Strategia w doborze antykoncepcji i planowanie okresu prokreacyjnego

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Strategia w doborze antykoncepcji i planowanie okresu prokreacyjnego

Strategia w doborze antykoncepcji i planowanie okresu prokreacyjnego

Jednym z ważniejszych dobrodziejstw cywilizacji XXI wieku są środki, dzięki którym można w świadomy, wygodny i odpowiednio dopasowany do własnych potrzeb sposób kontrolować własną płodność. Ważna funkcja jaką pełnią one w naszym życiu pozwala bez skrępowania cieszyć się bliskością partnera, a w odpowiednim czasie przygotować na przyjście potomstwa. Umiejętność biegłego radzenia sobie z wybraną metodą antykoncepcji może zapewnić codzienny komfort i zadowolenie. Nie bez przyczyny zatem, decyzja o wyborze metody antykoncepcji i czasu jej stosowania, jest jedną z ważniejszych w życiu.

Systematyczna kontrola ginekologiczna to sprawa o najwyższym priorytecie. Zdrowie prokreacyjne zależy tylko od nas samych, a lekarz, poprzez stały nadzór pomoże w przypadku zagrożeń. W dzisiejszych czasach, w których coraz młodsze kobiety chcą sięgnąć po środki hormonalne, niezmiernie potrzebny jest rozsądny wybór antykoncepcji. Każda kobieta powinna zostać potraktowana indywidualnie, nie ma tu miejsca na sztampowe wybory czy brak zastanowienia. Każda jest inna, a więc każda potrzebuje czegoś innego. Wiele zależy od trybu życia, codziennych obowiązków, nawet od typu charakteru. Dostępnych metod antykoncepcyjnych jest aż nadto. Do tego potrzebna jest rozmowa z pacjentką, czas, by poznać jej preferencje, okazja, by zrozumieć jej potrzeby. W dobie szybkich, czasem kilkunastominutowych wizyt lekarskich może to stać się niełatwym zadaniem.

Już po tych kilku przykładach poniżej, doskonale można się zorientować jak wymagające może stać się zadanie wyboru najlepszej i najwygodniejszej metody antykoncepcji. Konkretna metoda antykoncepcji, wymagająca uwagi i systematyczności (np. tabletki antykoncepcyjne) może okazać się niewygodna dla pacjentki młodej, pracującej całymi dniami, zapominalskiej. Zwłaszcza preparaty jednoskładnikowe (gestagenne) będą niewłaściwe. W ich stosowaniu sprawą kardynalną jest niezwykła dokładność w przyjmowaniu preparatu. Dla takiej użytkowniczki o wiele bardziej właściwym wyborem będzie metoda mniej absorbująca jej uwagę (np. krążek dopochwowy). Uwolni ją to od konieczności codziennego pamiętania o zażyciu tabletki, pozwoli cieszyć się dyskretną formą zabezpieczenia hormonalnego, zniesie możliwość pominięcia leku.

Dla czynnie uprawiających sport problemem może stać antykoncepcja przezskórna. Plaster, mimo dobrych właściwości adhezyjnych, na spoconej skórze, lub poddawanej ciągłym otarciom, może się przesuwać lub odklejać. Niekorzystnym efektem będzie zmnijszenie skuteczności w zapobiegniu ciąży i co za tym idzie wzrost niepokoju u kobiety korzystającej z plastra. Podobnie rzecz wygląda u kobiet o wyższej masie ciała (powyżej 90 kg). Zaburzone wchłanianie leku z plastra przy obfitej tkance tłuszczowej może zmniejszyć skuteczność antykoncepcyjną. Dla nich bardziej wskazane będą preparaty doustne (najmniej korzystne), krążek lub wkładka domaciczna (najbardziej właściwe). Ominą dzięki temu ograniczenia terapii przezskórnej.

