Stosunek przed wizytą u ginekologa – czy można to robić?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Choroby kobiecych narządów płciowych

Wizyta u ginekologa – jak się przygotować

Porównanie ginekologii do stomatologii to pomysł na dobry żart, ale może być w nim i trochę prawdy. W jednym i w drugim przypadku nie warto zwlekać, aż pojawią się objawy bólowe, bo w najlepszym razie czeka nas borowanie u dentysty lub antybiotykoterapia u ginekologa. Nacisk kładzie się zatem na profilaktykę. Stąd też od zawsze proponuje się pacjentce, żeby planowała systematyczne kontrole lekarskie. Można ustalić je z pewnym wyprzedzeniem, zorganizować odpowiednio wydarzenia w kalendarzu tak, by raz w roku poświęcić 30 minut swojemu zdrowiu. Jest to również o tyle istotne, by wizyta odbyła się w odpowiednim momencie cyklu. Kilka prostych zasad pozwoli w pełni skorzystać z takiej wizyty. Odpowiemy również na pytanie, czy stosunek przed wizytą u ginekologa jest przeciwwskazany.

Regułą stało się, że ginekolog ma najszersze możliwości diagnostyczne w okresie od zakończonego krwawienia miesiączkowego do owulacji. Dotyczy to zatem około 5–7 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Wtedy też kobieta znajdzie się w idealnym momencie do pobrania cytologii, badania piersi czy wykonania dopochwowego badania USG. W przypadku podejrzenia zmian w obrębie jamy macicy (np. polipa endometrialnego, wychodzącego z błony śluzowej) najważniejszy jest moment, w którym sięgamy po taką diagnostykę. Zaraz po miesiączce cienka błona śluzowa jamy macicy nie będzie stanowić przeszkody w poszukiwaniu zmian chorobowych. Jeśli jednak USG zostanie wykonane w drugiej połowie cyklu, a zwłaszcza tuż przed miesiączką, to przerośnięta i gotowa do złuszczania się w czasie menstruacji błona śluzowa może znakomicie „zakryć” to, czego szukamy. Nacisk na to, by dokładnie trafić w dobre „okienko diagnostyczne”, jest zatem uzasadniony.

Badanie ginekologiczne – przygotowania

Niewiele więcej potrzeba, by móc być dobrze przygotowaną do wizyty ginekologicznej. Wbrew obiegowej opinii nie jest konieczna depilacja miejsc intymnych. Mimo zachowanego owłosienia łonowego ginekolog bez przeszkód przeprowadzi badanie ginekologiczne. Być może ocena skóry okolicy sromu będzie nieco utrudniona, ale nie powinna być niemożliwa. Z pewnością są rzeczy, których należy się wystrzegać przed planowanymi badaniami diagnostycznymi, np. cytologią. Ten rozmaz ma odzwierciedlać skład komórek na szyjce macicy, wymaga więc odpowiedniego przygotowania. Każdy czynnik, który mógłby zaburzyć równowagą cytologiczną, a co za tym idzie jej ocenę, powinien zostać wyeliminowany. Przeciwwskazane jest zatem wykonywanie tego badania w trakcie krwawienia miesiączkowego. Nie będzie się ono wtedy nadawało do oceny. Nie powinno się również stosować na krótko przed wizytą leków dopochwowych. Leczenie tego typu należy zakończyć, odczekać odpowiedni czas i wtedy wykonać rozmaz. Brak wpływu leków na komórki szyjki macicy ułatwi cytologowi diagnostykę.

Wizyta u ginekologa a seks – czy to się wyklucza?

Z tego samego powodu kobieta powinna wstrzymać się od stosunku przed wizytą u ginekologa przez min. 48 godzin. Wziernikowanie pochwy i pobranie materiału do badania cytologicznego w przypadku współżycia niestety nie będzie możliwe. Konieczne będzie odroczenie tego badania, tak by środowisko pochwy wróciło do równowagi. Dzięki zaplanowaniu wizyty odpowiednio wcześniej łatwiej będzie trzymać się tej zasady. Szkoda byłoby stracić dobrą okazję na wykonanie cytologii – zatem wizyta u ginekologa po stosunku jest niewskazana.

Nie tylko leki przeciwzapalne mogą przeszkodzić w badaniu. Część pacjentek obawia się, że stosowanie dopochwowych lub domacicznych leków antykoncepcyjnych może mieć wpływ na wyniki. Nie jest to co prawda zalecane ani konieczne, ale jeśli pacjentka czuje taką potrzebę, to na czas badania ginekologicznego może usunąć krążek dopochwowy. Rzecz jasna nie zrobi tego z wkładką domaciczną. Sama obecność krążka czy wkładki nie zaburzy badania w stopniu uniemożliwiającym jego przeprowadzenie.

Odpowiednie przygotowanie się do wizyty ginekologicznej ma wiele zalet. Po pierwsze przyspieszy jej przeprowadzenie – badanie palpacyjne, ultrasonograficzne czy pobranie rozmazu z szyjki macicy będzie łatwiejsze i bardziej sprawne. Po drugie zaoszczędzi czas, a czasem i dodatkowych kosztów łączących się z koniecznością powtórzenia wizyty, np. jeśli zapomnimy o wstrzymaniu się od seksu przed wizytą u ginekologa. Dodatkowo, w przypadku równowagi ekosystemu pochwy wyniki pobranych badań – czy to cytologii, czy posiewu – będą najbardziej wiarygodne.

VIB/233/08-2018

Skomentuj artykuł

Stany nagłe w ginekologii Suplementy diety