Antykoncepcja hormonalna w czasie laktacji

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Okres po porodzie jest czasem, w którym zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Jedną z nich jest niewątpliwie najważniejsza dla dziecka laktacja. Piersi produkują pokarm, który dostarcza noworodkowi m.in. wszystkich niezbędnych składników odżywczych koniecznych do dalszego rozwoju. Laktacja, tak szeroko promowana, powinna być priorytetem wśród świadomych pacjentek. Dzięki niej i wydzielanej przy karmieniu prolaktynie pacjentka korzysta z naturalnego mechanizmu antykoncepcyjnego, gdyż prolaktyna działa hamująco na owulację. W przypadku regularnego i systematycznego karmienia piersią to działanie może się utrzymać, choć zdarza się to rzadko, nawet do pół roku. Najczęściej okres względnego bezpieczeństwa trwa od 6-8 tygodni. Wskazane jest jednak zaplanowanie postępowania antykoncepcyjnego, gdyż naturalny mechanizm nie jest w 100% pewny. Zdarzają się często sytuacje zajścia w ciążę jeszcze w trakcie laktacji i wcześnie po poprzednim porodzie. sytuacja taka ciąża jest niepożądana zwłaszcza u kobiet po cesarskim cięciu, kiedy odstęp pomiędzy porodami powinien być znacząco dłuższy niż po porodzie naturalnym.

Z jakich preparatów można skorzystać w trakcie laktacji? Wskazany będzie każdy preparat zawierający tylko gestagen, przy czym nie ma tu znaczenia droga podania hormonu.

Wśród najczęściej wybieranych preparatów jednoskładnikowych są tabletki antykoncepcyjne dostosowane do karmienia piersią. Przyjmowanie leku codziennie o stałych porach gwarantuje bezpieczeństwo antykoncepcyjne, bez narażania dziecka na wpływ hormonów zawartych w leku. Minusem tego typu rozwiązania jest konieczność bardzo regularnego przyjmowania tabletek – tak jak w przypadku tabletek złożonych (dwuskładnikowych) można było wstrzymać przyjęcie leku o nawet kilka godzin, tak w przypadku gestagenu wskazana jest regularność co do nawet 15-30 min. Zaleca się więc przyjmowanie antykoncepcji np. w południe – mniejsza liczba zajęć w tym czasie zapobiegnie zapomnieniu tabletki. Preparat ten stosuje się codziennie w terapii ciągłej, bez tygodniowych przerw między opakowaniami. Zdarza się często, że korzystające z niego pacjentki nie mają miesiączek – nie świadczy to oczywiście o ciąży, a jedynie o skutecznym działaniem leku. Po ustaniu bądź rezygnacji z laktacji lekarz wprowadza zmianę na nowy preparat dwuskładnikowy, najczęściej z pierwszym dniem kolejnej miesiączki.

Coraz większą popularność zyskuje w ostatnim czasie implant hormonalny. Względnie nowa metoda antykoncepcji w Polsce, popularna w Europie i USA, polega na wszczepieniu pod skórę implantu zawierającego gestagen. Nieduży, miękki i giętki pręcik uwalnia hormon przez 3 lata. Założenie i wyjęcie takiego implantu ma miejsce w gabinecie lekarskim i nie jest bolesne (zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym). Po porodzie u kobiet karmiących implant można założyć około 4 tygodni po porodzie, w przypadku kobiet niekarmiących – nieco wcześniej, około 21-28 dni po porodzie. Wygodna i długotrwała metoda antykoncepcyjna, którą jest implant, staje się coraz częściej polecana przez ginekologów.

Kobietom, które po ostatnim porodzie nie planują już więcej potomstwa, poleca się również wkładkę wewnątrzmaciczną (IUD). Najczęściej są to wkładki hormonalne, również takie zawierające gestagen, zatem dostosowane do laktacji. Wkładka wprowadzana do macicy działa wydzielając hormon w jej jamie. Charakteryzuje się niezwykle wysoką, powyżej 99-procentową skutecznością antykoncepcyjną. Skuteczność taka gwarantowana jest na okres 5 lat. Po tym czasie pacjentce można zaproponować wymianę wkładki lub zmianę preparatu antykoncepcyjnego. Zakłada się ją gabinecie lekarskim, po około 6 tygodniach od porodu. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo to główne zalety tego rozwiązania, co znajduje odzwierciedlenie w ilości zakładanych wkładek wewnątrzmacicznych w gabinetach ginekologicznych.

Wybór antykoncepcji poporodowej to zawsze wypadkowa oczekiwań, wygody, bezpieczeństwa, ceny i dalszych planów dotyczących macierzyństwa. Biorąc pod uwagę te fakty, pacjentka razem z ginekologiem podejmuje decyzję, która z metod najlepiej spełni jej wymagania. Szeroko dostępne, różne formy antykoncepcji hormonalnej pozwolą każdej pacjentce wybrać odpowiedni dla siebie preparat.

 

 

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja hormonalna a tycie Antykoncepcja i libido