Zapłodnienie

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Zapłodnienie to połączenie się komórki jajowej z plemnikiem, w wyniku czego powstaje nowa komórka, zwana zygotą.

Aby doszło do zapłodnienia, musi dojść do stosunku płciowego między kobietą a mężczyzną.

Plemniki są wprowadzane do dróg rodnych kobiety w momencie wytrysku. W sprzyjających warunkach mogą przetrwać tam nawet do 72 godzin.

Śluz w pochwie ułatwia ich transport do macicy. Odległość, jaką mają do pokonania, i kwaśne pH eliminują najsłabsze plemniki. W macicy jest już bardziej korzystne środowisko dla plemników (bardziej zasadowe), a dodatkowo plemniki są tam poddane korzystnemu działaniu enzymów, co pozwala im osiągnąć pełną aktywność.

Po około godzinnym wyścigu plemniki docierają do jajowodów, ale tylko w jednym z nich niektóre zastaną komórkę jajową. Z 500 milionów plemników, które mogą się znaleźć w nasieniu podczas wytrysku, do celu dociera kilkadziesiąt - kilkaset najbardziej wartościowych plemników.

Komórki rozrodcze męskie starają się wniknąć przez osłonkę jajową. Proces ten ułatwiają zawarte w ich główce specjalne enzymy i białka. Tylko jednemu plemnikowi udaje się wniknąć do komórki jajowej. W chwili kiedy główka plemnika wniknie do komórki jajowej, następuje zmiana chemicznego składu jajeczka osłonki komórki jajowej. To powoduje, że  wniknięcie do komórki jajowej przez inne plemniki staje się niemożliwe.

Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą.

Materiał genetyczny z plemnika łączy się z materiałem genetycznym komórki jajowej.

Zygota zaczyna się dzielić i przekształcać w zarodek. Po upływie około 12 godzin zarodek zaczyna się przemieszczać jajowodem do jamy macicy, gdzie nastąpi implantacja (zagnieżdżenie).

Do zapłodnienia może także dojść przez zabieg inseminacji nasieniem męża (AIH) lub dawcy (AID), lub dzięki metodzie in vitro.

Skomentuj artykuł

Wzgórek łonowy Zmiany endometrium w cyklu miesiączkowym