Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Dla pacjentek

Limetic

Limetic

Co to jest lek Limetic i w jakim celu się go stosuje?

Lek Limetic stosuje się w zapobieganiu ciąży.

Limetic zawiera małą ilość jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego progestagenu – dezogestrelu. Z tego powodu lek Limetic nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen lub minipigułką.

W przeciwieństwie do tabletki złożonej tabletka zawierająca tylko progestagen, czyli minipigułka, nie zawiera estrogenu.

Większość tabletek zawierających tylko progestagen, czyli minipigułek, działa przede wszystkim przez zapobieganie wnikaniu plemników do macicy. Nie zawsze zapobiegają one dojrzewaniu jajeczek, co stanowi podstawowe działanie złożonych środków antykoncepcyjnych. Lek Limetic różni się od innych minipigułek tym, że jego dawka w większości przypadków wystarcza, aby zapobiec dojrzewaniu jajeczek. W wyniku tego Limetic ma dużą skuteczność antykoncepcyjną. W przeciwieństwie do złożonych środków antykoncepcyjnych lek Limetic może być stosowany przez kobiety, które nie tolerują estrogenów i przez kobiety karmiące piersią.

Ujemną stroną stosowania leku Limetic jest występowanie nieregularnych krwawień z dróg rodnych podczas przyjmowania tabletek. Krwawienia mogą także w ogóle nie występować.

Pobierz ulotkę

LIMETIC to nowoczesny produkt zawierający wyłącznie progestagen o nazwie dezogestrel. Jest to produkt polecany kobietom w okresie laktacji, ale może być również polecany kobietom, które nie mogą lub nie chcą stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych zawierających także estrogeny. LIMETIC, w odróżnieniu od produkowanych poprzednio jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, ma głównie działanie antyowulacyjne. Każda tabletka preparatu LIMETIC zawiera 75 mikrogramów dezogestrelu, w jednym opakowaniu (blistrze) znajduje się 28 tabletek tego preparatu.

Tabletki należy stosować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, tak aby odstęp pomiędzy kolejno przyjmowanymi tabletkami wynosił zawsze około 24 godzin. Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Od tego czasu codziennie należy przyjmować po jednej tabletce preparatu LIMETIC. Nie powinno się robić żadnych przerw w stosowaniu tych tabletek (nawet gdyby doszło do jakiegoś krwawienia lub plamienia). Stosowanie tabletek z nowego blistra należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu poprzedniego blistra.

Rozpoczęcie stosowania preparatu LIMETIC, tak jak wprzypadku innych tabletek antykoncepcyjnych, powinno nastąpić w pierwszym dniu miesiączki. Wiadomo jednak (co należy podkreślić), że w prawidłowych cyklach miesiączkowych ryzyko zajścia w ciążę występuje przed wystąpieniem pierwszej miesiączki (bo najpierw dochodzi do jajeczkowania, a potem – przeciętnie po 14 dniach – występuje krwawienie miesiączkowe).

A więc u kobiet w okresie laktacji (jeżeli od porodu upłynęło już przynajmniej 21 dni) można rozpocząć stosowanie tego rodzaju antykoncepcji, zanim jeszcze wystąpi pierwsze krwawienie miesiączkowe po porodzie. Przed rozpoczęciem przyjmowania tych tabletek antykoncepcyjnych należy jednak wykluczyć ciążę i przez pierwszy tydzień dodatkowo stosować antykoncepcję barierową (prezerwatywy).

Tak i jeżeli do tej pory nie były przyjmowane inne hormonalne środki antykoncepcyjne (albo przez jakiś czas była przerwa w stosowaniu tych środków), to należy rozpocząć przyjmowanie tabletek w pierwszym dniu miesiączki. U kobiet, które wcześniej stosowały złożone metody antykoncepcyjne (tabletki, plastry, krążki dopochwowe), pierwszą tabletkę produktu LIMETIC najlepiej przyjąć następnego dnia po zażyciu ostatniej tabletki aktywnej (ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego lub w dniu usunięcia krążka dopochwowego albo plastra. W przypadku wcześniejszego stosowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających tylko progestagen (minipigułki) kobieta może dokonać zmiany poprzedniego leku na LIMETIC dowolnego dnia. U kobiet, które uprzednio stosowały inne metody antykoncepcji zawierające tylko progestagen (spirala, iniekcje, implanty), stosowanie produktu LIMETIC należy rozpocząć: w przypadku implantu lub spirali w dniu usunięcia, w przypadku iniekcji w dniu, w którym przypada termin kolejnej iniekcji.

Jeżeli pierwsza tabletka zostanie przyjęta zgodnie z powyższymi zaleceniami, to kobieta jest objęta ochroną antykoncepcyjną od razu, od momentu przyjęcia pierwszej tabletki.

Tych pierwszych, w odróżnieniu od tabletek LIMETIC, nie powinny przyjmować kobiety w okresie laktacji, bo mogłoby to wpłynąć na ilość i jakość pokarmu. Kobiety przyjmujące LIMETIC mogą się liczyć z tym, że do czasu zakończenia terapii nie wystąpi u nich żadne krwawienie przypominające miesiączkę.

Jeżeli pomiędzy przyjęciem dwóch kolejnych tabletek upłynęło ponad 36 godzin, skuteczność antykoncepcyjna może być osłabiona. Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki wynosi mniej niż 12 godzin, kobieta powinna przyjąć pominiętą tabletkę, gdy tylko sobie o tym przypomni, a następną tabletkę o zwykłej porze. Jeśli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji co najmniej przez kolejne 7 dni. Jeżeli tabletkę pominięto w pierwszym tygodniu przyjmowania preparatu, a stosunek płciowy odbył się w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki (tabletek), to należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania tabletek LIMETIC u zdrowych kobiet. Przeciwwskazane jest stosowanie tego preparatu u kobiet z czynną chorobą zakrzepowo-zatorową żył, ciężką chorobą wątroby (obecnie lub w wywiadach) aż do czasu powrotu wyników prób czynnościowych wątroby do wartości prawidłowych. Przeciwwskazane jest stosowanie tego preparatu także u kobiet chorych na nowotwory złośliwe zależne od hormonów płciowych (również w przypadku podejrzenia o te nowotwory). Nie należy stosować tych tabletek u kobiet, u których występują niewyjaśnione krwawienia z pochwy, a także u kobiet z nadwrażliwością na substancję czynną lub substancję pomocniczą zawartą w tabletkach LIMETIC.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, a pacjentka przyjmująca tabletki antykoncepcyjne LIMETIC chce je nadal przyjmować, czuje się dobrze i ma prawidłowe wyniki badań dodatkowych, to nie ma powodów, by przerywać ich stosowanie. Można je stosować nawet aż do okresu okołomenopauzalnego.

Podczas stosowania produktu leczniczego Limetic u 1% do 10% kobiet mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zmiana nastroju, zmniejszenie popędu płciowego (libido), bóle głowy, nudności, trądzik, ból piersi, nieregularne miesiączkowanie lub jego brak, zwiększenie masy ciała.

Proszę zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do każdego opakowania leku, która zawiera pełną listę działań niepożądanych.

Przygotowanie:

dr n. med. Medard M. Lech

Ośrodek Badań nad Płodnością i Niepłodnością w Warszawie