Czas stosowania leków zabezpieczających przed zajściem w ciążę to również ważny czynnik wpływający na życie kobiety. Często rozpoczyna się stosowanie środków antykoncepcyjnych u młodych kobiet i kontynuuje, z przerwami na ciążę, aż do końca okresu prokreacyjnego, czyli do około 50 roku życia. Ten, prawie trzydziestoletni okres korzystania z hormonów, powinien być odpowiednio zaplanowany. Na start często wybierany zostaje preparat o krótkim czasie działania – zdecydowanie najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne. Z czasem, po zakończonym macierzyństwie, pozostaje około 15 lat do momentu, kiedy zacznie wygasać aktywność hormonalna jajników. To długi okres, w którym dojrzała kobieta chce cieszyć się radością z seksu bez konieczności ciągłego pamiętania o codziennej tabletce. Dla niej korzystniejszy będzie zatem taki system przyjmowania leków, który jak najmniej będzie zawracał jej głowę.

Pod kątem wyboru metod długoterminowych, tabletki antykoncepcyjne schodzą na dalszy plan. Nie są złym wyborem, chronią nawet kobiety w starszym wieku. Z przyczyn obiektywnych wygodniej będzie jednak korzystać z zalet preparatów zaprojektowanych na działanie w dłuższym czasie.

Pierwszym środkiem, proponowanym tym kobietom, które znużone stosowaniem tabletek chcą uwolnić się od codzinnego obowiązku ich przyjmowania,może być plaster antykoncepcyjny. To przezskórna metoda podawania środków hormonalnych, którą stosować należy w schemacie trzech plastrów przez trzy tygodnie – jeden plaster na siedem dni. Przyklejenie na skórę powoduje uwolnienie środków do krwioobiegu, a ilość hormonów starczy na tygodniowy okres czasu. Jego działanie zależy od umiejętności właściwego stosowania – należy dbać o plaster i jego przyklejenie, wymaga to ostrożności przy zmianie odzieży czy w czasie wakacji tak, by hormony mogły bez trudu przenikać do organizmu.

Jednym z dostępnych sposobów długoterminowego zabezpieczenia przed ciążą jest zastrzyk antykoncepcyjny. Kobiety, które chcą z niego skorzystać obowiązuje podawanie co trzy miesiące iniekcji domięśniowej. W tym czasie uwalniany jest środek antykoncepcyjny. Wymagana jest oczywiście dokładność i skrupulatność w przyjmowaniu dawek przypominających, by stale utrzymywać odpowiednie stężenie leku.

Zdecydowanie na dłużej zakładana jest wkładka domaciczna. To długoterminowa metoda antykoncepcji (wkładka umieszczona jest w jamie macicy na okres do 5 lat), wymaga założenia przez lekarza, kontroli jej położenia i wymiany co ściśle określony czas. Hormony zawarte we wkładce (wkładki dzielimy na hormonalne i bez hormonu), powodują zamiany w błonie śluzowej macicy. Co ważne działanie tych hormonów w przeważającej większości ograniczone jest tylko do narządu rodnego. Cecha ta powoduje, że wkładkę proponować można nawet tym kobietom, u których stwierdzono przeciwwskazania do dwuskładnikowej antykoncepcji.

Od dawna na większości forów internetowych podnoszona jest kwestia konieczności przerywania antykoncepcji co jakiś czas. Przywoływany jest często argument potrzeby „wyczyszczenia” organizmu, albo „odpoczynku” od hormonów. Nie znajduje to medycznego uzasadnienia. Podobnie jak stwierdzenie, że przez długotrwałe stosowanie antykoncepcji można mieć problemy z zajściem w ciążę. Takie problemy, nie wiążące się ze stosowaniem hormonów, najczęściej wynikają z zaburzeń endokrynologicznych i to na nich powinien się skupić ginekolog, gdy kobieta walczy z problemem niepłodności.

Antykoncepcja to leki. Substancje chemiczne, które nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Mimo to, że mają tak wiele korzyści, nie mogą być używane bez kontroli. Tylko świadome i odpowiedzialne ich stosowanie pozwoli zachować zdrowie prokreacyjne i cieszyć się upragnionym macierzyństwem w odpowiednim czasie.

VIB/281/08-2019

Skomentuj artykuł

STD - choroby przenoszone drogą płciową (R)ewolucja antykoncepcji