Współżycie w ciąży, czyli czy można uprawiać seks w ciąży

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Czy można się kochać w ciąży

Okres burzy, jakim jest ciąża dla kobiety, potrafi nieźle namieszać w jej samopoczuciu, nastroju i humorze. Rzadko spotyka się kobiety, które są w stanie jednoznacznie i bezsprzecznie stwierdzić, że ciąża to wspaniały stan. Większość przyzna się, że w zależności od okresu miały lepsze i gorsze dni. Zależy to oczywiście od indywidualnych cech ciężarnej oraz jej umiejętności radzenia sobie ze zmęczeniem, dolegliwościami ciążowymi, problemami w ciąży. Ale jedno nie ulegnie nigdy zmianie – kobieta w ciąży również odczuwa potrzeby seksualne. Jeśli przed ciążą charakteryzowała się dużym popędem seksualnym, to w czasie ciąży, mimo trudności, będzie on podobnie duży. Jeśli jednak jest to stan szczególny, to czy można uprawiać seks w ciąży i czy można uznać go za bezpieczny?

Współżycie w ciąży

Współżycie w ciąży wielu kobietom kojarzyć się może jako niekorzystne. Ingerencję w obręb miednicy mniejszej, w której znajduje się rozwijający się płód, uważają za zbyt duże niebezpieczeństwo. Kilka zagrożeń wydaje się tu istotnych – mechaniczne pobudzanie szyjki macicy według niektórych badaczy wiąże się z jej skracaniem i porodem przedwczesnym. Ze specjalistycznego piśmiennictwa wynika jednak, że współżycie w ciąży może zwiększyć ryzyko powikłań tylko u pacjentek z grup ryzyka. Częste stosunki natomiast miałyby narazić ciężarną na większy odsetek nasilonych stanów zapalnych dróg rodnych. Partnerzy, zwłaszcza pod koniec ciąży, mogą się również obawiać uszkodzenia płodu podczas zbliżenia z partnerką. Z obawy o dobrostan płodu wiele par rezygnuje ze współżycia w ciąży.

Czy podczas ciąży można się kochać?

Czy można się kochać w ciąży?” – to jedne z częstszych pytań w gabinecie ginekologicznym i jedno z najczęściej zadawanych przez partnerów. Badania pokazują, że w większości przypadków seks nie stanowi żadnego zagrożenia. W fizjologicznie przebiegającej ciąży nie będzie niczym złym ani dla mamy, ani dla rozwijającego się w jej łonie płodu. Strach przed współżyciem w ciąży nie powinien być w takiej sytuacji hamulcem przed zbliżeniem. Choć pierwsza połowa ciąży wiąże się często ze zmniejszeniem pragnień seksualnych ciężarnej, to druga najczęściej stanowi okres radosnych i częstszych momentów uniesienia. Wiążący się ze zmianami hormonalnymi wpływ na okolice intymne gwarantuje większe podniecenie i głębsze doznania. Zwiększenie wydzieliny pochwowej, ujędrnienie śluzówek (dzięki wzmożonemu ukrwieniu) służy osiągnięciu większej przyjemności ze zbliżenia. Współżycie w stanie błogosławionym może przynosić dodatkowe zadowolenie. Nic tak nie działa na mężczyznę, jak zaokrąglone kształty ciężarnej, powiększone piersi, piękna cera. Pragnienia wielu partnerów wyzwolić może także fakt, że będąc w ciąży nie trzeba przejmować się największą zmorą, którą jest antykoncepcja.

Zagrożenia związane ze współżyciem w ciąży

Czy w każdej sytuacji partnerzy mogą dać się ponieść seksualnej fantazji? Z pewnością nie. Przede wszystkim należy dostosować się do zmieniających się warunków fizycznych. Tak jak w pierwszym trymestrze każdy rodzaj współżycia i pozycji seksualnych jest możliwy, tak o tyle w drugim, a przede wszystkim trzecim, ograniczający może być rozmiar rosnącego brzucha. W drugiej połowie ciąży zalecane są pozycje omijające ucisk na brzuch ciężarnej, preferowane będą więc pozycje od tyłu np. na łyżeczkę. Kolejnym ograniczeniem będą z pewnością stany zagrożenia ciąży – jeśli występują, należy unikać współżycia lub musi być ono niezwykle delikatne. Jeśli u ciężarnej stwierdzono któryś z tych problemów, zalecana się ostrożność. Stany te to przede wszystkim: łożysko przodujące, krwawienie z dróg rodnych, skrócenie szyjki macicy i zagrożenie porodem przedwczesnym. Przed porodem należy powstrzymać się od współżycia w przypadku odpłynięcia płynu owodniowego – ciężarna powinna się wtedy zgłosić do szpitala.

Każdy z trymestrów ciąży rządzi się swoimi prawami. Czy podczas ciąży można się kochać najlepiej oceni lekarz prowadzący – w razie braku zagrożeń para będzie się mogła cieszyć bliskością bez obaw.

VIB/216/05-2018

Skomentuj artykuł

Wpływ terapii hormonalnej na metabolizm Zabiegi diagnostyczne w ginekologii