Dni niepłodne

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

„Dni niepłodne” – tym terminem określa się czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze. Liczba dni płodnych jest uwarunkowana przez biologiczny rytm płodności kobiety. W prawidłowym cyklu występują dwa okresy płodne podzielone owulacją. Pierwszy określamy fazą niepłodności względnej, ponieważ zależy od długości cyklu. W przypadku krótkiego cyklu okres płodny może się rozpocząć już pod koniec miesiączki. W tym okresie zazwyczaj nie obserwuje się obecności śluzu.

Druga faza okresu niepłodnego rozpoczyna się po owulacji i czas jej trwania jest stały. Uważa się, że w tym okresie zajście w ciążę jest niemożliwe.

Naturalne metody regulacji poczęć opierają się na umiejętności odróżniania dni płodnych i niepłodnych.  

Niestety, nie można w pełni polegać na własnych obliczeniach i obserwacjach, ponieważ mogą być zawodne. Na przesunięcia występowania dni płodnych i niepłodnych mogą mieć wpływ takie czynniki jak np.: zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny, dieta (odchudzanie się), choroby, stany zapalne, przyjmowanie niektórych lekarstw, spożycie alkoholu lub innych używek, zaburzenia rytmu dnia i nocy (niedostateczna ilość snu), przemęczenie czy też stres.

Skomentuj artykuł

Defloracja Dni płodne