Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Antykoncepcja

Jakie są inne metody antykoncepcji hormonalnej poza tabletkami?

Wróć do listy artykułów

Ewa Michalska-Kocerba

mgr

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik

Antykoncepcja

Jakie są inne metody antykoncepcji hormonalnej poza tabletkami?

Antykoncepcja hormonalna to cała grupa metod zabezpieczających przed niepożądaną ciążą, która opiera się na wpływie hormonu (progestagenu) lub hormonów (progestagenu i estrogenu) na organizm kobiety. Mechanizm działania preparatów – najogólniej rzecz ujmując – polega na wprowadzeniu takich zmian hormonalnych, które w rezultacie – wpływając na jajnik, błonę śluzową macicy i śluz szyjkowy – uniemożliwią zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik.

Autor: Katarzyna Rojek

Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji hormonalnej są doustne środki hormonalne (tabletki jedno- lub dwuskładnikowe). Są one łatwo dostępne, ich wysoka skuteczność powoduje dużą popularność. Wymagają one jednak od pacjentki systematycznego przyjmowania. Okazuje się, że aż 47% kobiet zapomina o przyjęciu jednej lub więcej tabletek w ciągu jednego cyklu. Zaś 22% nie pamięta o przyjęciu dwóch lub więcej tabletek na cykl. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podaje szacunki, według których co piąta niepożądana ciąża jest wynikiem błędu w stosowaniu doustnej metody antykoncepcyjnej. Pacjentkom, dla których codzienne przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej jest zbyt niewygodne, można zaproponować całą gamę innych metod antykoncepcyjnych. Należą do nich:

  • plastry antykoncepcyjne (1 plaster na tydzień),
  • iniekcje hormonalne domięśniowe (raz na 3 miesiące),
  • pierścienie hormonalne dopochwowe (1 pierścień na tydzień),
  • implanty hormonalne podskórne (raz na 3 lata),
  • hormonalne wkładki domaciczne (na 3 lub 5 lat).

Wszystkie te metody łączy wysoka skuteczność antykoncepcyjna. Należy pamiętać, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie pozostaje bez wpływu na organizm. Wpływ ten, dotyczący wzrostu ryzyka wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, najbardziej dotyczy dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej (zawierającej progestagen i estrogen). Dodatkowo ryzyko to wzrasta po 35. roku życia oraz u pacjentek palących. Istotny jest zatem odpowiedni wywiad lekarski przed wyborem antykoncepcji i ustalenie wskazań i przeciwwskazań do danej metody.

Podsumowując, istnieje wiele bardzo skutecznych metod antykoncepcji hormonalnej. To, która z nich jest dla kobiety najbardziej odpowiednia, jakie są zasady jej stosowania oraz jakie ma zalety i wady, należy omówić wspólnie z lekarzem ginekologiem.

Ewa Michalska-Kocerba

mgr

Dr Maciej Chojnacki

ginekolog-położnik