Norgestimat

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Doustne, dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne mają zawsze jedną cechę wspólną. W ich składzie, w znakomitej większości preparatów, znajduje się etynyloestradiol, czyli część estrogenowa tabletki. Zmienna jest natomiast część progestagenna. Związek dwóch różnych, hormonalnie czynnych składników czyni ten typ antykoncepcji preparetem złożonym – równowaga hormonalna zapewniona przez dwie substancje powoduje odtworzenie przemian zachodzących w naturalnym cyklu miesiączkowym. Jednym z dobrze przebadanych, sprawdzonych przez dużą liczbę pacjentek preparatów są tabletki z norgestimatem.

Każdej pacjentce można zaproponować dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny. Biorąc pod uwagę jej oczekiwania, schorzenia dodatkowe i ewentualne przeciwwskazania, lekarz dobierze odpowiedni skład hormonalny tabletki. Najważniejsza zawsze będzie tolerancja preparatu. To pacjentka, po dłuższym czasie stosowania, zwróci uwagę na niepokojące objawy uboczne, bóle piersi, bóle głowy, krwawienia itd. Ocena skuteczności i dobrego przyswajania hormonów zawartych w danym leku najczęściej ma miejsce po trzech miesiącach stosowania. To wtedy najwłaściwsze jest podsumowanie wszystkich za i przeciw i podjęcie decyzji co do utrzymania lub zmiany preparatu na inny. Wybór preparatu często podyktowany jest życzeniem pacjentki – wybiera ona raczej leki sprawdzone przez koleżanki lub te, które w internecie cieszą się sympatią innych kobiet. Należy jednak pamiętać, że nie ma idealnego preparatu dla każdej pacjentki, dla jednych dobór nieodpowiedniego może się skończyć zwiększeniem ilości wody w organizmie (wzrost masy ciała), dla innych bólami głowy, piersi czy w końcu nieregularnymi krwawieniami.

Lek przyjmuje się najczęściej od pierwszego dnia miesiączki przez 21 dni. Rozpoczęcie w tym dniu gwarantuje nie tylko najlepsze dopasowanie do naturalnego cyklu miesiączkowego, ale również pełną ochronę antykoncepcyjną już od pierwszej zażytej tabletki. Gdyby konieczność zmusiła do przyjęcia pierwszej tabletki w innym dniu cyklu, ważna będzie dodatkowa ochrona barierowa. 21-tabletkowe opakowanie oznacza 21 dni, w których przyjmuje się jedną tabletkę o wyznaczonych, stałych porach. Po tym okresie przez 7 dni nie stosuje się leku i po tej przerwie rozpoczyna się następne opakowanie. W 3-4 dni po ostatniej tabletce nastąpi krwawienie z odstawienia hormonów. Co ważne – nie jest to jednoznaczne z miesiączką, często bywa to mylące dla pacjentki.

Poprzez działanie zawartych w tym preparacie hormonów zapobiega się uwolnieniu komórki jajowej z jajników, co uniemożliwia zajście w ciążę. Ponadto lek zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia nasieniu przedostanie się do niej.

Preparaty, które od dawna oceniane są jako bezpieczne, komfortowe i należą jednocześnie do grupy tańszych leków, zyskują bez przerwy kolejne zadowolone użytkowniczki. Każda z nich docenia wysoką skuteczność antykoncepcyjną, niewielki odsetek działań niepożądanych i bezpieczeństwo dla swojego zdrowia. Preparaty z norgestimatem cieszą się niezmiennym zainteresowaniem i stanowią ciekawy wybór dla młodych kobiet pragnących cieszyć się ochroną antykoncepcyjną. 

Skomentuj artykuł

Nietrzymanie moczu Nowoczesna antykoncepcja