Uzależnienie od masturbacji - czyli kiedy masturbacja może stać się szkodliwa

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Masturbacja to zachowanie autoerotyczne, które ma na celu sprawienie sobie przyjemności oraz rozładowanie napięcia seksualnego. Jako aktywność seksualna ma zwykle pozytywny wpływ na stan fizyczny i psychiczny, jednak z różnych względów może stać się szkodliwa.

Po pierwsze niektórzy ludzie mają predyspozycje osobowościowe do niewłaściwego rozwiązywania swoich napięć i problemów przez różnego rodzaju nałogi. Takie osoby mogą uzależnić się zarówno od alkoholu, jak i narkotyków, zakupów, internetu czy też masturbowania się. Jednak przyczyną uzależnienia się nie jest samo zachowanie (np. masturbacja, spożywanie alkoholu), tylko pewne cechy psychiczne.

Po drugie zdarza się, że zachowania autoerotyczne biorą górę nad innymi dotychczasowymi obowiązkami i czynnościami (np. wybór masturbacji zamiast seksu z partnerem). W jednostce pojawia się wewnętrzny, niepohamowany przymus masturbowania się – kilka, kilkanaście razy dziennie, nawet w miejscach publicznych. To prowadzi do powolnej izolacji od otoczenia po to, by móc się masturbować. Jest to zachowanie patologiczne, które niekorzystnie wpływa nie tylko na relację z partnerem, ale także na dobrostan psychiczny człowieka.

Ponadto masturbacja może stać się szkodliwa przez stosowanie niebezpiecznych sposobów dostymulowania. Niektórzy, aby zintensyfikować doznania, korzystają z zagrażających zdrowiu substancji lub przedmiotów, na przykład podcinają się lub podduszają folią przy jednoczesnej autostymulacji. Oczywiście taka patologiczna forma masturbacji zagraża zdrowiu i życiu człowieka.

Podsumowując, jeśli masturbacja pogarsza jakość twojego życia, powoduje cierpienie, prowadzi do izolacji społecznej, rozpadu związków albo przejmuje nad tobą kontrolę, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty po pomoc.

Skomentuj artykuł

Top 10 - gadżety erotyczne „Anal” - czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o seksie analnym