Problemy w łóżku - czy potrzebny mi seksuolog

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Problemy w łóżku – czy potrzebny mi seksuolog?

Nie było, nie ma i nie będzie recepty na udany seks. Czym on jednak jest? Spełnionym zbliżeniem dwojga ludzi, poczuciem bliskości, fizycznością? Od dawna cudownymi kochankami nazywani byli ci, którzy potrafili dać drugiej osobie najwięcej szczęścia i zadowolenia ze zbliżenia. Jednak kochankowie doskonali, wbrew tym, którzy ich pożądają i poszukują, nie istnieją. Seks jest niezwykle skomplikowanym momentem, w którym współgranie różnorakich czynników, czy to fizycznych, czy psychicznych, i ich wzajemne uzupełnianie się może dać poczucie spełnienia. Istotę tego zagadnienia widać dopiero wtedy, gdy ten misterny mechanizm przestaje funkcjonować prawidłowo, szwankuje, zacina się.

„Głowa mnie boli”, czyli słów kilka o LIBIDO

Co się stało z moim libido? Czemu jest takie niskie, czemu nie mam ochoty nawet pomyśleć o seksie? I w końcu najważniejsze pytanie – kiedy będzie lepiej?!

Pęd za pieniądzem, sławą, karierą, codzienny stres, emocje, nerwy, problemy – to znakomity antyafrodyzjak. Po całym dniu spędzonym na kłótniach ze współpracownikami, konfliktach z szefem, ciężkiej, mozolnej pracy, której zamiast ubywać, to przybywa, wracając po zakupach do domu, gdzie trzeba coś ugotować, posprzątać i kłaść się spać, żeby nazajutrz nie umierać ze zmęczenia – w takiej sytuacji ochota na seks schodzi na dalszą pozycję w hierarchii potrzeb. Szereg tych emocji, które – chcąc nie chcąc – stają się naszym udziałem, powodują, że libido znacznie spada. Rozwiązaniem jest zmiana tego, co zaburza równowagę. Stres i problemy trzeba zamienić w stabilizację i spokój, rozwiązać konflikty, problemy rozwikłać możliwe najszybciej i najskuteczniej. Te truizmy, mimo swej banalności, zwracają uwagę na ogromny problem – żyjemy tak, że na życie nie ma czasu. A na seks, zadowalanie własnych potrzeb i szaleństwo musi znaleźć się chwila. Warto zadbać o własną higienę – i ducha, i ciała. Pożytek będzie z tego nadspodziewanie duży. Jeśli jednak tych kilka prostych ruchów nie pomoże – wtedy z pewnością warta rozważenia będzie konsultacja z seksuologiem. Zdarza się, że problem tkwi znacznie głębiej i tylko dzięki specjalistycznej wiedzy możliwa będzie pomoc.

ZABURZENIA SEKSUALNE

Szeroko pojęta dysfunkcja seksualna, choć częściej dotyczy mężczyzn, może także dotyczyć kobiet. Zarówno partner – poprzez zaburzenia erekcji, wytrysku (wytrysk przedwczesny) lub problemy anatomiczne, jak i partnerka – poprzez zaburzenia osiągania orgazmu, zaburzenia anatomiczne, mogą stanąć przed problemem, którego nie da się naprawić samodzielnie. Lekarze ginekolodzy lub seksuolodzy stanowią pierwszą linię diagnostyczno-leczniczą. Szereg preparatów – i dla panów, i dla pań – te dysfunkcje seksualne poprawia z zadowalającym skutkiem. Istotne jest także to, że tego typu problemy mogą się wiązać z zagadnieniami wielospecjalistycznymi. Nierzadko wynikają one ze schorzeń internistycznych czy neurologicznych. Konieczna jest więc czasem wielokierunkowa diagnostyka, która skrystalizuje problem i ułatwi szybkie jego leczenie. Szeroki wachlarz możliwości leczniczych pozwala na leczenie choroby podstawowej i znaczną poprawę funkcji seksualnych. Choroby układowe, mimo ich przewlekłości, prawidłowo prowadzone i regulowane, nie muszą zabierać chorym sprawności seksualnej.

ZABURZENIA ANATOMICZNE

W dużej grupie zaburzeń anatomicznych, w której znajdują się schorzenia wynikające z nieprawidłowej budowy narządu rodnego, powinny być zawsze konsultowane przez ginekologa. Odsetek ich występowania nie jest duży, ale problem jest istotny – współżycie jest wtedy znacząco utrudnione lub wręcz niemożliwe, a problem zaburzeń seksualnych będzie się z czasem nasilać. Wstyd, strach przed lekarzem i jego reakcją sprawia, że pozostają one długo niezdiagnozowane. Natomiast dzięki bardzo rozwiniętej sztuce ginekologii estetycznej wiele z niedoskonałości można leczyć. Mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi stanowią ratunek dla tych, u których defekt jest na tyle duży, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.  

Obecnie znacząco wzrasta odsetek pacjentek konsultujących się ze specjalistami z pogranicza ginekologii i seksuologii. Przestaje być tematem tabu to, że w łóżku także można mieć problemy. Ta tendencja znajduje odzwierciedlenie w gabinetach lekarskich – coraz częściej jedynym problemem pacjentki jest właśnie zaburzone współżycie. Odpowiednia diagnostyka, oparta na specjalistycznej wiedzy i odpowiednim, delikatnym podejściu do tego problemu, gwarantuje znacznej większości partnerów powrót do sprawności seksualnej i do pełnego z niej zadowolenia. 

Skomentuj artykuł

Pozaantykoncepcyjne działanie leków antykoncepcyjnych Przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej - badania