Objawy orgazmu u kobiety i u mężczyzny

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Objawy orgazmu u kobiety i u mężczyzny

Obiekt pragnień i żądz. Obiekt westchnień. Obiekt poszukiwań, nieśmiałych prób i usilnych starań. Seksualny szczyt. Wir emocji, doznań, szaleństwa, spełnienia. Cel i środek do osiągnięcia szczęścia w życiu intymnym. Owiany tajemnicą, niedostępny, czasem nieosiągalny. Mityczny. Orgazm.

Gdy wpiszemy hasło orgazm w jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych,  otrzymamy 25 milionów wyników. Nie ma więc sposobu, żeby nie znaleźć porad, instrukcji czy artykułów typu „100 sposobów na orgazm”, „objawy orgazmu”, „jak sprawić jej/jemu rozkosz”, „10 przeszkód w osiągnięciu orgazmu”, czy opisu wszystkich możliwych postaci orgazmu. Tyle już zostało powiedziane, powstało tak wiele „przewodników”, że osiągnięcie sukcesu w życiu intymnym wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Okazuje się jednak, że wiedza wiedzą, a praktyka praktyką. Zacznijmy od początku…

Co to jest orgazm?

Orgazm to proces chemiczny, który miesza niemal wszystkie pobudzające substancje w ciele człowieka. Od oksytocyny po testosteron, endorfiny i noradrenalinę – prawie jednoczesny wybuch tego „koktajlu Mołotowa” gwarantuje niesamowite przeżycia. Jednak mimo że więcej w tym chemii niż uczucia, nie sposób nie skupić się na tym, jak działa on na ciało kobiety czy mężczyzny. Nasilające się skurcze mięśni szkieletowych i gładkich pochwy czy moszny, dające rozkosz pobudzanie stref erogennych, w końcu szczyt – orgazm, po którym następuje okres rozluźnienia i zadowolenia. Ten swoisty rollercoaster rządzi się odwiecznymi prawami, których spełnienie gwarantuje pełnię sukcesu. Odrobina wiedzy na temat natury tego zjawiska może uczynić z każdego rasowego kochanka…

            Czy orgazm w seksie jest najważniejszy? Odpowiedzi na to pytanie będzie tak wiele, jak wielu zechce szczerze na nie odpowiedzieć. Udany seks łączy się niezaprzeczalnie z osiągnięciem orgazmu, jednak umiejętność jego uzyskania potrafi być prawdziwą zmorą dla początkujących w ars amandi.

Objawy orgazmu kobiecego

Jak rozpoznać orgazm? Wskazują na niego objawy orgazmu kobiecego czy objawy orgazmu u mężczyzny. U kobiet nieco trudniej go opisać, jako że nie łączy się on z takim najczęstszym objawem u mężczyzn, jak wytrysk. Ile kobiet, tyle określeń na to zjawisko. Zadowolenie, ciepło, rozlanie się gorąca, spinanie i rozluźnienie mięśni, spełnienie, relaks to tylko kilka z nich.

            Pobudzenie powoduje przekrwienie narządu rodnego, zwłaszcza jego wewnętrznych części. Pojawia się też nieznaczne obrzmienie, co dodatkowo wzmaga stymulację. Gruczoły, których wydzielina nawilża pochwę, działają pełną parą. Rosnące podniecenie kończy się orgazmem i następującą po nim fazą relaksacji. Co ważne, nie wszystkie kobiety przeżyją orgazm w trakcie „zwykłego” stosunku pochwowego. Od mężczyzn w tej materii różnią się tym, że objawy orgazmu u nich mogą nie być związane ze stymulacją ściany pochwy przez penis w trakcie zbliżenia. Część kobiet przeżywa tylko orgazm łechtaczkowy – wynikający ze skupienia pieszczot właśnie na tej części zewnętrznych narządów płciowych, a jeszcze inne mogą osiągać orgazmy wyłącznie pochwowe lub mieszane. Wiedza o tym, jaki rodzaj stymulacji działa na daną kochankę, jest niezwykle ważna. Aby jeszcze bardziej utrudnić życie Casanovie, natura dała kobietom możliwość dotarcia do orgazmu również innymi drogami. Mnogość stref erogennych w ich ciele umożliwia im szczytowanie dzięki pieszczotom w okolicy brodawek sutkowych, ud, szyi, okolic pośladków czy nawet cewki moczowej.

            Zjawiskiem rzadkim, ale niezwykle pożądanym, są orgazmy wielokrotne, podczas których kobieta przeżyje wiele uniesień, między którymi nie dojdzie do fazy relaksacji. Mityczny punkt G, którego stymulacja ma gwarantować stuprocentowy sukces, a znajdujący się „gdzieś” na przedniej ścianie pochwy, to obiekt poszukiwań każdego młodego adepta szkoły uwodzenia.

Objawy orgazmu u mężczyzny

U mężczyzny natomiast rosnąca fala podniecenia skutkuje przekrwieniem członka, jego powiększeniem, usztywnieniem, odsłonięciem żołędzi, co ma ułatwić jego wprowadzenie do pochwy. Wzwód, możliwy dzięki wypełnieniu krwią ciał jamistych prącia i „zablokowaniu” w nich krwi, umożliwia odbycie stosunku. Dzięki ruchom frykcyjnym (przód – tył) w pochwie narasta podniecenie, a zwieńczeniem tego procesu jest orgazm, który u mężczyzn dzielony jest na trzy fazy. Rozlanie ciepła i pulsowanie członka we wzwodzie wynika z przechodzenia nasienia do cewki moczowej. Nasienie przepływa przez całą długość członka, by na końcu wystąpił wytrysk. Szczyt mężczyzna osiąga na bardzo krótko – to zaledwie kilka sekund przyjemności. Szybkie podniecenie i równie szybki spadek pobudzenia skutkują koniecznością odpoczynku – faza refrakcji, czyli okresu całkowitej niezdolności do wzwodu, trwa najczęściej od kilku minut do kilku, kilkunastu godzin. To czas relaksu i odpoczynku, którego nie da się uniknąć. Regeneracja zwłaszcza u młodych mężczyzn trwa dość krótko.

            Objawy orgazmu u mężczyzny mogą przebiegać bez wytrysku nasienia. Dzieje się tak sporadycznie, ale nie wyklucza to osiągnięcia zadowolenia. Ważnym fizjologicznym faktem jest powstanie przed wytryskiem tzw. preejakulatu – wydzieliny ze szczytu prącia, która ma zwiększyć wilgotność żołędzi i ułatwić penetrację w pochwie. Mimo tej bardzo ważnej funkcji jest jeden minus – preejakulat zawiera plemniki, które są w stanie doprowadzić do zapłodnienia. Wiąże się to ze sporym niebezpieczeństwem zajścia w ciążę podczas nieumiejętnego sterowania przebiegiem zbliżenia. Z tego też powodu niewprawni kochankowie, uprawiający stosunek przerywany, mogą natknąć się na „nieprzewidziane okoliczności”, które z pewnością przekreślą beztroskę i komfort współżycia.

Orgazm to zjawisko, które w dyskusji akademickiej jest jedynie objawem. Pomijając wszystkie medyczne aspekty tego procesu, niesie on za sobą o wiele większy sens – para kochających się ludzi przeżywa niezaprzeczalnie wspaniały finisz. 

VIB/249/12-2018

Skomentuj artykuł

Nowotwory żeńskiego narządu rodnego Operacje plastyczne pochwy i krocza