Lekarz przepisał mi:


Podaj nam swój wiek

wyświetlimy najpierw treści dostosowane do Ciebie.

Zamknij
Strona główna

Metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji

CO TO JEST?

Metoda objawowo-termiczna polega na określeniu dni płodnych i niepłodnych w przebiegu cyklu miesiączkowego na podstawie analizy konsystencji śluzu szyjkowego oraz zmian w podstawowej temperaturze ciała. Aby zwiększyć skuteczność metody, można połączyć ją z metodą kalendarzykową. Zgodnie z założeniem naturalnych metod antykoncepcji nie należy współżyć w okresie wyznaczonych dni płodnych. Niestety, skuteczność metody jest dość niska.

POMIAR TEMPERATURY CIAŁA
  • Przez 9–12 miesięcy kobieta dokonuje pomiarów podstawowej temperatury ciała i odnotowuje wyniki na przygotowanym wykresie. Codziennie mierzy temperaturę ciała o stałej godzinie porannej (najlepiej pomiędzy 6:00 a 7:30), bezpośrednio po przebudzeniu. Pomiar powinien być dokonywany tym samym termometrem w jamie ustnej, pochwie albo odbycie (stale w tym samym miejscu). Wynik pomiaru kobieta codziennie musi nanieść na wykres.
  • Jeśli kobieta zaobserwuje nieznaczny wzrost temperatury ciała (o 0,2–0,6ºC) to wie, że może to świadczyć o przebytej owulacji. Po trzeciej dobie od zauważonego wzrostu temperatury ciała (o ile podwyższona temperatura się utrzymuje) wyznacza się początek okresu niepłodnego.
  • Należy jednak pamiętać, że na zmianę temperatury ciała może wpłynąć wiele innych czynników, takich jak np. zaburzenia snu, spożywanie alkoholu i innych używek, stres, zmiana klimatu, przeziębienie, dalekie podróże, choroby.


Pomiar termiczny umożliwia określenie rozpoczęcia okresu niepłodności poowulacyjnej.

OBSERWACJA ŚLUZU
  • Przez 9–12 miesięcy kobieta codziennie o stałej porze dokonuje obserwacji właściwości śluzu z okolicy przedsionka pochwy: ocenia jego barwę, lepkość i konsystencję. Obserwacje odnotowuje na wykresie.
  • Właściwości śluzu zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego:

RODZAJ WYDZIELINY

KIEDY

OKREŚLENIE PŁODNOŚCI

Brak śluzu, uczucie suchości w pochwie (nie ma powodów do niepokoju, jeśli ten okres nie występuje).

Występuje zaraz po ustąpieniu krwawienia miesięcznego.

 

 

Okres niepłodności.

Śluz ma lepką i gęstą konsystencję. Jest go niewiele.

Trwa kilka dni.

 

Tzw. śluz płodny – jest przezroczysty, gładki, śliski i ciągnący (daje się wyciągnąć w nitki) i podobny do białka jaja kurzego, uczucie wilgotności w pochwie.

Przy krótkich cyklach miesiączkowych może wystąpić od razu po miesiączce.

Okres płodności

(owulacja rozpocznie się około sześć dni od wystąpienia zmiany w śluzie).

Tuż przed owulacją – ostatni dzień, kiedy obserwujemy wymienione właściwości śluzu.

Szczyt płodności.

Tuż po owulacji.

Okres płodności.

Tzw. śluz niepłodny – nieprzezroczysty, mętny, białawy i lepki.

Od czwartego dnia od momentu wystąpienia śluzu płodnego.

 

Okres niepłodności.

Krwawienie miesiączkowe.

14 dni od owulacji.

SKUTECZNOŚĆ

Skuteczność metody objawowo-termicznej jest niska – wskaźnik Pearla: 2,0–20,0.


Jest zależna przede wszystkim od:


  1. Sumienności i dokładności wykonywanych pomiarów (nawet jednogodzinne opóźnienie w pomiarze może obniżyć skuteczność metody).
  2. Regularności cyklów (jeśli są regularne, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dni płodne i niepłodne zostaną wyznaczone prawidłowo).
  3. Wielu innych czynników, takich jak np. zmiana klimatu, choroby, nadmierny wysiłek fizyczny, dieta (odchudzanie się), stany zapalne, przyjmowanie niektórych lekarstw, spożycie alkoholu lub innych używek, zaburzenia rytmu dnia i nocy (niedostateczna ilość snu), przemęczenie czy stres.