Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Dla pacjentek

Vibin mini

Vibin mini

Co to jest lek Vibin mini i w jakim celu się go stosuje?

Lek Vibin mini jest tabletką antykoncepcyjną i jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda z 21 różowych tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, a mianowicie drospirenonu i etynyloestradiolu.

7 białych tabletek niezawierających substancji czynnych nazywanych jest także tabletkami placebo.

Pobierz ulotkę

Jeżeli rozpoczyna się stosowanie produktu Vibin mini, pierwszą tabletkę (różową) przyjmuje się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, następne kolorowe tabletki przyjmuje się codziennie (o tej samej porze) przez kolejnych 21 dni. Następnie – przez siedem dni – powinno się przyjmować białe tabletki, w tym czasie powinno wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę.

Do udzielenia właściwej odpowiedzi konieczna jest znajomość wielu szczegółów. Jeżeli kobieta któregoś dnia nie przyjmie tabletki, to generalnie zaleca się, by je dalej przyjmowała, lecz równocześnie dodatkowo zabezpieczyła się, stosując prezerwatywę lub (i) środki chemiczne. Poniżej podane są szczegółowe wskazówki, jak zachować się w typowych sytuacjach:

Jeżeli pominięto tabletkę z ostatniego rzędu blistra (białe tabletki!), należy to zignorować, ponieważ są to tabletki placebo. Niemniej należy je usunąć z blistra, aby uniknąć przypadkowego wydłużenia przyjmowania tabletek niezawierających substancji czynnej.

Poniższe informacje odnoszą się wyłącznie do przypadków pominięcia tabletek zawierających substancje czynne (od pierwszego do trzeciego rzędu w blistrze, czyli tabletki różowe):

UWAGA! Jeśli w opisanych sytuacjach kobieta uważa, że mogło dojść do zapłodnienia, to nie należy rozpoczynać przyjmowania tabletek z nowego opakowania. Trzeba odczekać do miesiączki, a jeśli miesiączka nie pojawia się w ciągu 14 dni, to należy wykonać próbę [test] ciążową lub zgłosić się do lekarza ginekologa.

W każdym przypadku wątpliwości na temat stosowania tabletek należy kontaktować się z lekarzem ginekologiem, być może możliwe będzie jeszcze zastosowanie tak zwanej antykoncepcji doraźnej.

Podczas stosowania produktu Vibin mini u 1% do 10% kobiet mogą wystąpić następujące działania niepożądane: chwiejność emocjonalna, ból głowy, ból brzucha, trądzik, ból piersi, powiększenie piersi, bolesne miesiączkowanie, krwawienie niezwiązane z cyklem miesiączkowym, upławy, kandydoza pochwy, zwiększenie masy ciała. Proszę przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do każdego opakowania leku, która zawiera pełną listę działań niepożądanych.

Nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej w okresie ciąży. Rozwijający się płód jest bardzo wrażliwy na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych; uważa się, że syntetyczne estrogeny (hormony żeńskie) mogą powodować nieprawidłowości u płodu, a nawet prowadzić do poronienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych są: poważne choroby wątroby oraz obecne lub przebyte stany zakrzepowe w naczyniach krwionośnych, nowotwory macicy, złośliwe nowotwory sutka oraz krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionych przyczynach.

Poważnym, ale nie bezwzględnym przeciwwskazaniem może być palenie papierosów przez kobiety w wieku powyżej 35 lat.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, a pacjentka przyjmująca tabletki antykoncepcyjne Vibin mini czuje się dobrze, to nie ma powodów, by przerywać ich stosowanie. Można je stosować aż do okresu okołomenopauzalnego.

Przed rozpoczęciem stosowania leku proszę zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania leku.

Przygotowanie:

dr n. med. Medard M. Lech

Ośrodek Badań nad Płodnością i Niepłodnością w Warszawie