Zastrzyk antykoncepcyjny

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Obserwując trendy, którymi kieruje się rynek antykoncepcyjny, zauważyć można, że poza bezpieczeństwem, czyli wysoką skutecznością ochrony przed zajściem w ciążę, bardzo istotny jest również komfort użytkowania danego preparatu. Najlepiej, gdy łączy on komfort i łatwe stosowanie. Te dwie cechy znacząco wpływają na zmniejszenie odsetka błędów własnych użytkowniczki, co gwarantuje utrzymanie ochrony przed ciążą na wysokim poziomie.

Podkreśla się zatem fakt, że użytkowniczce antykoncepcja ma przestać przeszkadzać w życiu codziennym i nie dostarczać jej powodów do obaw o własne bezpieczeństwo.

Jednym z możliwych rozwiązań, w którym kobieta stawia na bezpieczeństwo i komfort, może być zastrzyk antykoncepcyjny. Octan medroksyprogesteronu zawarty w tej iniekcji jest jednym najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia się przed ciążą. Działa typowo, zagęszczając śluz szyjkowy i prowadząc do zmian w błonie śluzowej jamy macicy, ograniczając w ten sposób możliwość zajścia w ciążę. Jak w przypadku każdego innego sposobu antykoncepcji, rozpoczęcie stosowania powinno przypadać na pierwszy dzień krwawienia. Jeśli jednak start będzie miał miejsce w innym dniu cyklu, konieczna będzie dodatkowa, barierowa metoda antykoncepcyjna (np. prezerwatywa). W przypadku prawidłowego podania schemat działania leku pozwala nawet o 14 dni opóźnić podanie następnej iniekcji, co również daje pacjentce margines czasu, w którym powinna zastosować kolejny zastrzyk. Z pewnością ten preparat znajdzie zastosowanie u pacjentek otyłych, jako że w tej grupie kobiet skuteczność antykoncepcyjna nie jest obniżona. Podobnie dzieje się w przypadku kobiet korzystających z leków wpływających na enzymy wątrobowe.

Iniekcja środka antykoncepcyjnego dedykowana jest dla pacjentek, które:

  • decydują się na przynajmniej roczny odstęp przed kolejnym zajściem w ciążę;
  • decydują się na bardzo skuteczną, długo działającą metodę antykoncepcyjną;
  • decydują się na dyskretną metodę antykoncepcji niezależną od współżycia;
  • wybierają preparat bez estrogenów;
  • karmią piersią;
  • chorują na zaburzenia padaczkowe lub niedokrwistość sierpowatokrwinkową;
  • palą po 35. roku życia;
  • chorowały na chorobę zakrzepowo-zatorową.

Przeciwwskazania względne i bezwzględne są dla tego preparatu podobne jak w grupie leków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych.
Z pewnością nie jest to dobry wybór dla kobiet, u których pożądany będzie szybki powrót płodności (proces ten może trwać nawet 6-12 miesięcy po zakończeniu działania leku) czy u tych kobiet, które będą miały trudności przy stosowaniu iniekcji.

Minusami tego rozwiązania mogą być zgłaszane czasem przez pacjentki problemy z nieregularnymi krwawieniami, które są powodem przerwania stosowania tej metody przez 1/4 pacjentek.
Podkreślenia warte jest to, że w ok. 70% krwawień występują one w pierwszym roku stosowania, później ich odsetek spada do 10%. Niewielki odsetek pacjentek może skarżyć się również na tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała i nasilone objawy depresji.

Powrót do płodności wydaje się sprawą kluczową i właśnie ten aspekt pacjentka powinna brać pod uwagę na pierwszym miejscu, decydując się na ten typ antykoncepcji.
Wydłużony nawet do 12 miesięcy okres powrotu do regularnego krwawienia miesiączkowego może być nie do zaakceptowania dla osób planujących w przyszłości potomstwo. W badaniach statystycznych udowodniono, że 90% pacjentek zajdzie w ciążę w przeciągu 18 miesięcy od ostatniego zastrzyku. W razie gdyby dyregulacja krwawień miesiączkowych utrzymywała się powyżej 18 miesięcy, koniecznie będzie wdrożenie szczegółowej diagnostyki hormonalnej.


Podobnie jak leki doustne, preparat ten pozytywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka błony śluzowej jamy macicy i jajnika.
Podobnie jak doustna antykoncepcja, nieznacznie podnosi on ryzyko wystąpienia przemiany nowotworowej w piersiach, lecz klinicznie ten wpływ jest nieistotny. Brak wpływu na metabolizm cukrowy i układ krzepnięcia z pewnością będzie dużą zaletą dla kobiet zmagających się z tego typu schorzeniami.

Środek ten jest zatem świetnym wyborem dla kobiet zabieganych, którym trudność sprawia spełnienie wymagań dotyczących systematycznego stosowania antykoncepcji np. doustnej.

Skomentuj artykuł

Zapalenie przydatków – objawy i leczenie Lasery w ginekologii - czy to przyszłość leczenia?