Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij

Elin

Co to jest lek Elin i w jakim celu się go stosuje?

Elin to złożona, doustna tabletka antykoncepcyjna stosowana w celu zapobiegania ciąży. Elin należy stosować wyłącznie w celu zapobiegania ciąży.

Ten środek antykoncepcyjny zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych: estrogen i progestagen. Z uwagi na zawartość dwóch hormonów lek określa się mianem „złożonego, hormonalnego środka antykoncepcyjnego“.

Zawarte w nim hormony zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajników, co uniemożliwia zajście w ciążę. Ponadto lek zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia nasieniu przedostanie się do niej.

Lek stosuje się w cyklu 21-dniowym, co oznacza, że przez 21 dni należy codziennie przyjmować jedną tabletkę, a po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę.

Pobierz ulotkę

Jeżeli po raz pierwszy rozpoczyna się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub gdy od przyjęcia ostatniej tabletki uprzednio stosowanych tabletek upłynął już jakiś czas, to pierwszą tabletkę Elin należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, a następne tabletki przyjmuje się codziennie (o tej samej porze) przez kolejnych 21 dni. Potem następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek i w tym czasie powinno wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę.

Jeżeli następuje zmiana rodzaju tabletek antykoncepcyjnych (czyli, że w poprzednim cyklu stosowało się inne tabletki antykoncepcyjne), to pierwszą tabletkę Elin należy przyjąć w dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej (zawierającej substancję czynną) uprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, ale najpóźniej w dniu po zakończeniu zwykłej przerwy w przyjmowaniu poprzednich tabletek lub po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej placebo uprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego.

Jeżeli w poprzednim cyklu kobieta stosowała plastry antykoncepcyjne lub wewnątrzpochwowy antykoncepcyjny system uwalniający hormony, to najwygodniej będzie pamiętać, by rozpocząć stosowanie Elinu w pierwszym dniu po usunięciu krążka dopochwowego lub plastra antykoncepcyjnego (systemu transdermalnego uwalniania hormonów), nie później jednak niż w terminie, w którym przypadałoby założenie nowego krążka lub plastra antykoncepcyjnego z nowego opakowania.

Jeżeli w poprzednim cyklu kobieta stosowała tzw. minipigułki (zawierające wyłącznie progestagen) lub antykoncepcję w postaci implantu, zastrzyku antykoncepcyjnego lub wkładki domacicznej zawierającej progestagen, to rozpoczęcie przyjmowania Elinu może nastąpić w każdej chwili po zaprzestaniu korzystania z uprzednio stosowanej metody. W takich przypadkach - przez pierwsze siedem dni stosowania Elinu - konieczne będzie stosowanie dodatkowej antykoncepcji (metoda barierowa).

Jeżeli pierwsza tabletka zostanie przyjęta zgodnie z powyższymi zaleceniami, to kobieta jest objęta ochroną antykoncepcyjną od razu, od momentu przyjęcia pierwszej tabletki.

Do udzielenia właściwej odpowiedzi konieczna jest znajomość wielu szczegółów. Jeżeli kobieta któregoś dnia nie przyjmie tabletki, to generalnie zaleca się, by dalej je przyjmować, lecz równocześnie należy się dodatkowo zabezpieczać, stosując prezerwatywę lub (i) środki chemiczne. Poniżej podane są szczegółowe wskazówki, jak zachować się w typowych sytuacjach:

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcji nie uległa zmniejszeniu. Należy przyjąć zapomnianą tabletkę jak najszybciej, a następne tabletki powinny być przyjmowane o zwykłej porze.

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcji może być obniżona. W takim przypadku należy postępować zgodnie z następującymi zasadami:

1.–7. dzień przyjmowania tabletek Elin

Przypomniawszy sobie o pominiętej tabletce, należy natychmiast przyjąć tę zapomnianą dawkę (nawet jeżeli wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz). Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze, a ponadto przez następnych 7 dni dodatkowo należy stosować antykoncepcję mechaniczną (prezerwatywa). Jeżeli w ciągu poprzedzających 7 dni doszło do stosunku, należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę.

8.–14. dzień przyjmowania tabletek Elin

Przypomniawszy sobie o pominiętej tabletce, należy natychmiast przyjąć tę zapomnianą dawkę (nawet jeżeli wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz). Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki stosowano właściwe dawkowanie, to nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jeżeli pominięto więcej niż jedną tabletkę, to przez następnych siedem dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (prezerwatywa).

