Zakończenie stosowania antykoncepcji - jak, dlaczego i kiedy to zrobić?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Okres reprodukcyjny można podzielić w zasadzie na dwie części – czas, kiedy pacjentka zabezpiecza się przed zajściem w ciążę, oraz czas, kiedy przygotowuje się do macierzyństwa, zachodzi w ciąże, rodzi i przechodzi okres połogu. Przez większość czasu pacjentka chce móc bezpiecznie współżyć, bez obaw o niechciane – w danej chwili – macierzyństwo. Oczywiście z czasem przychodzi taka myśl, że to już teraz, że to już czas – wtedy odstawia antykoncepcję i udaje się do lekarza w celu wykonania badań przedciążowych. Czy powinna kierować się konkretnymi zasadami, gdy podejmie decyzję o zakończeniu antykoncepcji?

Pierwszym podstawowym założeniem stosowania hormonów jest to, żeby dostosowywało się ono jak najbardziej do naturalnego cyklu miesiączkowego. Stąd też pomysł na 21-dniowe (lub 24-dniowe) stosowanie substancji hormonalnych i stąd też „porządek” w cyklu stymulowanym hormonalnie. Pacjentka, myśląc o tym w ten sposób, będzie umiała dostosować się do tych reguł także w razie rezygnacji z dalszej antykoncepcji. Będzie więc pamiętać, że dokończenie danego opakowania leku, niezdejmowanie plastra, niewyciąganie krążka dopochwowego przed czasem sprawi, że jej cykl pozostanie niezaburzony i już następny, który wystąpi, będzie dyktowany naturalnymi procesami.

Zatem patrząc na sprawę strategicznie, należy zawsze dokończyć rozpoczęte opakowanie leku, tak by skrócenie podaży hormonu nie spowodowało krwawienia z odstawienia w innym terminie niż spodziewana miesiączka.

Jednym z najsilniej zakorzenionych mitów dotyczących antykoncepcji jest fakt, że zabiera ona płodność. Wiele pacjentek twierdzi, że nie stosują hormonów z obawy o własne zdrowie reprodukcyjne, opierając się często na argumencie, że inne użytkowniczki stosowały dany preparat i nie mogły zajść w ciążę po jego odstawieniu. Jak się okazuje, w zdecydowanej większości przypadków problemy hormonalne dotyczyły tych pacjentek jeszcze przed wdrożeniem antykoncepcji, zostały one jednak albo pominięte, albo nieodpowiednio zdiagnozowane. W sytuacji braku takich problemów i stosowaniu hormonów tylko w celach antykoncepcyjnych powrót płodności następuje najcześciej już w następnym cyklu po odstawieniu preparatu. Mitem jest również konieczność „wyczyszczenia się z hormonów” i odczekanie 2-3 miesięcy z zajściem w ciażę. Jest to zasadne tylko w przypadku stosowania leków w celach pozaantykoncepcyjnych, np. regulacji nieregularnych cykli miesiączkowych. Wtedy odczekanie 2-3 miesięcy pozwoli zorientować się, czy taka regulacja miała miejsce i czy pacjentka wpadła na prawidłowe „tory hormonalne”.

Decydując się na jakiś preparat, pacjentka powinna wiedzieć, co się z nią dzieje w trakcie jego stosowania. Wprowadzenie hormonów całkowicie ogranicza naturalne mechanizmy rządzące cyklem miesiączkowym. Narząd rodny pod wpływem leku jest stale w „uśpieniu”. Jajniki nie produkują pęcherzyków jajnikowych, nie następuje owulacja, macica – a właściwie jej błona śluzowa – nie wzrasta i nie przygotowuje się do ciąży. Takie procesy, a zwłaszcza wpływ na endometrium trwają do ostatniej hormonalnie czynnej tabletki. Po ostatniej następuje kilka dni „bezhormonalnych”, co skutkuje wystąpieniem krwawienia. Celowo zostało ono nazwane krwawieniem z odstawienia, jako że z naturalną miesiączką nie ma wiele wspólnego. Zatem pierwsza „miesiączka” po odstawieniu antykoncepcji to jeszcze nie miesiączka, choć może ją przypominać. Mechanizm został uruchomiony, jajniki podejmują czynność hormonalną, wytwarzają pęcherzyk dominujący, który pęknie podczas spodziewanej owulacji, endometrium poszerza się. Koło zamachowe poza wpływem sztucznych hormonów przygotuje narząd rodny do zapłodnienia.

Najnowsze preparaty antykoncepcyjne poza doskonałą ochroną przed niechcianą ciążą gwarantują – przy rozsądnym i prawidłowym użytkowaniu – bezpieczeństwo kobiety. Ich działania coraz bardziej przypominają naturalne mechanizmy kontroli cyklu miesiączkowego. Umożliwiają szybki powrót płodności i możliwość zajścia w ciążę w niedługim czasie po ich odstawieniu. Dla każdej kobiety wygoda, jaką dają te preparaty, jest nie do przecenienia.

Skomentuj artykuł

Zaburzenia miesiączkowania i równowagi hormonalnej Zalety antykoncepcji hormonalnej