Pierwszy raz – jak to zrobić i jak powinien wyglądać?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Jak powinien wyglądać pierwszy raz?

Jak powinien wyglądać pierwszy raz? Jak to zrobić?

Pierwszy stosunek to jeden z ważniejszych momentów w życiu człowieka. Dla równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej tworzącej się przez czas dzieciństwa i lat młodzieńczych to punkt kulminacyjny. Prawidłowo uformowane wzorce skutkować mogą udanym współżyciem i radością płynącą z bliskości. Poetycko opisywane przez seksuologów wejście w świat cielesności to jednak moment, który obrósł w tak wiele mitów i zabobonów, że może czasem bardziej niepokoić niż cieszyć. Czy istnieje instrukcja obsługi? Czy kiedykolwiek powstała lista „10 rad co robić, a czego unikać”?

Pierwszy stosunek jest ważny!

W rozwoju psychoseksualnym już sama decyzja o chęci podjęcia współżycia to duże wyzwanie. „Czy to już? Może warto zaczekać? A co, jeśli mi się nie spodoba pierwszy stosunek?” – to częste wątpliwości. Nawet w kwestii samego seksu to nie on staje się priorytetem – uwagę przykuwa bliskość, czułość, dzielenie się sobą. Odpowiednie przygotowanie do tej chwili jest niezwykle ważne, gdyż to, z jakimi emocjami zostaniemy po wszystkim, może ważyć na dalszych doznaniach w życiu dorosłym.

Jak powinien wyglądać pierwszy raz?

Od niedawna określenie „wejście w dojrzały, dorosły związek” oznaczające pierwszy stosunek w życiu zyskuje na wartości – po ten rodzaj relacji partnerskiej w 2017 roku sięgnęli najczęściej partnerzy w wieku bliskim pełnoletności. Zauważalny trend w obniżaniu wieku współżyjących zmusza tym bardziej do szerokiej edukacji seksualnej. Młodym ludziom, którym często brakuje elementarnej wiedzy dotyczącej własnej płodności, takie informacje są niezbędne, by uniknąć konsekwencji. Dni płodne, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, możliwe metody antykoncepcji i zwłaszcza omówienie wszelkich legend narosłych wokół pierwszego stosunku z pewnością ułatwi „zadanie” i ustrzeże przed najczęstszymi pomyłkami.

Nie będzie przesadą, jeśli uznamy, że to po stronie kobiety obaw jest więcej. Pierwszy stosunek łączący się najczęściej z przerwaniem ciągłości błony dziewiczej bywa powodem lęku i strachu. Te negatywne odczucia łączą się z przekonaniem, że „pierwszy raz boli”. Owiane tajemnicą zerwanie błony w wyobrażeniach nastolatek to głównie ból i krwawienie. Wiele z tych negatywnych odczuć wynikać może z nieprawidłowego przygotowania do aktu seksualnego. Jasne jest, choć nie dla pierwszorazowych kochanków, że gra wstępna potrafi czynić cuda. Odpowiednie rozgrzanie pozwoli uniknąć rozczarowania. Tajemnicą wydaje się być to, że orgazm u kobiety nie pojawia się od tak, szybko, często i bez wysiłku. Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza, że młodzi, często nieświadomi własnej seksualności, nie potrafią wybrać na czym się skupić i często błądzą, szukając sposobu na szybkie osiągnięcie największego podniecenia. Często pytani o własne strefy erogenne nastolatkowie koncentrują się głównie na okolicy genitaliów naturalnie kojarzących się z podnieceniem. Wiele po raz pierwszy współżyjących partnerek nie umie dojść na szczyt z racji tego, że orgazmu także trzeba się nauczyć. Rozróżnienie orgazmu pochwowego od łechtaczkowego może zmylić namiętnych poszukiwaczy zaginionego punktu G.

Pierwszy stosunek – jak wygląda?

Czy pierwszy stosunek w życiu boli? To zależy w głównej mierze od anatomii i wzajemnych anatomicznych relacji między partnerami. Jeśli błona dziewicza jest podatna i elastyczna, to pęknie bez trudności, pod niewielkim naciskiem wejście do pochwy będzie otwarte. Nie musi się to łączyć z krwawieniem – te sytuacje najczęściej wynikają z obecności naczyń w silnie ukrwionym przedsionku pochwy – pęknięcie takiego naczynia może łączyć się z plamieniem z dróg rodnych. W gorszej sytuacji będą te osoby, u których błona dziewicza jest niepodatna, zakrywa większą przestrzeń przedsionka pochwy, jest gruba i nieelastyczna. Wówczas samo jej przerwanie może łączyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. W tych właśnie przypadkach najistotniejszą rolę gra nie samo wprowadzenie członka do pochwy, ale jej prawidłowe „przygotowanie” w czasie gry wstępnej.

Pierwszy raz a antykoncepcja

Jednym z zabawniejszych mitów dotyczących pierwszego stosunku jest ten dotyczący braku możliwości zajścia w ciążę podczas pierwszego współżycia. Z niewytłumaczalnego powodu część z zainteresowanych uznaje, że taki seks jest całkowicie bezpieczny. Rzeczywistość potrafi skutecznie otrzeźwić. Każdy stosunek, pierwszy albo tysięczny może skutkować zapłodnieniem. Konieczne zatem będzie podjęcie odpowiednich kroków. Z pomocą może przyjść prezerwatywa. To tanie i szeroko stosowane rozwiązanie. Zabezpieczając przed zapłodnieniem, pozwoli również w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku stosunków przygodnych.

Jeśli dziewczyna świadomie planuje podjęcie współżycia, może rozważyć również inne formy zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę. Warto udać się do ginekologa, który po odpowiednich przygotowaniach może pomóc pacjentce w wyborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Brak stresu związanego z możliwością zajścia w ciążę spowoduje zdecydowane rozluźnienie i komfort psychiczny.

Pierwszy raz – nie trzeba się bać!

Udane życie seksualne jest na wyciągnięcie ręki. Dojrzałość emocjonalna, partnerstwo, bliskość to te najważniejsze wartości, których szuka każda zakochana w sobie para. Przy odrobinie dobrej woli i chęci, miłości i zaufania łatwiej będzie stworzyć satysfakcjonującą fizyczną więź.

VIB/236/10-2018

Skomentuj artykuł

Pierwsza wizyta u ginekologa. Przygotowanie, badania, cytologia PMS - kiedy mam ochotę zabijać!