15.–21. dzień przyjmowania tabletek Elin

Przypomniawszy sobie o pominiętej tabletce, należy natychmiast przyjąć tę zapomnianą dawkę (nawet jeżeli wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz). Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze aż do czasu zużycia wszystkich tabletek z tego opakowania i bezpośrednio po zakończeniu przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania należy rozpocząć stosowanie tabletek z następnego opakowania.

UWAGA! Jeśli w opisanych sytuacjach kobieta uważa, że mogło dojść do zapłodnienia, to czasami nie należy rozpoczynać przyjmowania tabletek z nowego opakowania. Trzeba odczekać do miesiączki, a jeśli miesiączka nie pojawia się w ciągu 14 dni, to należy wykonać próbę [test] ciążową lub zgłosić się do lekarza ginekologa. W każdym przypadku wątpliwości na temat stosowania tabletek należy kontaktować się z lekarzem ginekologiem; być może możliwe będzie jeszcze zastosowanie tak zwanej antykoncepcji doraźnej.

Właściwie hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych kontrolują tzw. „cykl miesiączkowy” i dopóki w organizmie pacjentek jest wystarczające stężenie tych hormonów, dopóty nie powinno występować żadne krwawienie. Stężenie tych hormonów bardzo zmniejsza się w czasie siedmiodniowej przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych i powinno dojść do „miesiączki”, która w rzeczywistości jest krwawieniem z odstawienia (hormonów).

Zdarza się jednak (bardzo rzadko), że u niektórych pacjentek nie dochodzi do krwawienia. W takiej sytuacji zawsze należy wykluczyć ciążę (trzeba wykonać domowy test ciążowy). Jeżeli jednak przyczyną braku krwawienia nie jest ciąża, to nie ma powodów do obaw, ale za to podczas najbliższej wizyty trzeba powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.

Niekiedy, nawet w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, dochodzi do plamienia albo niewielkiego krwawienia. Najczęściej jest to skutek nieprzyjęcia jednej lub dwóch tabletek albo równoczesnego stosowania innych leków lub spożywania środków spożywczych osłabiających skuteczność hormonów. Jeżeli krwawienie jest nieduże i trwa najwyżej 1–2 dni, to po prostu trzeba je tylko obserwować. Ale nawet w takich przypadkach nie zaleca się odstawiania tabletek. Jeżeli jednak dochodzi do większego krwawienia (a w szczególności gdy nie doszło do przerw w przyjmowaniu tabletek), to konieczne jest skontaktowanie się ze swoim lekarzem (przyczyną mogą być jakieś choroby narządów rozrodczych, których nie powinno się lekceważyć).

UWAGA! Jeżeli pacjentka regularnie przyjmuje tabletki Elin, to samo plamienie lub krwawienie w nietypowym momencie nie zmniejsza skuteczności stosowanej antykoncepcji.

Objawy te zwykle nie mają związku z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Ale jeżeli u pacjentki występuje biegunka lub wymioty, to może się okazać, że w organizmie kobiety na tyle obniży się stężenie hormonów, że ich skuteczność antykoncepcyjna może być problematyczna (i zawsze w takich okolicznościach warto stosować dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne).

Nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej w okresie ciąży. Rozwijający się płód jest bardzo wrażliwy na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych, uważa się, że syntetyczne estrogeny (hormony żeńskie) mogą powodować nieprawidłowości u płodu, a nawet prowadzić do poronienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych są: poważne choroby wątroby oraz obecne lub przebyte stany zakrzepowe w naczyniach krwionośnych, nowotwory macicy, złośliwe nowotwory sutka oraz krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionych przyczynach. Poważnym, ale nie bezwzględnym przeciwwskazaniem może być palenie papierosów przez kobiety w wieku powyżej 35 lat.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, a pacjentka przyjmująca tabletki antykoncepcyjne Elin czuje się dobrze i ma prawidłowe wyniki badań dodatkowych, to nie ma powodów, by przerywać ich stosowanie. Można je stosować aż do okresu okołomenopauzalnego

Przygotowanie:

dr n. med. Medard M. Lech

Ośrodek Badań nad Płodnością i Niepłodnością w Warszawie