Nowoczesna antykoncepcja

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Metody zapobiegania ciąży znane są od bardzo, bardzo dawna. Pierwsze wzmianki o nich znaleźć można już w Biblii (stosunek przerywany), w dokumentach z Indii (specjalne ćwiczenia jogi utrudniające koncepcję - zajście w ciążę), wśród praktyk kobiet z Ameryki Południowej (napary z ziół o właściwościach hormonalnych). Pierwsze wzmianki o metodach antykoncepcji mechanicznej pojawiły się już przed naszą erą – w papirusach z Egiptu (prezerwatywy z jelit zwierzęcych czy pęcherzy rybich).

Od początków XIX wieku próbowano poznać skomplikowany układ zależności hormonalnych, dzięki którym zajście w ciążę jest możliwe. Po długich latach doświadczeń naukowcy odkryli budowę i działanie układu podwzgórze – przysadka – jajnik jako osi zawiadującej płodnością u kobiet. Dopiero w 1960 roku FDA rejestruje pierwszą na rynku tabletkę o działaniu antykoncepcyjnym o nazwie Enovid.

Od tego czasu mija ponad 50 lat. Antykoncepcja doustna zmienia się diametralnie. Z pierwszych leków zawierających duże dawki hormonów, przez syntezę nowych środków bardziej zbliżonych w budowie do naturalnych hormonów, antykoncepcja ewoluuje w stronę większego bezpieczeństwa, komfortu przyjmowania i możliwie najwyższej skuteczności zapobiegania ciąży. Obecnie jest jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcyjnych, której popularność sięga prawie 93% w grupie kobiet wybierających jeden z wielu dostępnych sposobów antykoncepcyjnych. Nowoczesne preparaty zawierające możliwie niską dawkę hormonów działają bardziej naturalnie i bezpiecznie, nie wprowadzając ryzyka wystąpienia zaburzeń w cyklu hormonalnym kobiet, które po ich odstawieniu chciałyby zajść w ciążę. Zmiana schematu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (21+7 lub 24+4) powoduje jeszcze bardziej naturalne dostosowanie się do biologicznego cyklu miesiączkowego.

Nowoczesne technologie pozwoliły jednak w ostatnim czasie przygotować inne metody antykoncepcji, czy to naturalnej, mechanicznej czy hormonalnej, które umożliwiają zapobieganie ciąży na przykład u kobiet, które antykoncepcji doustnej stosować nie mogą. Przyjrzyjmy się najnowszym możliwościom antykoncepcyjnym.

 

Krążek dopochwowy

Miękki i elastyczny krążek o średnicy ok. 5 cm umieszczany samodzielnie przez kobietę w pochwie, zawierający hormony (estrogen i progestagen). Działanie antykoncepcyjne zbliżone jest do tego znanego z dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Zaletą jest czas stosowania przez 3 tygodnie (1 krążek na tydzień), po których następuje tydzień przerwy i krwawienie miesiączkowe. Prosty i wygodny system, który przy odpowiednim stosowaniu jest bardzo skuteczny – wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 1,7. Metoda ta jest szczególnie polecana młodym, zdrowym, aktywnym seksualnie i niepalącym kobietom, które nie chcą pamiętać o antykoncepcji każdego dnia. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że jako ciało obce w pochwie nieznacznie nasila wydzielanie śluzu, co szczególnie znajdzie uznanie u kobiet skarżących się na suchość w pochwie.

 

Implant hormonalny

Implant zawierający powoli uwalniający się progestagen (w składzie nie występuje estrogen) zostaje  wszczepiany  pod skórę w górnej części ramienia. Implant, w zależności od typu, uwalnia hormon przez pół roku do ok. 3 lat. Fakt, że implant ten zawiera jedynie wkładkę progestagenową, czyni go dobrym rozwiązaniem dla kobiet, u których stwierdzono przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implant jest również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią – nie wpływa on na ilość i jakość pokarmu, nie wpływa również na rozwój dziecka i może być zastosowany zaraz po porodzie. Jest to bardzo wygodna i bezpieczna metoda antykoncepcji, której wskaźnik Pearla wynosi 0,01 – 0,06.

 

Hormonalna wkładka antykoncepcyjna

Unowocześnienie wkładki antykoncepcyjnej miedziowej, polegające na zmianie postaci wkładki i materiału, z której jest  wykonana, a także dodanie do jej składu wkładki hormonalnej, spowodowało znaczne zwiększenie jej bezpieczeństwa, skuteczności, a co za tym idzie, także jej spopularyzowanie. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest ona bardzo pewną metodą antykoncepcji – wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 0,8. Zakładana jest ona przez ginekologa, w zależności od typu, na 3-5 lat. Wygodna i niesprawiająca dyskomfortu wkładka zalecana jest szczególnie młodym kobietom, aktywnym seksualnie, które chciałyby zapomnieć o konieczności codziennego przyjmowania tabletki antykoncepcyjnej.  W 2014 roku pojawiły się na rynku wkładki dostosowane także do organizamów kobiet, które jeszcze nie rodziły (wcześniej polecane były tym kobietom, które zakończyły prokreację).

 

Komputery cyklu

Unowocześnianie starych, naturalnych metod antykoncepcyjnych opartych na pomiarze temperatury ciała znalazło zastosowanie w urządzeniach medycznych – tzw. komputerach cyklu. Metoda ta polega na określeniu dni płodnych i niepłodnych w oparciu o pomiar temperatury ciała w jamie ustnej. Ocena, wsparta analizą miliona cykli miesiączkowych przez 25 lat w badanej grupie kobiet, pozwala porównać wykresy temperatur w zależności od fazy płodnej i niepłodnej cyklu miesiączkowego. Sposób ten, przy braku działań obocznych, gwarantuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną – wskaźnik Pearla wynosi  w badaniach klinicznych w Polsce ok. 0,64. Niedogodnością tej metody jest konieczność abstynencji seksualnej w okresie dni płodnych (kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego). Komputery cyklu stosowane jako metoda antykoncepcji  uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w 2010 roku.

 

W XXI wieku antykoncepcja umożliwia każdej kobiecie bezpieczne, wygodne i komfortowe współżycie bez strachu o możliwość zajścia w ciążę. Nowoczesne metody naturalne, barierowe czy hormonalne, gwarantując wysoką skuteczność antykoncepcyjną, coraz doskonalej dostosowują się do zapotrzebowania ich użytkowniczek. W czasie kontroli ginekologicznej lekarz omówi i poleci najbardziej odpowiednią metodę, mając zawsze na uwadze życzenia i oczekiwania pacjentki.

Skomentuj artykuł

Norgestimat Nowoczesne zabiegi estetyczne w ginekologii