„Anal” - czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o seksie analnym

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Podejmujemy różne formy aktywności seksualnej, między innymi: całowanie, oglądanie filmów erotycznych, używanie wibratora, rozmaite pieszczoty. Są jednak takie rodzaje współżycia, które należą do tematów tabu. Tym, co nadal budzi kontrowersje w Polsce, jest pojęcie seksu analnego, mimo że niemal co piąty z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył takiego kontaktu.

Termin ten pochodzi od łacińskiej nazwy anus, która oznacza odbyt. Seks analny to zbiór zachowań, które dzięki stymulacji odbytu mają sprawić przyjemność seksualną. Stymulacja może polegać na całowaniu, dotykaniu, masowaniu okolic odbytniczych, a także na penetracji odbytu palcem, palcami, językiem, penisem lub gadżetami (np. wibratorem). Taki rodzaj pobudzenia może sprawiać przyjemność zarówno kobietom, jak i mężczyznom, niezależnie od orientacji seksualnej.

Co najważniejsze, do tzw. miłości greckiej (seksu analnego) nie można nikogo zmuszać ani nakłaniać! Jak każda aktywność seksualna, tak i ta powinna wynikać z obopólnej chęci sprawiania sobie przyjemności. Oboje partnerów musi zgodzić się na taki kontakt fizyczny. Ważne jest także, by kochankowie byli na siebie uwrażliwieni – powinni zwracać uwagę na to, czy dany rodzaj pieszczot sprawia partnerowi rozkosz.

Czerpanie przyjemności ze stymulacji okolic odbytu, tak samo jak odczuwanie bólu, wynika z silnego unerwienia tego obszaru. Fizjologicznie odbyt jest przystosowany do rozkurczania się, gdy kładziony jest na niego nacisk z wewnątrz (z jelit) oraz do zaciskania się, gdy coś dotyka go z zewnątrz. Rozluźnienie zwieracza możliwe jest dzięki psychicznemu pozytywnemu nastawieniu (lęk powoduje samoistne kurczenie się zwieracza i wywołuje ból) oraz delikatnej stymulacji, przez powolny, kolisty dotyk, pocieranie i pieszczenie tej okolicy. Jeśli zwieracz się rozluźnia, można spróbować wsunąć palec do środka, ale nigdy na siłę! Później możliwa jest stymulacja zwieracza od wewnątrz, co ułatwia jego rozluźnienie i wsuwanie kolejnych palców, a w dalszej kolejności prącia albo wibratora. Szansą na odczuwanie przyjemności jest przede wszystkim cierpliwość.  

Decydując się na seks analny należy przestrzegać pewnych zasad higieny. Trzeba pamiętać, że po seksie analnym nigdy nie można bez umycia palca, prącia lub gadżetu przejść do penetracji pochwy, ponieważ groziłoby to infekcją dróg rodnych kobiety. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia oraz zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, należy używać prezerwatywy. Ponadto zaleca się stosowanie środków nawilżających, aby uniknąć mikrouszkodzeń zwieracza (otarć), czego konsekwencją mogłoby być długotrwałe rozluźnienie zwieracza.

Podsumowując, jeśli oboje partnerów pragnie sprawdzić, czym jest seks analny, przestrzegają wszystkich zasad higieny, są uzbrojeni w cierpliwość i wrażliwi na doznania drugiej osoby, to mają szansę odkryć nowy obszar przyjemnych doznań seksualnych.

Skomentuj artykuł

Uzależnienie od masturbacji - czyli kiedy masturbacja może stać się szkodliwa 10 fetyszy, o jakich wam się nie śniło