Zalety antykoncepcji hormonalnej

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Antykoncepcja hormonalna to preparaty, dzięki którym w łatwy i przystępny sposób można zapobiec ciąży. Cały szereg możliwości pozwala w jak najlepszy sposób dostosować daną metodę do pacjentki, ominąć przeciwwskazania i uczynić korzystanie z antykoncepcji hormonalnej wygodnym i komfortowym.

Pytanie o skuteczność danej metody antykoncepcji jest zawsze punktem wyjścia do jej wyboru. Dużą zaletąantykoncepcji hormonalnej jest więc jej wysoka skuteczność – rzędu 98-99,9%.

Kolejną zaletą jest wygoda jej stosowania – dla tabletek nie jest ona duża, jako że o przyjęciu leku doustnego trzeba pamiętać codziennie, ale już w przypadku krążka dopochwowego jest to mniej kłopotliwe – krążek zmienia się raz na tydzień (podobnie z plastrem), implant podskórny zmienia się co 3 lata, a jedna wkładka domaciczna starcza na 3 lub 5 lat.

Pełna odwracalność płodności już w pierwszym cyklu po jej odstawieniu to niewątpliwa zaleta tabletek antykoncepcyjnych. Mitem jest problem z płodnością przy długotrwałym stosowaniu antykoncepcji doustnej. Nieco bardziej kłopotliwy jest powrót do okresu płodnego po zastosowaniu leku w iniekcji domięśniowej – trwa on ok. 9-12 miesięcy.

U pacjentek, u których lekarz stwierdził konieczność regulacji krwawień miesiączkowych (odstępy między miesiączkami zbyt krótkie – poniżej 24 dni lub zbyt długie – powyżej 32 dni), zmniejszenia objętości krwawień miesiączkowych (bardzo obfite miesiączkowanie) oraz złagodzenia dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (bardzo silne dolegliwości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie), można również zastosować antykoncepcję hormonalnej doustnej – dzięki niej miesiączki staną się regularne, mniej obfite, a PMS mniej dotkliwy.

Co ciekawe, antykoncepcja hormonalna chronić może stosujące ją kobiety poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika, raka endometrium (błony śluzowej macicy) oraz nowotworów łagodnych piersi, jak i częstości występowania PID (zapaleń miednicy mniejszej).

Pozytywny wpływ pozaantykoncepcyjny leku może również być też widoczny u pacjentek, które zgłaszają problemy z cerą. Stosując odpowiednią doustną antykoncepcję  której jedna ze składowych ma działanie antyandrogenne), w efektywny sposób można poradzić sobie np. w przypadku nasilonego trądziku.

W okresie laktacji skorzystanie z odpowiednich, jednoskładnikowych leków antykoncepcyjnych, czyli takich, które zawierają jedynie progestagen, pozwala zapobiegać ciąży, a jednocześnie nie szkodzić karmionemu piersią dziecku.

Podsumowując, antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się szerokim spektrum środków do wyboru, wysoką skutecznością w zabezpieczaniu przed niepożądaną ciążą, szybkim powrotem płodności, a także ma korzystny wpływ na życie seksualne i zdrowie kobiety. Jak wiadomo, nie ma idealnej metody antykoncepcji, ale wspólnie z lekarzem każda kobieta wybierze najlepszą dla siebie.

Skomentuj artykuł

Zakończenie stosowania antykoncepcji - jak, dlaczego i kiedy to zrobić? Zapalenie przydatków – objawy i leczenie