Dni płodne

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Dni płodne to okres, kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Uważa się, że największe prawdopodobieństwo zapłodnienia trwa zaledwie kilka dni w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Przyjmuje się, że największa szansa zapłodnienia występuje od 2 do 3 dni przed owulacją i do 2 dni po owulacji. Dla kobiet regularnie miesiączkujących zakłada się, że owulacja powinna wypadać 14 dni przed miesiączką.

Okres płodności uwarunkowany jest również zdolnością przeżycia plemników i dlatego trwa zdecydowanie dłużej niż sama owulacja. Żywotność plemników w drogach rodnych kobiety zależy od warunków, jakie tam panują. Jeśli w pochwie jest niewiele śluzu szyjkowego (lub go brak), to w zależności od stopnia zakwaszenia środowiska plemniki mogą przeżyć od pół godziny do doby. Jeśli plemniki zastaną śluz szyjkowy, to mogą przetrwać do 72 godzin, czyli do 3 dób. Warto wiedzieć, że zdarza się, że plemniki w bardzo korzystnych warunkach mogą przetrwać nawet do 5-6 dni.

O okresie płodnym może świadczyć wystąpienie tzw. śluzu płodnego, który przypomina białko jaja kurzego - jest przezroczysty, gładki, śliski i ciągnący (daje się wyciągnąć w nitki). Dodatkowym wskaźnikiem płodności może być wzrost temperatury podstawowej ciała (o 0,2-0,6ºC), który pojawia się zaraz po jajeczkowaniu.

Dni płodne mogą przesunąć się nawet o kilka dni. Dzieje się tak z wielu powodów. Na przesunięcie dni płodnych może wpłynąć zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny, dieta (odchudzanie się), choroby, stany zapalne, przyjmowanie niektórych lekarstw, spożycie alkoholu lub innych używek, zaburzenia rytmu dnia i nocy (niedostateczna ilość snu), przemęczenie czy też stres.

Skomentuj artykuł

Dni niepłodne Dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych