Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Dla pacjentek

Orlifique

Orlifique

Co to jest lek Orlifique i w jakim celu się go stosuje?

Lek Orlifique jest tabletką antykoncepcyjną i jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda z 21 różowych tabletek powlekanych zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, a mianowicie 0,10 mg lewonorgestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu. 7 białych tabletek niezawierających substancji czynnych nazywanych jest także tabletkami placebo. Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony, nazywane są tabletkami „złożonymi”.

Pobierz ulotkę

Jeżeli po raz pierwszy rozpoczyna się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub gdy od przyjęcia ostatniej tabletki uprzednio stosowanych tabletek upłynął już jakiś czas, to pierwszą (różową) tabletkę ORLIFIQUE należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, a następne różowe tabletki przyjmuje się codziennie (o tej samej porze) przez kolejnych 21 dni, następnie kontynuuje się przyjmowanie białych tabletek aż do wykorzystania wszystkich tabletek znajdujących się w opakowaniu. W okresie przyjmowania białych tabletek powinno wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Bezpośrednio po skończeniu przyjmowania tabletek z jednego opakowania należy rozpocząć stosowanie tabletek z następnego opakowania (czyli, że tabletki ORLIFIQUE przyjmuje się codziennie, bez żadnych przerw).

Jeżeli następuje zmiana rodzaju tabletek antykoncepcyjnych (czyli, że w poprzednim cyklu stosowało się inne tabletki antykoncepcyjne), to pierwszą tabletkę ORLIFIQUE należy przyjąć w dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej (zawierającej substancję czynną) uprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, ale najpóźniej w dniu po zakończeniu zwykłej przerwy w przyjmowaniu poprzednich tabletek, lub po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej placebo uprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego.

Jeżeli w poprzednim cyklu kobieta stosowała plastry antykoncepcyjne lub wewnątrzpochwowy antykoncepcyjny system uwalniający hormony (ring antykoncepcyjny), to najwygodniej będzie pamiętać, by rozpocząć stosowanie ORLIFIQUE w dniu usunięcia hormonalnego krążka dopochwowego lub plastra antykoncepcyjnego, nie później jednak niż w terminie, w którym przypadałoby założenie nowego krążka lub plastra antykoncepcyjnego z nowego opakowania.

Jeżeli w poprzednim cyklu kobieta stosowała tzw. minipigułki (zawierające wyłącznie progestagen) lub antykoncepcję w postaci implantu, zastrzyku antykoncepcyjnego lub wkładki domacicznej zawierającej progestagen, to rozpoczęcie przyjmowania ORLIFIQUE może nastąpić w każdej chwili po zaprzestaniu korzystania z uprzednio stosowanej metody. W takich przypadkach - przez pierwsze siedem dni stosowania ORLIFIQUE - konieczne będzie stosowanie dodatkowej antykoncepcji (np. prezerwatywa).

Jeżeli pierwsza tabletka zostanie przyjęta zgodnie z powyższymi zaleceniami, to kobieta jest objęta ochroną antykoncepcyjną od razu, od momentu przyjęcia pierwszej tabletki.

Do udzielenia właściwej odpowiedzi konieczna jest znajomość wielu szczegółów. Jeżeli kobieta któregoś dnia nie przyjmie tabletki, to generalnie zaleca się, by dalej je przyjmować, lecz równocześnie należy się dodatkowo zabezpieczać, stosując prezerwatywę lub (i) środki chemiczne. Poniżej podane są szczegółowe wskazówki, jak zachować się w typowych sytuacjach:

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcji nie uległa zmniejszeniu. Należy przyjąć zapomnianą tabletkę jak najszybciej, a następne tabletki powinny być przyjmowane o zwykłej porze.

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcji może być obniżona. W takim przypadku należy postępować zgodnie z następującymi zasadami:

1. tydzień przyjmowania ORLIFIQUE

Przypomniawszy sobie o pominiętej tabletce, należy natychmiast przyjąć tę zapomnianą dawkę (nawet jeżeli wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz). Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze, a ponadto przez następne 7 dni dodatkowo należy stosować antykoncepcję mechaniczną (prezerwatywa). Jeżeli w ciągu poprzedzających 7 dni doszło do stosunku, należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę (im więcej tabletek pominięto, tym większe jest ryzyko zajścia w niepożądaną ciążę).

2. tydzień przyjmowania ORLIFIQUE

Przypomniawszy sobie o pominiętej tabletce, należy natychmiast przyjąć tę zapomnianą dawkę (nawet jeżeli wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz). Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki stosowano właściwe dawkowanie, to nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jeżeli pominięto więcej niż jedną tabletkę, to przez następne siedem dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (prezerwatywa).

