Po czym rozpoznać, że jest się w ciąży?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?

Chęć posiadania potomstwa to wielki krok we wspólnym życiu przyszłych rodziców. Truizmem jest, że dziecko wszystko zmienia. Bardzo często, decydując się na dziecko, mama i tata chcą się jak najlepiej przygotować do ciąży. Książki o ciąży i porodzie, niezbędne przemeblowania, a nawet remont, czy w końcu prekoncepcyjna wizyta u ginekologa – te i wiele więcej niezbędnych działań prowadzić mają do tego jednego, najpiękniejszego dnia. Dnia, w którym rodzice usłyszą pierwszy krzyk własnego dziecka.

Oczywiste jest to, że oczekiwanie na własnego potomka to niezwykły czas. Z wielką niecierpliwością czeka się zwłaszcza na dodatni test ciążowy. Te upragnione „dwie kreski” dające tak wiele radości i szczęścia to marzenie każdej pary. Czy można jednak inaczej, szybciej, pewniej, rozpoznać stan „błogosławiony”? Czy test ciążowy może dać mylny wynik? Czy warto wykonać więcej testów, by jeszcze bardziej upewnić się o jego dodatnim rezultacie? Zastanówmy się zatem, jak poznać, że jest się w ciąży.

Ciąża – jak rozpoznać nowe życie?

Metod, jak rozpoznać ciążę jest wiele. Wybieraną najczęściej, najprostszą i najbardziej dostępną z nich jest test ciążowy. Wymagający najwyżej niewielkiej próbki moczu, powinien zostać wykonany w odpowiednio długim odstępie czasu od ostatniej miesiączki, by wiarygodnie potwierdzić ciążę. Związane jest to ze wzrostem gonadotropiny kosmówkowej – beta-hCG. Stężenie tego hormonu, produkowanego przez kosmówkę czyli błonę, która w przyszłości zamieni się w łożysko, rośnie od momentu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Stąd też wykonanie testu zaraz po stosunku traci sens. Warto go zrobić gdy stwierdzimy zatrzymanie miesiączki, a dodatniego wyniku możemy się najwcześniej spodziewać ok. 10 – 14 dni od zapłodnienia. Mniej czułe testy mogą dawać wyniki wątpliwe (druga kreska testu słabo wyraźna), tym samym konieczne może się okazać ich potwierdzenie kolejnymi testami. Obecnie, dzięki nowoczesnym możliwościom potwierdzenia ciąży, nieuzasadnione wydaje się powtarzanie dodatniego testu innymi próbkami. Rzadko kiedy wynik będzie fałszywie dodatni – test potwierdza ciążę, której de facto nie ma. Również rzadko okaże się on fałszywie ujemny – test nie potwierdzi trwającej ciąży. Zatem, jak jeszcze rozpoznać ciążę? Badaniem, które rozwieje wszelkie wątpliwości, jest pomiar beta-hCG z krwi. Taki test, zarówno jakościowy (dodatni lub ujemny), jak i ilościowy (dokładne oznaczenie stężenia hormonu), to najdokładniejsze potwierdzenie wczesnej ciąży. Podwajając się co drugi dzień (a dokładniej prezentując wzrost o >66% co drugi dzień) beta-hCG pozwoli szybko zorientować się w sytuacji prawidłowo rozwijającej się ciąży. Każdy inny przyrost tego hormonu, oznaczanego w konkretnych przedziałach czasu, powinien skutkować konsultacją lekarską. Może to wskazywać na nieprawidłowo rozwijającą się ciążę.

Po czym rozpoznać ciążę – najważniejsze objawy

Ginekolog poza testem ciążowym potrafi szybko potwierdzić rozwijającą się w macicy ciążę, wykonując proste badanie USG. Przezpochwowa ultrasonografia, wykonana ok. 5 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, powinna wskazać na obecność pęcherzyka ciążowego w macicy. Jego rozwój obserwowany w kolejnych tygodniach, potwierdzi ostatecznie odpowiednio zaimplementowaną ciążę i jej prawidłowy rozwój. Czasem zdarza się, że ciężarna zbyt wcześnie trafi do ginekologa. Otrzyma ona wtedy informację, że mimo dodatniego testu ciążowego, nie można w danej chwili uzyskać w USG potwierdzenia ciąży, a dokładniej obecności pęcherzyka ciążowego. Do pewnego momentu to całkowicie normalny stan i potrzeba trochę cierpliwości, by pęcherzyk ciążowy „odnaleźć” w macicy.

Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?

Czy można rozpoznać, że jest się w ciąży bez ultrasonografii? Oczywiście – samo badanie ginekologiczne w wielu przypadkach będzie wystarczające. Powiększenie macicy, rozpulchnienie jej trzonu, miękka szyjka macicy, zasinienie pochwy i jej przedsionka – te objawy podczas badania ginekologicznego wskażą na możliwą ciążę. Dodatkowo podpowiedź stanowić będzie sam wywiad z pacjentką. Podawane najczęściej uczucie zmęczenia, senności, poranne nudności i wymioty, bolesność podbrzusza czy piersi, nadwrażliwość na zapachy to jedne z najczęstszych dolegliwości przyszłych mam. To one „zachęcają” do szybkiego wykonania testu ciążowego. Prezentacja tych symptomów bywa bardzo różna – równie dużo kobiet w ogóle ich nie zauważy i tak samo wiele doświadczy ich w zdwojonej sile. Zdarza się, że są one bardzo dokuczliwe, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą okazać się wtedy sporym wyzwaniem dla ciężarnej.

Rozwój technologii, tak samo jak diagnostyki w ciąży jest bardzo dynamiczny. Zatem, jak rozpoznawano, że jest się w ciąży kiedyś? Dawniej, ze względu na ograniczenia techniczne obrazowania ultrasonograficznego jedynie ciężarne od II trymestru miały możliwość przejścia niezbędnego badania USG. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedynie poprzez odpowiednie badanie ginekologiczne można było potwierdzić ciążę. Wymagało to wiele wprawy i dokładności w badaniu palpacyjnym. Nowoczesna diagnostyka z założenia związana jest z USG. Jest to szczególnie przydatne we wczesnych tygodniach ciąży, zwłaszcza w przypadku podejrzenia jej niekorzystnego ulokowania – np. w jajowodzie. Stwierdzenie ciąży pozamacicznej wymaga interwencji – farmakologicznej lub operacyjnej. Na szczęście jest to sytuacja bardzo rzadka – obecność ciąży poza jamą macicy stwierdza się w ok. 1 – 2 % przypadków.

Coraz wcześniej dowiadujemy się tej wspaniałej wiadomości jaką jest upragniona ciąża. O wiele więcej możemy się o niej dowiedzieć na samym początku. Niezwykłą radość stanowi pokazanie w macicy małego pęcherzyka ciążowego z zarodkiem małego życia, który za parę miesięcy razem z pierwszym krzykiem wyjdzie na świat.

VIB/220/06-2018

Skomentuj artykuł

PMS - kiedy mam ochotę zabijać! Poporodowe zaburzenia psychiczne