Stany nagłe w ginekologii

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Stany nagłe w ginekologii

Najczęściej sytuacja wygląda następująco: wszystko, co najgorsze, najbardziej bolesne i niebezpieczne dla zdrowia, dopada człowieka właśnie wtedy, kiedy nie sposób skorzystać z opieki w poradni– czyli w środku nocy. Co wtedy?

Dla takich sytuacji stworzone zostały Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Tak zwane SOR-y mają służyć pomocą pacjentom w stanach nagłych, w przypadku ciężkiego zagrożenia zdrowia i życia, w sytuacji, gdy wskazany jest na przykład pilny zabieg operacyjny. Choć w zdecydowanej większości przypadków SOR-y są oblegane przez osoby, którym najzwyczajniej w świecie taka pilna pomoc nie jest potrzebna, warto wiedzieć, kiedy po taką opiekę trzeba się zgłosić. Nie są to sytuacje częste, ale tak jak w każdej innej dziedzinie medycyny, tak i w ginekologii zdarzają się sytuacje, w któryh pomoc lekarska potrafi uratować zdrowie, a nawet życie pacjentki.

„Ostry brzuch” ginekologiczny – to schorzenia wymagające szybkiej diagnostyki i odpowiedniego leczenia, często operacyjnego. Czym kierować się i na jakie objawy uczulić w przypadku zagrożenia?

Krwawienie do jamy brzusznej

Wśród objawów krwawienia do jamy brzusznej na pierwszym miejscu zawsze będzie ból brzucha, najczęściej w podbrzuszu. Jest bólem z początku nagłym, charakteryzowanym przez pacjentki stwierdzeniem jako uczucie „ukłucia nożem” lub „silnego pociągania”. Pojawia się niespodziewanie, czasem po stosunku. Jego siła rośnie z czasem, leki przeciwbólowe lub rozkurczowe przynoszą mierne efekty. Zamienia się on często w rozlany ból brzucha, tkliwe jest wtedy całe podbrzusze. Wynika on w większości przypadków z zagrożenia krwawieniem do jamy brzusznej. Krwawienie to jest o tyle niebezpieczne, że jest krwawieniem wewnętrznym, zatem nie jest zauważalne przez pacjentkę. Przyczyną takiego krwawienia może być np. pęknięcie jajowodu we wczesnej ciąży pozamacicznej, w przypadku pacjentek niebędących w ciąży – pęknięcie torbieli jajnika lub pęknięcie jajnika. Ból narasta razem z coraz większym osłabieniem pacjentki. Może pojawić się duszność, znaczne osłabienie do omdlenia włącznie (wynikające z dużej utraty krwi w krótkim czasie). Blade powłoki skórne, niskie ciśnienie tętnicze i przyspieszone tętno mogą świadczyć o nasilonym krwawieniu wymagającym pilnego zaopatrzenia operacyjnego.

Torbiele jajników

Ucisk w podbrzuszu, pobolewania po prawej lub lewej stronie, wrażenie pełności brzucha, jego wzdęcia lub parcia na stolec to objawy, które mogą sugerować powstanie torbieli jajnika. Choć w zdecydowanej większości przypadków nie są to objawy nagłe, ich nasilenie może zmusić pacjentkę do szukania pilnej pomocy. Na szczęście dla pacjentki większość tego typu zmian to torbiele czynnościowe. Są one charakterystyczne dla fizjologicznego cyklu miesiączkowego. W trakcie cyklu się pojawiają, najczęściej po miesiączce pękają lub wchłaniają się. Co pocieszające, nie wymagają zaopatrzenia chirurgicznego. Zdecydowanie częściej wystarczą leki rozkurczowe i przeciwbólowe dostępne w domu. Postępowanie zachowawcze, w tym leczenie hormonalne, pomoże pacjentce osiągnąć pełnię zdrowia. Zmiany powyżej 40-50 mm średnicy, które nie ustępują przez 2-3 cykle lub zwiększają swoje wymiary, mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Skręcenie torbieli jajnika

Torbiele jajników w ok. 10-20% mogą ulec skręceniu. Skręcenie torbieli jajnika powoduje zamknięcie naczyń tętniczych i żylnych oraz niedokrwienie tego narządu. Ból jest nagły, szybko nasilający się. W przypadku, gdy objawy nie ustępują mimo leków przeciwbólowych i rozkurczowych, może zaistnieć konieczność interwencji chirurgicznej. Szybkie działanie pozwoli na zaopatrzenie przydatków i powinno odsunąć decyzję o ich usunięciu.

Zapalenia przydatków

Stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej przebiegające z silnymi dolegliwościami jamy brzusznej, rozlane, silne bóle lokalizujące się w podbrzuszu z wysoką gorączką, czasem z ropnymi upławami z dróg rodnych to objawy sugerujące zapalenie przydatków. Co ciekawe, dolegliwości są prawie zawsze obustronne, niezmiernie rzadko – lub wcale – jednostronne. Pełnoobjawowe zapalenia przydatków są niezbyt częste, jednak dość spektakularne objawy nie pozostawiają wątpliwości – pacjentka musi zgłosić się do szpitala.  W takich przypadkach leczenie zachowawcze, antybiotykoterapia, przynosi najczęściej dobre rezultaty.

Zapalenie otrzewnej

To bardzo niebezpieczne, na szczęście dość rzadkie zjawisko, jest wynikiem silnego stanu zapalnego. Objawami, które dowodzą silnego zapalenia, są często ropnie w jamie brzusznej lub miednicy, które drażniąc otrzewną (błonę wyściełającą jamę brzuszną), doprowadzają do jej zapalenia. Objawy są bardzo ciężkie (wysoka gorączka, dreszcze, silne bóle, przyspieszenie tętna, aż do objawów wstrząsu septycznego), stąd też pacjentka w trybie pilnym powinna znaleźć się w szpitalu.

Pilna kontrola ginekologiczna bywa czasem priorytetem, by szybko zażegnać niebezpieczeństwo związane z ostrymi stanami zagrożenia zdrowia i życia. Wykwalifikowani lekarze SOR-ów dzięki dostępnej diagnostyce zakwalifikują pacjentkę do odpowiedniego postępowania. Mimo szerokich możliwości leczenia zachowawczego interwencja chirurgiczna może okazać się w wybranych wypadkach koniecznością.

Skomentuj artykuł

Skuteczność antykoncepcji - sprawdź, na ile możesz czuć się spokojna! Stosunek przed wizytą u ginekologa – czy można to robić?