Zmiany endometrium w cyklu miesiączkowym

Wydrukowano z portalu
21 plus 7

Endometrium, czyli błona śluzowa macicy (czyt. więcej: Endometrium), zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego pod wpływem działania hormonów.

  • W fazie przedowulacyjnej (fazie dojrzewania komórki jajowej, fazie pomiesiączkowej) występuje podwyższone stężenie estrogenów. Wysoki poziom tego hormonu powoduje, że błona śluzowa macicy zaczyna wzrastać. Poszerzone endometrium przygotowuje się na przyjęcie zarodka.
  • W czasie owulacji błona śluzowa nadal rozrasta się (staje się coraz grubsza).
  • W fazie poowulacyjnej (w fazie przedmiesiączkowej) wydzielany hormon progesteron powoduje dalszy rozrost śluzówki macicy do około 7-8 mm grubości. Błona śluzowa jest bogata w komórki gromadzące glikogen, lipidy i białka. Oznacza to, że endometrium jest już w pełni gotowe do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.
  • Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, poziom estrogenu i progesteronu we krwi spada, dając sygnał endometrium do złuszczania się. W tym cyklu błona śluzowa macicy jest już zbędna i musi zostać wydalona z organizmu w postaci krwawienia.
  • Jeśli dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte znajdujące się w pęcherzyku w jajniku produkuje progesteron, który powoduje dalszy rozwój endometrium. Błona śluzowa macicy przekształca się w formę bogatą w substancje odżywcze, aby odżywiać zarodek, który jeszcze nie w pełni się zagnieździł.

 

Skomentuj artykuł

Zapłodnienie Antykoncepcja - vademecum