Seks, zdrada i zadowolenie - czyli kilka słów o nas samych

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Każdy okres w życiu człowieka obfituje w najróżniejsze stany uczuciowe związane z wchodzeniem w najrozmaitsze relacje z innymi osobami. Szczególnie ważne są relacje damsko-męskie – to właśnie one budzą najwięcej emocji. Czy mamy do czynienia ze stałym związkiem, czy z przelotnymi znajomościami – wszystkich dotyczy sfera seksualności. Jak nam, Polakom, układa się w związkach i czy jesteśmy zadowoleni z seksu?

Okres studiów to dla większości jeszcze nie czas na zawarcie związku małżeńskiego – tylko co dziesiąty student jest po ślubie. Po zakończeniu edukacji coraz więcej osób decyduje się na ten poważny krok – już połowa świeżo upieczonych absolwentów mówi sakramentalne „tak”. Z wiekiem chęci sformalizowania swojego związku przybywa. Obecnie co drugi Polak żyje w stałym związku formalnym, co czwarty w nieformalnym, a co trzeci w pojedynkę.

Czy wiara ma na to wpływ? Okazuje się, że w pewnym stopniu tak. Badania populacyjne wskazują, że osoby wierzące i regularnie praktykujące częściej i szybciej niż osoby niereligijne wchodzą w związki małżeńskie, i w nich pozostają. Warto wiedzieć, że co drugi wierzący i tylko co piąty niewierzący może pochwalić się ślubną obrączką.

Wiara przekłada się także na deklaracje Polaków w kwestii zdrad. Im bardziej religijni ludzie, tym rzadziej stwierdzają, że mieli jakiekolwiek kontakty seksualne poza stałym związkiem. Do tzw. skoku w bok przyznaje się co piąty Polak. Dla połowy z nich było to zdarzenie jednorazowe, a dla pozostałych dłuższy epizod. Tym, co najczęściej skłania Polaków do uprawiania seksu poza stałym związkiem, jest spożycie alkoholu oraz dłuższa znajomość z kimś atrakcyjnym. Seks pozamałżeński często ma miejsce w pracy, na wyjeździe integracyjnym lub służbowym.

Skoro mowa o seksie, to co o nim myślimy? Sfera seksualna jest dla Polaków ważna i niezależnie od wieku oceniamy ją bardzo wysoko. Niemal każdy z nas uważa swoje życie seksualne i sprawność za dobre lub bardzo dobre. Najlepiej swój seks i wigor oceniają osoby w wieku 25–39 lat.

Podsumowując, związki i seks są dla nas ważnymi aspektami życia. Niezależnie od tego, jak nam się układa w relacjach damsko-męskich (lub innych), to oceniamy swoje życie seksualne bardzo wysoko.

Statystyki zawarte w tym artykule są najczęściej zaokrąglone i oparte na studium badawczym profesora Zbigniewa Izdebskiego: „Seksualność Polaków w XXI wieku”.

Skomentuj artykuł

Seks oralny Top 10 - afrodyzjaki