3. tydzień przyjmowania ORLIFIQUE

Przypomniawszy sobie o pominiętej tabletce, należy natychmiast przyjąć tę zapomnianą dawkę (nawet jeżeli wiązałoby się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz). Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze aż do czasu zużycia wszystkich różowych tabletek z tego opakowania. Bezpośrednio po zakończeniu przyjmowania tabletek różowych z bieżącego opakowania należy pominąć tabletki białe i rozpocząć stosowanie różowych tabletek z następnego opakowania.

W takich sytuacjach zwykle nie dochodzi do zwykłego krwawienia z odstawienia, może jednak dojść do plamienia lub minimalnego, krótkotrwałego krwawienia.

UWAGA! Jeśli w opisanych sytuacjach kobieta uważa, że mogło dojść do zapłodnienia, to czasami nie należy rozpoczynać przyjmowania tabletek z nowego opakowania. Trzeba odczekać do miesiączki, a jeśli miesiączka nie pojawia się w ciągu 14 dni, należy wykonać próbę [test] ciążową lub zgłosić się do lekarza ginekologa. W każdym przypadku wątpliwości dotyczących stosowania tabletek należy się kontaktować z lekarzem ginekologiem, być może możliwe będzie jeszcze zastosowanie tak zwanej antykoncepcji doraźnej. Nie zaleca się jednak samodzielnego doboru doraźnej metody antykoncepcyjnej.

Właściwie hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych kontrolują tzw. „cykl miesiączkowy” i dopóki w organizmie pacjentek jest wystarczające stężenie tych hormonów, dopóty nie powinno występować żadne krwawienie. Stężenie tych hormonów zmniejsza się bardzo w czasie siedmiodniowego przyjmowania białych tabletek niezawierających hormonów i powinno dojść do „miesiączki”, która w rzeczywistości jest krwawieniem z odstawienia (hormonów). Zdarza się jednak (bardzo rzadko), że u niektórych pacjentek nie dochodzi do krwawienia. W takiej sytuacji zawsze należy wykluczyć ciążę (trzeba wykonać domowy test ciążowy). Jeżeli jednak przyczyną braku krwawienia nie jest ciąża, to nie ma powodów do obaw, ale podczas najbliższej wizyty trzeba powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.

Niekiedy, nawet w czasie przyjmowania tabletek różowych zawierających hormon, dochodzi do plamienia albo niewielkiego krwawienia. Najczęściej jest to skutek nieprzyjęcia jednej lub dwóch tabletek albo równoczesnego stosowania innych leków lub spożywania środków spożywczych osłabiających skuteczność hormonów. Jeżeli krwawienie jest nieduże i trwa najwyżej 1 – 2 dni, to trzeba je tylko obserwować. Ale nawet w takich przypadkach nie zaleca się odstawiania tabletek. Jeżeli jednak dochodzi do większego krwawienia (a w szczególności, gdy nie doszło do przerw w przyjmowaniu tabletek), konieczne jest skontaktowanie się ze swoim lekarzem (np. przyczyną mogą być jakieś choroby narządów rozrodczych, których nie powinno się lekceważyć).

UWAGA! Jeżeli pacjentka regularnie przyjmuje tabletki ORLIFIQUE, to samo plamienie lub krwawienie w nietypowym momencie cyklu ich przyjmowania nie zmniejsza skuteczności stosowanej antykoncepcji.

Jeżeli do wymiotów lub biegunki dojdzie w 3 – 4 godziny po przyjęciu różowej tabletki ORLIFIQUE, to po prostu należy przyjąć dodatkową różową tabletkę (najlepiej z nowego opakowania). Dodatkową tabletkę należy przyjąć w miarę możliwości przed upływem 12 godzin od zwykłej pory stosowania. Jeżeli upłynie ponad 12 godzin, należy uwzględnić zalecenia dotyczące pominięcia dawki podane w akapicie pt. Co zrobić, gdy zapomni się wziąć tabletkę?.

Nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej w okresie ciąży. Rozwijający się płód jest bardzo wrażliwy na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych, uważa się, że syntetyczne estrogeny (hormony żeńskie) mogą powodować nieprawidłowości u płodu, a nawet prowadzić do poronienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych są: poważne choroby wątroby oraz obecne lub przebyte stany zakrzepowe w naczyniach krwionośnych, nowotwory macicy, złośliwe nowotwory sutka oraz krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionych przyczynach.

Poważnym, ale nie bezwzględnym przeciwwskazaniem może być palenie papierosów przez kobiety w wieku powyżej 35 lat.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, a pacjentka przyjmująca tabletki antykoncepcyjne ORLIFIQUE czuje się dobrze i ma prawidłowe wyniki badań dodatkowych, to nie ma powodów, by przerywać ich stosowanie. Można je stosować aż do okresu okołomenopauzalnego.

Przygotowanie:

dr n. med. Medard M. Lech

Ośrodek Badań nad Płodnością i Niepłodnością w Warszawie