Suplementy diety

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Telewizyjny czas reklamowy zdominowały ostatnio reklamy środków, bez których kobiecie trudno będzie zaakceptować wpływ antykoncepcji hormonalnej na jej organizm. Reklamy przekonują, że środki te zminimalizują zatrzymanie wody w organizmie i pozytywnie wpłyną na obniżone libido. To prawda czy marketingowy kit? Czy suplementy diety faktycznie mogą wpłynąć na samopoczucie użytkowniczki w takim zakresie, jak podaje uśmiechnięta pani z reklamy?

Suplementy diety powstały w odpowiedzi na coraz liczniejsze skargi pacjentek niezadowolonych ze swojej antykoncepcji. Z założenia umożliwić i ułatwiać miały one stosowanie antykoncepcji przez kobietę, dając jej większe bezpieczeństwo, lepsze przyswajanie i większą tolerancję leku. Pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną najczęściej skarżą się na przyrost masy ciała i spadek libido. Bóle głowy i piersi, niezbyt dobre samopoczucie, zmiany cery to rzadziej zgłaszane przypadłości. Proponowane preparaty do jednoczesnego stosowania z antykoncepcją miały możliwie jak najskuteczniej zmniejszać te dolegliwości.

Punktem wyjścia w przypadku suplementów diety jest fakt, że jako produkt „niefarmakologiczny” nie muszą one przejść całego procesu, który umożliwi ich dopuszczenie do obrotu. Badania kliniczne na zwierzętach i w końcu na pacjencie tej grupy „leków” nie dotyczą. Zastosowanie skróconych procedur wejścia produktu na rynek powoduje znaczne uproszczenie ścieżki rejestracji. Czy są one zatem czymś zupełnie bez sensu? Po szczegółowej analizie składu preparatów dostępnych na polskim rynku stwierdzić można, że jest to zbiór ziół i witamin, których wpływ na organizm ma być po części moczopędny (korzeń z mniszka lekarskiego i wyciąg z zielonej herbaty), zwiększający libido (korzeń z żeń-szenia, imbir), usprawniający pracę układu pokarmowego, w tym wątroby (np. kurkuma). W preparatach znajdują się również środki pozytywnie wpływające na gospodarkę lipidową (wyciąg z alg, winogron i zielonej herbaty). Jednym z ważniejszych składników jest tu witamina B6 – to zwłaszcza jej niedobory stwierdza się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Skład jest więc dobrany na tyle odpowiednio, by pacjentka mogła choć w minimalnym zakresie uniknąć tych najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi łączyć się może stosowanie antykoncepcji.

Czy to działa i czy warto?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest niezwykle trudne. Stosowanie tych środków z pewnością może przynieść pozytywne skutki. Część z pacjentek skarżących się na wzrost masy ciała (nadmiar wody w organizmie) czy na spadek libido odczuje ulgę, łącząc antykoncepcję z suplementami. Zdecydowanie można stwierdzić, że nie mogą one – same z siebie – pacjentce zaszkodzić. Jednak stosowanie antykoncepcji i jej ewentualne niekorzystne objawy uboczne nigdy nie są jednakowe u każdej pacjentki. Użytkowniczkom hormonalnej antykoncepcji, u których tego typu dolegliwości nie pozwalają kontynuować korzystania z danego preparatu, zaleca się zgłoszenie się do lekarza, omówienie niepokojących dolegliwości i z pomocą lekarza zmianę leku antykoncepcyjnego lub typu antykoncepcji. Reakcja ta jest szczególnie ważna w przypadku objawów, które spowodować mogą konieczność całkowitej rezygnacji z preparatów hormonalnych. W każdym przypadku należy konsultować swoje obserwacje z lekarzem – zwłaszcza na początku stosowania danego preparatu. Przyzwyczajenie organizmu do podawanych hormonów może trwać nawet do trzech miesięcy, więc odstawianie preparatu z powodu np. nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie nie powinno mieć miejsca przed tym okresem. Dopiero po takim czasie można szczegółowo ocenić, czy stosowanie danego preparatu warto u pacjentki kontynuować, czy też należy spróbować z innym.

 

Suplementy diety z pewnością nie są „lekiem na całe zło”. Nie spowodują, że antykoncepcja u każdego i w każdej sytuacji będzie pozbawiona wszystkich działań niepożądanych. Patrząc na to z drugiej strony, również z pewnością powiedzieć można, że nie mogą pacjentce zaszkodzić. Ich stosowanie zostawić więc warto do decyzji samej pacjentki. Znajdzie się grupa bardzo zadowolona z ich stosowania, ale też i takie pacjentki, które większej różnicy, mimo stosowania tych preparatów, nie odczują.

Skomentuj artykuł

Stosunek przed wizytą u ginekologa – czy można to robić? Sytuacje szczególne w trakcie stosowania antykoncepcji