Pierwsza wizyta u ginekologa. Przygotowanie, badania, cytologia

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Pierwsza wizyta u ginekologa zawsze jest dużym przeżyciem dla młodej kobiety. Lęk, wstyd i obawa, co stanie się za drzwiami gabinetu, skutecznie potrafią opóźnić podjęcie słusznej decyzji o wizycie ginekologicznej. Badanie i ewentualne leczenie są konieczne, ponieważ konsekwencje zaniechania wizyty mogą być większe niż strach przed nią.

 

Boimy się tego, czego nie znamy – warto więc wiedzieć, jak zwykle przebiega taka wizyta i czego można się spodziewać.

 

Pierwsza i każda następna wizyta ginekologiczna powinna odbyć się w miłej, spokojnej i przyjaznej atmosferze. Warto najpierw zorientować się, który ginekolog cieszy się dobrą opinią, korzystając z powszechnie dostępnych portali z opiniami o lekarzach.

 

Pierwsza wizyta

Pierwszą częścią wizyty jest najczęściej wywiad lekarski, dzięki któremu lekarz zaznajomi się ze stanem zdrowia pacjentki, jej dolegliwościami, problemami, chorobami. Dokładny wywiad gwarantuje podjęcie skutecznego leczenia, więc rzetelnie i szczerze należy przekazać lekarzowi wszystkie najważniejsze informacje.

Kolejnym elementem wizyty jest badanie lekarskie na fotelu ginekologicznym. Może to być badanie przeprowadzone za pomocą wziernika (plastikowy wziernik pochwowy ukazuje wnętrze pochwy i szyjkę macicy) i badanie dwuręczne (jedna ręka bada przez pochwę, druga przez brzuch). Dzięki temu badaniu lekarz ocenia budowę narządu rodnego, rozpoznaje ewentualne zmiany chorobowe, diagnozuje przyczynę dolegliwości bólowych. Badanie nie musi być bolesne. Pacjentka powinna być rozluźniona, oddychać spokojnie i współpracować z badającym.

W czasie wizyty lekarz może zalecić wykonanie USG narządu rodnego. Takie badanie w przypadku kobiet współżyjących odbywa się przez pochwę, w przypadku niewspółżyjących przez odbyt lub brzuch. Badanie jest znakomitym narzędziem diagnostycznym, które w szybki i bezbolesny sposób pozwala stwierdzić ewentualne odstępstwa od normy wymagające dalszej kontroli lub leczenia (przerost błony śluzowej jamy macicy, mięśniaki macicy, torbiele jajników itp.)

Kolejną częścią wizyty ginekologicznej są badania dodatkowe: badanie pH pochwy, posiew z pochwy/kanału szyjki macicy i inne. Są to badania bezbolesne, szybkie i proste do wykonania.

 

Cytologia

Jednym z najważniejszych badań jest cytologia, która polega na pobraniu specjalną szczoteczką rozmazu komórek z szyjki macicy. Ocena mikroskopowa tak pobranych komórek pozwala określić, czy na szyjce macicy nie toczy się proces chorobowy.

Coroczną kontrolą cytologiczną powinny być objęte kobiety po ukończeniu 25. roku życia (najpóźniej w wieku 30 lat). W przypadku wczesnego rozpoczęcia współżycia należy wykonać badanie cytologiczne nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej. Wśród ważnych zasad dotyczących przygotowania do badania są:

·         zaniechanie współżycia płciowego na 48 godzin przed badaniem,

·         odstawienie na kilka dni przed cytologią stosowanych leków dopochwowych, 

·         pobranie cytologii najlepiej kilka dni po miesiączce (ewentualnie  najpóźniej na cztery dni przed spodziewaną miesiączką).

 

Czy wizyta ginekologiczna jest konieczna, gdy nic nie boli?

Wizyta jest wskazana, nawet jeśli pacjentka nie skarży się na żadne dolegliwości. Coroczne badanie gwarantuje, że żaden niepokojący objaw nie zostanie przeoczony. Adekwatne jest tu porównanie ginekologii ze stomatologią – zęby wymagają często bolesnego leczenia, jeśli nie kontroluje się ich systematycznie.

Skomentuj artykuł

Pierwsza wizyta u ginekologa - wywiad lekarski Pierwszy raz – jak to zrobić i jak powinien wyglądać?