Tajniki erekcji - czyli jak to się dzieje, że penis sztywnieje?

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Erekcja prącia (łac. erectio penis) to stan jego powiększenia, usztywnienia i podniesienia w czasie podniecenia seksualnego, umożliwiający odbycie stosunku płciowego. Wzwód jest możliwy dzięki prawidłowo współdziałającym układom: nerwowemu, hormonalnemu, naczyniowemu i mięśniowemu. Tylko jak to się dzieje, że mężczyzna się pobudza, a penis rośnie w oczach? Rozłożyliśmy to na czynniki pierwsze – zobacz sama!

  1. Prącie jest narządem bogato unaczynionym (naczynia tętnicze i żylne). Wewnątrz penisa znajdują się dwa ciała jamiste ułożone równolegle po stronie grzbietowej, które są zbudowane z licznych jamek – struktur naczyniowych. Ponadto w budowie wyróżnia się ciało gąbczaste oraz cewkę moczową, którą nasienie jest wydalane na zewnątrz.
  2. Początkowo penis jest w stanie spoczynku. Za pośrednictwem noradrenaliny i serotoniny mięśnie gładkie ciał jamistych są skurczone, uniemożliwiając napływ krwi do jamek. Krew swobodnie przepływa przez prącie, omijając jamki.
  3. Mężczyzna spostrzega, słyszy bądź odczuwa (zapach, dotyk) konkretny bodziec, który jego mózg interpretuje jako seksualny. Może to być dotyk penisa przez partnerkę, jej widok rozbierającej się albo cokolwiek innego, co kojarzy mu się z seksem.
  4. Szybkość reakcji organizmu na stymulację będzie zależała od stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy też spożycia substancji psychoaktywnych.
  5. Wzrasta aktywność określonych elementów układu nerwowego, które uwalniają neuroprzekaźniki w zakończeniach nerwowych ciał jamistych. Zostaje wydzielony tlenek azotu, który wędruje do mięśni gładkich. Tam inicjuje kolejne reakcje chemiczne, w wyniku których dochodzi do rozkurczu mięśni gładkich ciał jamistych.
  6. Wskutek rozluźnienia mięśni gładkich rozszerzają się naczynia tętnicze i zaczyna napływać krew do ciał jamistych. Jednocześnie odpływ krwi z ciał jamistych jest utrudniony przez fizjologiczny ucisk naczyń żylnych (następuje skurcz układu żylnego prącia). Wskutek powyższych reakcji w jamkach gromadzi się krew (dużo napływa, mało odpływa), przez co zwiększają swoją objętość.
  7. Penis jest przekrwiony i powiększony – zwiększa się jego objętość i długość. Następuje skurcz mięśnia kulszowo-jamistego, który pionizuje prącie.
  8. Wzwód jest utrzymywany między innymi za sprawą drażnienia żołędzia i napletka, z których impulsy przekazywane są do ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym. Długość trwania erekcji zależy od stanu zdrowia, intensywności stymulacji i wieku mężczyzny.

Wiek mężczyzny

Przeciętny czas trwania wzwodu

do 25 lat

50 minut

30–40 lat

40 minut

50–55 lat

25 minut

60–65 lat

10 minut

powyżej 65 lat

7 minut

 

 

9. Po ejakulacji następuje skurczenie mięśni gładkich, opróżnienie jamek z krwi, a tym samym wiotczenie prącia. Ponadto szybko zanika przekrwienie narządów płciowych.

 

 

Skomentuj artykuł

Strefy erogenne Wstydzę się swoich genitaliów - co robić?