnicze (w przypadku kobiet niewspółżyjących) i badanie piersi to standard w nowoczesnych gabinetach. Taka diagnostyka pozwala na ocenę stanu śluzówki, pochwy, szyjki macicy, pęcherza moczowego, jajowodów i jajników, śluzu szyjkowego i ewentualnych niepokojących zmian w gruczołach piersiowych. W tym czasie można również pobrać materiał do cytologii. Warto pamiętać o opróżnieniu pęcherza moczowego bezpośrednio przed wizytą – ucisk badającego nad spojeniem łonowym przy wypełnionym mocno pęcherzu może być mało komfortowy, a przy USG dopochwowym może znacznie utrudnić badanie.

Co powinnam mieć przy sobie?

Diagnostyka ginekologiczna najczęściej obejmuje dłuższy okres przed samą wizytą. Zagadnienia związane z cyklem miesiączkowym są znacznie łatwiejsze w rozpoznawaniu i leczeniu, gdy pacjentka świadomie prowadzi kalendarz menstruacyjny. Tego typu prosty, dostępny w internecie lub w formie aplikacji na smartfon, sposób dokumentowania krwawień, ich obfitości, długości, zaburzeń w regularności miesiączek pozwoli lekarzowi szybko zorientować się w problemie. Pomocne będą również wyniki wszystkich dotychczas wykonanych badań (zwłaszcza cytologii i USG).

Badanie ginekologiczne, jakkolwiek stresujące, nie musi kojarzyć się negatywnie. Ginekolog na pewno nie jest wrogiem kobiety. Przy odrobinie dobrej woli, delikatności, wyczucia i odpowiedniego podejścia, lekarz może sprawić, że wizyta ginekologiczna będzie jedną z najbardziej komfortowych wizyt w przychodni.

Skomentuj artykuł

Mity o antykoncepcji Nadciśnienie tętnicze a ciąża