Zaburzenia libido i impotencja - zaburzania psychiczne i fizyczne

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Stale rosnący wskaźnik zaburzeń seksualnych skłania do zastanowienia, skąd ten problem może wynikać, jak sobie z nim radzić, a także jak ten niebezpieczny trend zatrzymać. Coraz częściej kobiety zdradzają swoim lekarzom tę wcześniej skrywaną tajemnicę. Problemy z seksem, obniżonym libido czy wręcz impotencją nasilają się, i choć wcześniej dotyczyły w większości przypadków kobiet, zwłaszcza jeśli chodzi o wahania popędu seksualnego, to obecnie również partnera „boli go głowa”.

Nie sposób oddzielić w tym temacie człowieka od cywilizacji. Czasy, w których żyjemy, zdają się nie pozostawiać złudzeń – przetrwają tylko najsilniejsi, sukces odniosą tylko najbardziej pracowici, wygrają tylko ci, którzy dają z siebie wszystko. Dołączmy do tego wymagającego szefa, dużą odpowiedzialność zawodową, pracę w trybie „na wczoraj”. Współczesny człowiek, zależny od technologii, dużo z niej czerpiąc, staje się jednocześnie jej niewolnikiem. Nie zauważamy, jak bardzo wydłużyła nam się doba, jak szybko muszą być ukończone prace nad jakimś projektem, na który w innej strefie czasowej czekają już klienci. Powrót do domu często nie przynosi ulgi, bo problemy ogniska domowego ciążą tym bardziej, im więcej daliśmy z siebie w pracy. Konflikty międzyludzkie dolewają oliwy do ognia, nawet przy wyjątkowej odporności człowiek w pewnej chwili po prostu pęka. A szef dzwoni, że trzeba szybciej…

Zmiana ról rodzinnych i zawodowych nie zawsze działa pozytywnie na kochających się partnerów. Przejęcie wielu obowiązków przez kobiety, parytety, przeistoczenie matki i żony w osobę utrzymującą całą rodzinę może działać wyniszczająco na obojga partnerów. Mężczyzna traci wiarę we własną męskość, jest mu odbierany tytuł głowy rodziny, niezmiennie kojarzący się z tym, kto przynosi do domu pieniądze. Natomiast kobiecie coraz trudniej znaleźć czas na rolę kochanki, bo w natłoku codziennych spraw po prostu może zabraknąć sił jeszcze na takie wyzwanie.

Nie sposób zapomnieć o towarzyszących nam chorobach. Nadciśnienie, cukrzyca, nerwice, stany depresyjne nie pomogą zrelaksować się, wziąć głębokiego oddechu, nie dadzą odpocząć. Sił witalnych, rezerwowanych na walkę z chorobami, nie wystarcza już na przyjemności. Przewlekłe zmęczenie okazuje się znakomitym środkiem antykoncepcyjnym, lepszym nawet od słynnej szklanki wody.       

Zaburzenia anatomiczne czy morfologiczne pod postacią dyspareunii, czyli bolesnych stosunków, są przyczyną częstych problemów z seksem. Przewlekłe stany zapalne w miednicy mniejszej mogą sprawiać, że współżycie jest praktycznie niemożliwe. Takie dysfunkcje, wynikające z różnych przyczyn, skutecznie obniżają libido. Bez profesjonalnej pomocy, kompleksowych badań, współżycie może być albo bardzo utrudnione, albo wręcz wykluczone.

Stwierdzenie, że podniecenie seksualne u kobiety i u mężczyzny osiąga się w diametralnie różny sposób jest truizmem, jednak to przez ten pryzmat traktować należy szeroko pojętą grę wstępną. Rozluźnienie, rozwiązanie dręczących nas problemów, spokój i cisza pozwolą kobiecie poczuć przyjemne wibracje i ułatwią udane współżycie. Ukryte konflikty, kompleksy, fobie nie będą sprzymierzeńcem w trakcie zbliżenia z partnerem. Szybki seks na wirującej pralce, przy odgłosie pukania w drzwi łazienki przez małoletniego urwisa, nie zawsze jest marzeniem kobiety. Pełna akceptacja ze strony partnera, jego wsparcie i wyrozumiałość sprzyjają stworzeniu prawdziwie bliskiej atmosfery. Dbałość o te detale wpływa jednak bardzo pozytywnie na nastrój, a co za tym idzie – również na chęci.

Profesjonalna pomoc, jaką zaoferować mogą partnerom ginekolog, urolog, androlog i seksuolog pomoże rozwiązać nawet z pozoru nierozwiązywalne problemy. Pomoc specjalistów, choć najczęściej niedoceniona i bagatelizowana, pozwoli uchronić związek, wzmocni bliskość partnerów i upewni mężczyzn w ich męskości. Zysków nie sposób przecenić.

Skomentuj artykuł

Zabiegi diagnostyczne w ginekologii Zaburzenia miesiączkowania i równowagi hormonalnej