Pierwsza wizyta u ginekologa - po co?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Każda kobieta, prędzej czy później, powinna udać się do ginekologa na badanie. Kontrolne badanie ginekologiczne powinno miejsce odbywać się mniej więcej raz do roku. W przypadku wystąpienia dolegliwości, niepokojących objawów czy innych sytuacji wymagających konsultacji, pacjentka powinna jak najszybciej trafić pod opiekę specjalisty. Kiedy zatem warto skierować się do ginekologa?

Wizyta kontrolna raz do roku

Obejmuje najczęściej wywiad lekarski, badanie ginekologiczne (we wzierniku i palpacyjne), USG kontrolne, ew. cytologia (raz na rok – raz na 2 lata).

Wizyta antykoncepcyjna

Zawiera w sobie wywiad lekarski (ukierunkowany na schorzenia będące przeciwwskazaniami do antykoncepcji), badanie ginekologiczne (we wzierniku i palpacyjne), USG kontrolne, cytologię, badanie piersi, skierowanie na badania laboratoryjne konieczne do jej przepisania.

Wizyta przedkoncepcyjna

Zawiera w sobie wywiad lekarski, badanie ginekologiczne i USG, skierowanie na odpowiednie badania przedkoncepcyjne, zalecenia postępowania przedkoncepcyjnego.

Wizyta ciążowa

Bardzo szczegółowy wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, USG ciążowe (przezpochwowe we wczesnej ciąży i przezbrzuszne od 12. tyg.), skierowanie na niezbędne badania w ciąży, cytologia i posiew z kanału szyjki macicy, zalecenia dietetyczne, zastosowanie leków w ciąży (informacja o lekach, których stosowanie w ciąży jest przeciwwskazane); w dalszej ciąży – stworzenie planu porodu, przygotowanie do porodu (np. niezbędny „ekwipunek” na sali porodowej).

Wizyta z  powodu zmian w gruczołach piersiowych

W przypadku zaobserwowania zmiany w  piersiach (wskazane jest systematyczne samokontrolowanie piersi) – badanie palpacyjne piersi, dodatkowe badania ukierunkowane na schorzenia gruczołów piersiowych, USG piersi, konsultacja w Poradni Chirurgicznej Chorób Sutka.

Wizyta ginekologiczna z powodu dolegliwości

  • infekcyjnych – świąd, upławy, swędzenie, ból krocza, sromu, bóle podbrzusza;
  • miesiączkowych – nieregularne miesiączkowanie, obfite krwawienia miesięczne, skąpe miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia pomenopauzalne;
  • bólowe – w podbrzuszu, w rzucie jajników, w rzucie spojenia łonowego;
  • związanych ze zmianami morfologicznymi narządu rodnego – obniżenie/wypadanie ścian pochwy, wypadanie narządu rodnego, elongacja szyjki macicy, nietrzymanie moczu, macica mięśniakowata, torbiele jajników, guzy miednicy mniejszej.

 

Każda wizyta ginekologiczna obejmuje zawsze te informacje i badania, które w danej sytuacji są najbardziej wartościowe i dadzą lekarzowi jak najwięcej wiedzy na temat najefektywniejszego sposobu leczenia. 

Skomentuj artykuł

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować? Pierwsza wizyta u ginekologa - wywiad lekarski